ÖNSÖZElinizde tuttuğunuz kitap futbolla ilgili ama bir futbol tarihi kitabı değil, Fenerbahçe ile ilgili ama Fenerbahçe Spor Kulübü'nün tarih ve gelişimiyle veya başarılarıyla ilgili de değil. Bu kitap bir taraftarın hayatıyla ilgili fakat bir biyografi de değil. Bu kitap, orta yaşlı bir insanın çocukluk yıllarında yakalandığı çaresiz bir hastalığın, hayatını nasıl etkilediğinin hikayesi.

Bu kitaptaki bazı fikirler ve hisler veya kitabın tarzı bazı okuyuculara ters gelebilir. Bu kitabı yayınlarken en büyük isteğim, bu kitabın bir spor yazarının değil, son derece taraflı bir taraftarın duygularını, fikirlerini ve psikolojisini dile getirmeye çalıştığının, dolayısıyla bir spor yazarının taşıması gereken sorumlulukları ve objektifliğini taşıyamayacağının, anlaşılmasıdır. Hangi takımı tutarsanız tutun bir çoğunuzun, sadece isim ve olayları değiştirerek yaşamınızın en azından bir bölümünde, kitapta anlatılan duygular içinde olmuş olacağınıza inanıyorum. Kitabın bu yönleriyle spor edebiyatımızda bir boşluğu dolduracağını umuyorum.

Bu kitabın yazılmasına ilham veren İngiliz yeni kuşak yazarlarından Nick Hornby'ye candan teşekkür ederim. Fever Pitch adını taşıyan kitabı İngiltere'de 1993 yılında best-seller olmuştu. Nick Horby'nin kitabını okurken anlatılanlara benzer hatıralar yıllardır saklandıkları yerden çıkmaya başladılar. Bundan iki yıl öncesinden başlayarak ve zaman zaman hafızama sondaj yaparak bu hatıraları kafamda derlemeye başladım. 1995 yılı Ekim ayında ani bir cesaretle ve Fever Pitch tarzıyla yazmaya başladım fakat kısa süre sonra kitap elimde olmadan değişmeye başladı. 1996 yılı Şubat, Nisan ayları arası arkadaşlarımın ''yazar bloku'' olarak adlandırdıkları yazamama bunalımını atlattıktan sonra yazar blokunu geçirebilmek için, önce yazar olmak gerektiğini aklımdan çıkarmamaya çalışarak ve Fenerbahçe'nin şampiyonluk yolunda puan kaybetmeye başlamasıyla yeniden yazmaya başladım.

Bu kitabın basılmasına maddi ve manevi destek vererek Fenerbahçelilik ruhunun yeni bir ses bulmasına yardımcı olan ''1907 Fenerbahçe Derneği'' yöneticilerine teşekkür etmeliyim. Kulübümüzün yanlış ellerde, karanlıklara doğru gittiği bir dönemde biraraya gelerek bünyesinde topladığı seçkin Fenerbahçelilerle camiamıza yeni bir umut veren, basketbol şubemizin yönetimini devralarak hiçbir karşılık beklemeksizin bu yükü kulübümüzün sırtından almaya çalışan ve ''1907'' ve ''Fenerbahçe'' isimlerini yeniden popüler hale getiren dernek üyelerini bugün kulübümüzle birlik ve beraberlik içinde bütünleşmiş bir şekilde hizmete devam ederken görmek gerçekten güzel. ''1907'' tecrübesi diğer kulüp camiaları tarafından da gıptayla izlenirken ve onlar da benzer gayretler içindeyken, bu orijinal fikrin sahiplerini takdir etmemek olanaksız.

Bu kitabı yazmam için bana ilk cesareti veren yakın arkadaşım Dr. Ahmet Doğan'a, ilk bölümleri okuduktan sonraki beğenisiyle erken bir aşamada bana gerekli motivasyonu veren değerli gazeteci yazar Sayın Mete Akyol'a, verdiği lojistik destek için sevgili yeğenim Yelda Kalaycıoğlu'na, gösterdiği sabır ve moral destek için eşime, Fenerbahçeli olmamı sağlayarak mutlu bir çocukluk geçirmemi garanti altına alan anne ve babama ve en nihayet, Fenerbahçeli olarak yaşadığım son yirmisekiz yılda çevremde yer alarak, sağladıkları yazı materyali için tüm aile dostları ve arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim.

[İÇİNDEKİLER] [Indeks][GİRİŞ]


EDİTÖR NOTU: İlk baskısı Ağustos 1996 tarihinde 1907 Fenerbahçe Derneği'nin katkılarıyla yayınlanan ve Ekim 1996 tarihinde "bestseller" olan Sayın Faik Genç'in "YÜKSELEN ATEŞ - Bir Taraftarın Hayatı" adlı futbol ve Fenerbahçe üzerine yazılmış bu değerli eserine ait bazı bölümlerini kendisinin özel izniyle yayınlıyorum. Bu bölümlerin yayınlanması için gerekli izni veren Sayın Faik Genç'e çok teşekkür ederim.

Bu bölümlerin her türlü yayın hakkı Faik Genç'e aittir. Bölümlerin herhangi bir şekilde kopyalanması veya yayınlanması, yazarın önceden vereceği yazılı izne bağlıdır.DİKKAT: Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, araştırma, bildiri, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca korunmakta olup, Alper Duruk'un (www.turkfutbolu.net) yazılı izni olmadıkça kullanılamaz, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, her ne suretle olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz. Alper Duruk (www.turkfutbolu.net) tarafından içeriği üretilen söz konusu bu site içeriğinden izinsiz kopyalama yapmak, T.C. yasa ve hükümlerine tabidir.

Copyright © 1998-2006 Alper Duruk (www.turkfutbolu.net)

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI