NİLAY DURUK'UN KALEMİNDEN FUTBOL MANZARALARI

2.YAZI - FENERBAHÇE-GALATASARAY DERBİSİ
Yayınlanış tarihi: 29 Şubat 2004
Yazan: Nilay Duruk
İletişim adresi: nilay_duruk@yahoo.com


YİNE BİR DERBİ MAÇI...

Sabah uyandığımda gazeteyi arar gözüm birçoğunuz gibi. Çaydan sonra tabii. Öyle çok alışkanlık ve belki de takıntıyla dolu ki hayatımız!...

Malum günlerden pazar. Gazetelerde karikatürlerin, reklamların, bulmacaların boyutlarının arttığı ve belki de dikkati en çok çekebildikleri gün. Espriler hep şu artık yıla takmış. Reklamlar, bugüne özgü promosyonları bağırıyor.

Onlar bunu sürse de önümüze, hepimiz biliyoruz bugünün asıl özelliğini. Ne garip değil mi memleket meselesi gibi maç gündemi yaratmak? Böyle gelmiş böyle gidecek; kimseye bir zarar gelmeyecek ümidimizle.

Tahminler yapıldı; istatistikler tutuldu. Herkes kilitlendi şu derbi macerasına. İstanbul'un tam tamına 4200 polisi oradaydı. Bir olay olsa gelecek polis olmayacak koca şehirde neredeyse.

12. dakikada gol gelecek derim; rötar yapar. Amaan, gelsin de dakikası problem olmaz 90'ı aşmadığı sürece. Tahminim 3-1 di sonuç olarak. Yalnız ben miydim bunu bekleyen? Siz öyle sanın. Gündüz radyo dinlerken benle aynı fikirde nice taraftara rastladım. Hele duyduğum bir cümle hiç çıkmıyor aklımdan: "Dostluk değil Fener kazanacak, biliyorum."

Suçluyum; kabul ediyorum! GS' nin attığı golün tek sorumlusu benim maalesef. "27. dakikada gol olacak maçta" dedim. İçimdeki ses vermişti sinyali. Nereden bilirdim ki bizim filede alacak soluğu meşin yuvarlak! Heyecandan ölsek de, geç desek de verdik şık bir cevap, değil mi? Affedersiniz artık beni.

Bir ara topun değil kramponların yönettiğini sandım maçı. Tekmeler, "git başımdan yoksa ezerim", "sen misin o gollerimizi kurtaran kaleci", "bırakın da berabere bitsin şu maç işte" , "ay pardon yüzün ayağımın altındaymış" diyordu sanki. Çekil ayağımın altından tavrına girildiyse de çabuk toparlandı futbolcularımız. Ah, bir de kırmızı kart tavrında oynayanlar arenaya gitse saha yerine!

Sonuçta güzel bir maçtı. Gole gidiyorken maç durduruldu; düşüldü; heyecan ve sinir katsayısı arttı. Tüm bunlar 2-1'lik galibiyetimize engel teşkil etmedi. Ah, ah, beni bile futbol izleyicisi yaptı ya iyiden iyiye, helal olsun Fener'e!...

[ İndeks ] [ 1.YAZI ] [ 3.YAZI ] [ 4.YAZI ] [ 5.YAZI ] [ 6.YAZI ] [ 7.YAZI ] [ 8.YAZI ] [ 9.YAZI ]

[ Fenerbahçe Yayınları ]

Bu sayfalar Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI