fbgs.jpg 4.973 bytes


Zıt kardeşler 359 maç oynadı.

Türk futbolunun Zıt kardeşleri Fenerbahçe ile Galatasaray, bugüne dek tam 359 kez karşı karşıya geldiler.

17 Ocak 1909 tarihinde, şimdiki F.Bahçe Stadı'nın bulunduğu Papaz'ın Çayırı'nda oynanan ve G.Saray'in 2-0 galibiyetiyle başlayan 100 yıllık ezeli rekabette, bugüne dek yapılan toplam 359 maçtan 136'sını F.Bahçe, 113'ünü ise G.Saray kazandı, 110 maç da berabere sonuçlandı.

F.Bahçe'nin 505 golüne, G.Saray 454 golle cevap verdi.

Fenerbahçe LİGDE DE ÖNDE

Ezeli rakipler, 50 yıllık geçmişi bulunan Türkiye 1. Futbol Ligi'nde bugüne dek 101 kez karşı karşıya geldi.

F.Bahçe, genel maçlardaki üstünlüğünü, lig maçlarına da taşıyarak, rakibine 41-29'luk üstünlük kurdu.

Lig maçlarında F.Bahçe 132, G.Saray ise 101 gol attı. Ligdeki 31 maçta ise, taraflar eşitliği bozamadı.

UNUTULMAZ 3 MAÇ

İki ekip arasında, özellikle son dönemlerde oynanan iki maç ise, hala sporseverlerin hafızalarından silinmedi.

5 Haziran 1983 tarihinde oynanan lig maçında F.Bahçe, 4-1 yenik durumdan 4-4'lük eşitliği sağladı ve tarihe geçti.

3 Mayıs 1989'da oynanan Türkiye Kupası karşılaşması ise, kolay kolay unutulmayacağa benzer. F.Bahçe Stadı'nda 2-2 biten ilk maçın ardından iki takım Ali Sami Yen Stadı'nda tur için karşı karşıya geldi.

Maça çok iyi başlayan G.Saray, ilk yarıyı Tanju'nun attığı 3 golle 3-0 önde kapatırken, Sarı-Kırmızılı taraftarlar ikinci yarıda takımlarından tarihi bir fark beklemeye başlamıştı. Ancak ikinci yarıya Aykut'un golüyle başlayan F.Bahçe, daha sonra Hasan Vezir'in arka arkaya attığı 3 golle adeta mucize gerçekleştirmiş ve ezeli rakibini 3-0'dan, 4-3 yenerek kupada tur atlamıştı.

6 Kasım 2002 tarihinde oynanan lig maçında F.Bahçe, rakibini 6-0 yenerek tarihi bir fark atmıştı. Üstelik 2-0 önde iken Ariel Arnaldo Ortega kırmızı kart görerek takımı 10 kişi bırakmıştı. Fenerbahçe rakip de son dakikalarda 10 kişi kalana kadar 10 kişi ile 3 gol atmıştı.

GOLCÜLER

F.Bahçe ile G.Saray arasındaki 100 yıllık ezeli rekabette en fazla golü atan futbolcu, F.Bahçeli Zeki Rıza Sporel olarak tarihe geçti. Sporel, G.Saray'a karşı oynadığı 42 maçta toplam 27 kez rakip fileleri havalandırdı.

Zeki Rıza Sporel'i, 24 golle yine bir F.Bahçeli Alaattin Baydar izliyor. F.Bahçeli Lefter'in 20 golü, G.Saraylı Metin Oktay'ın ise ezeli rekabette 19 golü var.

İKİ TAKIMDA DA OYNAYANLAR

F.Bahçe ile G.Saray takımlarında forma giyen 53 futbolcu bulunuyor. Bunlar arasında, son dönemde her iki takımda da oynayanlar şöyle: Engin Verel, Raşit Çetiner, Mehmet Oğuz, Güngör Tekin, Erdoğan Arıca, Arif Kocabıyık, Erhan Önal, İlyas Tüfekçi, Semih Yuvakuran, Hasan Vezir, Selçuk Yula, Tanju Çolak, Elvir Bolic, Sedat Balkanlı, Benhur Babaoğlu, Saffet Sancaklı, Ahmet Yıldırım, Sergen Yalçın, Emre Aşık, Elvir Balic, Ceyhun Eriş, Fatih Akyel, Haim Michael Revivo, Abdullah Ercan, Mehmet Yozgatlı, Stjepan Tomas ve Emre Belözoğlu


[ALPER DURUK'UN SAYFASI]  [TURK FUTBOLU ARSIVI]  [FENERBAHÇE'NIN GIZLI TARIHI]