fbbjk.jpg 4.729 bytes


Galibiyetlerde Fenerbahçe üstün

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde toplam 319 maçın 119'unu Kanarya kazanırken, Kara Kartal 116 defa sahadan galibiyetle ayrıldı. 84 karşılaşmada ise taraflar eşitliği bozamadı.

Oynanmayan iki karşılaşma

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde bilinmeyen gerçekleri Tamer Bağlan ortaya çıkardı... Bazı araştırmacılara göre Beşiktaş, toplamda iki adet fazladan hükmen galibiyete sahip görünüyor. Ancak yapılan araştırmaya göre durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. 6 Kasım 1931 tarihinde ligde Beşiktaş'ın hükmen galibiyetiyle bittiği söylenilen maç aslında hiç oynanmadı. Zira, maç hasılatları konusunda anlaşamayan Fenerbahçe ile Galatasaray lige katılmadılar. Dolayısıyla Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında böyle bir maçın oynanması söz konusu değil.

Fenerbahçe ihraç ediliyor

5 Haziran 1938 tarihinde Milli Küme'de Beşiktaş'in yine 3-0 hükmen galibiyetiyle biten bir maç yok. Çünkü, o yıl Fener iki maçını üst üste deplasmanda oynamak istemez. Ayrıca harcırahlar konusunda da Federasyonla aralarında bir anlaşmazlık çıkar. Sonuçta Kanarya, Federasyonun "Deplasmanda oyna" dediği bir maç için kendi stadında sahaya çıkar ve hükmen mağlup açıklanır. Hemen arkasından da ligden ihraç edilir. Federasyonun o yılki resmi puan cetvelinde de Kanarya'ya yer verilmez. Bu durumda Beşiktaş'la oynaması da mümkün değil...

Tam 50 yıl önce (6 Aralık 1958)

Bu veriler ışığında bazı araştırmacıların toplam 321 maç göstermesine rağmen iki takım aslında 319 defa karşı karşıya geldiler. Bunların 119'unu Sarı - Lacivertliler, 116'sını ise Siyah-Beyazlı ekip kazandı. İki takım arasındaki aralık ayı maçlarına bakacak olursak, Fenerbahçe'nin 30 maçın 11'ini 44 gol atarak kazandığını görüyoruz. Beşiktaş ise 37 golle 9 galibiyete imzasını attı. Ezeli rakiplerin 50 yıl önce 6 Aralık 1958'de oynadığı özel karşılaşmadan ise gülerek ayrılan taraf 7-0'la Fenerbahçe olmuştu.


[ALPER DURUK'UN SAYFASI]  [TURK FUTBOLU ARSIVI]  [FENERBAHÇE'NIN GIZLI TARIHI]