daglarr.jpg 64.831 bytes

RÜŞTÜ DAĞLAROĞLU

BİYOGRAFİSİ

Rüştü Dağlaroğlu, 15 Haziran 1908'de Istanbul'da Sultanahmet'te doğdu. Kuzey Kafkasya da Dağıştan'da Celal Oğulları sülalesinden Tüccar Ahmet Celal Beyin torunu ve Türkiye'nin ilk tekstil sanayicilerinden Celal Dağlaroğlu'nun 3 oğlundan hayatta kalan ortancasıdır.

Istanbul Erkek Lisesi ve Yüksek Iktisat ve Ticaret Okulu'ndan mezun olduktan sonra, Isviçre'de Neuchatel Hukuk Fakültesinde ihtisas yapmış ve yazdığı L`INDUSTRIE TEXTILE TURQUE adlı eserle ekonomi doktoru olmuştur. Bu sırada, 27 ülkeden talebesi bulunan Universitenin Sarı-Lacivert renkli kulübü, UNION SPORTIV INTERNATIONAL'in 3 yıl başkanlığını yaptı.

Istanbul Lisesinde iken, 30 Nisan 1924 günü FENERBAHÇE KULÜBÜ'ne üye olan R. Dağlaroğlu, Once kürek çekti, daha sonra, Lido Havuzunun inşası üzerine, Büyükdere'de Fenerbahçe'nin şubesini açarak dağılmış olan yüzme dalını toparladı. Sutopu takımında yer aldığı gibi, şubenin 3 yıl da kaptanlığını yaptı. Zamanında Fenerbahçe'de en genç şube kaptanı olarak tanındı. Rüştü Dağlaroğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetiminin her kademesinde 1944'den 1974 yılına kadar, aralıklı olarak görev almış ve bu arada 1949/50'de Genel Kaptan, 1951-55 ve 1963-66 dönemlerinde 8 yıl Genel Sekreterlik yapmıştır.

Turkspor dergisinde 1932'de baslayip, diger dergi ve gazetelerde devam eden spor yazilariyla bu alanda 55 yilla en kidemli Fenerbahceli'dir. Kulubun tarihcesinin yazilmasi kararinin alindigi 1.2.1942 Kongresinde secilen, Tevfik Tasci, S. Salahaddin Cihanoglu, Nasuhi Baydar ve Burhan Belge'den oluşan komitenin hareketsizliği karşısında, 1957 yılında yayınladığı 610 sayfalik FENERBAHCE SPOR KULUBU TARIHI, bu alanda yurdumuzda atılan ilk adımdır.

Işte, o kitabi, 30 yıl sonra, 1987'de bu yapıt izledi. 1978'de bıraktığı mesleği tekstil sanayi ve ticaretidir. 2 oğlundan büyüğü olan Dr. Cihat Dağlaroglu Uzman Tabip, küçüğü Kimya Mühendisi Müzdat Dağlaroğlu ise tekstil sanayi ve ticareti ile meşguldur.


[ALPER DURUK'UN SAYFASI]  [TURK FUTBOLU ARSIVI]  [FENERBAHÇE'NIN GIZLI TARIHI]