FENERBAHÇE'NİN TEKNİK DİREKTÖRLERİ



TARİH

TEKNİK DİREKTÖR

AMATÖR HOCALAR

1907 - 1929

Bu dönemde profesyonel teknik adamlar kullanılmadı. Kimi antrenör oyuncu, kimi kaptan, kimi de eski sporculardan
oluşan 13 amatör teknik adam takımı çalıştırdı. Bunların ortak özelliği ise Türk kimliği taşımasıydı.

1907 - 1910 Hüseyin Dalaklı
1910 - 1915 Galip Kulaksızoğlu
1915 - 1921 Fuat Hüsnü Kayacan
1921 - 1924 Mustafa Elkatipzade
1924 - 1926 Sami Coşar
1926 - 1929 Hikmet Mocuk
Diğer Zeki Rıza Sporel, Sabih Arca, Lebip Elmas, Mehmet Reşat Nayır, Cihat Arman, Sabri Kiraz, Reşat Erte

PROFESYONEL HOCALAR

1929 - 1932 Necmettin Çakar (30 ay)
1932 - 1934 Josef Svenk (Macar) (5 Haziran 1932 - Mayıs 1934)
1934 - 1937 James Elliot (İngiliz) (14 Mayıs 1934 - Mart 1937) (3 sezon)
1939 - Josef Svenk (Macar) (Temmuz 1939 - Kasım 1939) (5 ay)
1939 - G. Nemetz (Macar) (Aralık 1939 - Şubat 1940) (3 ay kaldı)
1939 - 1941 Antrenörsüz Yıllar
1941 - 1944 John Prayer (İngiliz) (Aralık 1941 - Mayıs 1944)
1944 - Miço Dimitropulos (Rum - Türk) (Temmuz 1944 - Aralık 1944) (6 ay)
1945 - 1947 Fikret Arıcan (Nisan 1945 - Mart 1947) (2 yıl) (Antrenör - futbolcu)
1947 - 1948 Ignace Molnar (Macar) (Nisan 1947 - Temmuz 1948)
1948 - 1949 Cihat Arman (Ağustos 1948 - Şubat 1949)
1949 - 1951 Peter Molley (İskoç) (8 Şubat 1949 - 16 Ocak 1951)
1951 - James Mc.Cormick (İskoç) (21 Ocak 1951 - Mart 1951) (2 ay kaldı)
1951 - 1953 Lazslo Szekelly (Macar) (15 Ağustos 1951 - Haziran 1953)
1953 - 1955 Zarko Mihailovic (Yugoslav) (8 Ekim 1953 - 30 Haziran 1955)
1955 - İmre Markos (Macar) (30 Haziran 1955 - Aralık 1955)
1955 - 1956 Fikret Arıcan (5 Ocak 1956 - 22 Eylül 1956)
1956 - 1957 Lazslo Szekelly (Macar) (22 Eylül 1956 - Mayıs 1957)
1957 - 1960 Ignace Molnar (Macar) (Ağustos 1957 - 13 Ocak 1960)
(1959 sezonunda, takımın 1-16. haftalarında başındaydı.)
(1959-1960 sezonunda, takımın 1-19. haftalarında başındaydı.)
1960 - 1962 Lazslo Szekelly (Macar) (19 Ocak 1960 - 3 Ocak 1962)
(1959-1960 sezonunda, takımın 20-38. haftalarında başındaydı.)
(1960-1961 sezonunda, takımın 1-38. haftalarında başındaydı.)
(1961-1962 sezonunda, takımın 1-14. haftalarında başındaydı.)
1962 Necdet Erdem (4 Ocak 1962 - Haziran 1962)
(1961-1962 sezonunda, takımın 14-38. haftalarında başındaydı.)
1962 - 1964 Miroslav Kokotovic (Yugoslav) (Temmuz 1962 - Temmuz 1964)
(1962-1963 sezonunda, takımın 1-42. haftalarında başındaydı.)
(1963-1964 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
1964 - 1965 Oscar Hold (İngiliz) (Ağustos 1964 - 7 Ekim 1965)
(1964-1965 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
(1965-1966 sezonunda, takımın 1-4. haftalarında başındaydı.)
1965 Selahattin Torkal (9 Ekim 1965 - 6 Aralık 1965)
(1965-1966 sezonunda, takımın 5-10. haftalarında başındaydı.)
1965 - 1966 Necdet Erdem (7 Aralık 1965 - Haziran 1966)
(1965-1966 sezonunda, takımın 11-30. haftalarında başındaydı.)
1966 - 1967 Abdullah Gegiç (Yugoslav) (Haziran 1966 - 25 Haziran 1967)
(1966-1967 sezonunda, takımın 1-32. haftalarında başındaydı.)
1967 - 1969 Ignace Molnar (Macar) (26 Haziran 1967 - 17 Mart 1969)
(1967-1968 sezonunda, takımın 1-32. haftalarında başındaydı.)
(1968-1969 sezonunda, takımın 1-20. haftalarında başındaydı.)
1969 Fikret Kırcan (18 Mart 1969 - 31 Mart 1969)
(1968-1969 sezonunda, takımın 21-22. haftalarında başındaydı.)
1969 Basri Dirimlili (1 Nisan 1969 - 14 Nisan 1969)
(1968-1969 sezonunda, takımın 23-24. haftalarında başındaydı.)
1969 - 1970 Trian Ionescu (Romen) (15 Nisan 1969 - Haziran 1970)
(1968-1969 sezonunda, takımın 25-30. haftalarında başındaydı.)
(1969-1970 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
1970 - 1971 Constantin Teasca (Rumen) (Temmuz 1970 - Haziran 1971)
(1970-1971 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
1971 - 1972 Sabri Kiraz (Haziran 1971 - Mayıs 1972)
(1971-1972 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
1972 - 1975 Waldir Pereira Didi (Brezilyalı) (Haziran 1972 - 19 Eylül 1975)
(1972-1973 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
(1973-1974 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
(1974-1975 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
(1975-1976 sezonunda, takımın 1-2. haftalarında başındaydı.)
1975 Necdet Niş (19 Eylül 1975 - 22 Eylül 1975)
(1975-1976 sezonunda, takımın 3. haftasında başındaydı.)
1975 - 1976 Abdullah Gegiç (23 Eylül 1975 - Haziran 1976)
(1975-1976 sezonunda, takımın 4-30. haftalarında başındaydı.)
1976 Ilie Datcu (14 Temmuz 1976 - 4 Ekim 1976)
(1976-1977 sezonunda, takımın 1-4. haftalarında başındaydı.)
1976 Nedim Günar (5 Ekim 1976 - 15 Ekim 1976)
(1976-1977 sezonunda, takımın 5. haftasında başındaydı.)
1976 - 1978 Tomislav Kaleperovic (Yugoslav) (15 Ekim 1976 - Haziran 1978)
(1976-1977 sezonunda, takımın 6-30. haftalarında başındaydı.)
(1977-1978 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
1978 - 1979 Necdet Niş (Temmuz 1978 - Haziran 1979)
(1978-1979 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
1979 Şükrü Ersoy (Haziran 1979 - 5 Kasım 1979)
(1979-1980 sezonunda, takımın 1-9. haftalarında başındaydı.)
1979 - 1980 Ziya Şengül (6 Kasım 1979 - Haziran 1980)
(1979-1980 sezonunda, takımın 10-30. haftalarında başındaydı.)
1980 - 1982 Friedel Rausch (F.Almanya) (Temmuz 1980 - 12 Nisan 1982)
(1980-1981 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
(1981-1982 sezonunda, takımın 1-24. haftalarında başındaydı.)
1982 Enver Katip (13 Nisan 1982 - 12 Haziran 1982)
(1981-1982 sezonunda, takımın 25-32. haftalarında başındaydı.)
1982 - 1984 Branko Stankovic (Yugoslav) (Temmuz 1982 - Haziran 1984)
(1982-1983 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
(1983-1984 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
1984 - 1985 Todor Veselinovic (Yugoslav) (Temmuz 1984 - Temmuz 1985)
(1984-1985 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
1985 - 1986 Kalman Meszöly (Macar) (Ağustos 1985 - Haziran 1986)
(1985-1986 sezonunda, takımın 1-36. haftalarında başındaydı.)
1986 - 1987 Branko Stankovic (Yugoslav) (Temmuz 1986 - 7 Mayıs 1987)
(1986-1987 sezonunda, takımın 1-31. haftalarında başındaydı.)
1987 Teoman Çakır (8 Mayıs 1987 - 1 Haziran 1987)
(1986-1987 sezonunda, takımın 32-35. haftalarında başındaydı.)
1987 Yılmaz Yücetürk (2 Haziran 1987 - 21 Eylül 1987)
(1986-1987 sezonunda, takımın 36. haftalarında başındaydı.)
(1987-1988 sezonunda, takımın 1-4. haftalarında başındaydı.)
1987 Birol Pekel (22 Eylül 1987 - 28 Eylül 1987)
(1987-1988 sezonunda, takımın 5. haftasında başındaydı.)
1987 - 1988 Pal Csernai (Macar) (28 Eylül 1987 - Mayıs 1988)
(1987-1988 sezonunda, takımın 6-38. haftalarında başındaydı.)
1988 - 1990 Todor Veselinovic (Yugoslav) (Haziran 1988 - 17 Mayıs 1990)
(1988-1989 sezonunda, takımın 1-36. haftalarında başındaydı.)
(1989-1990 sezonunda, takımın 1-33. haftalarında başındaydı.)
1990 Ömer Kaner (18 Mayıs 1990 - 30 Mayıs 1990)
(1989-1990 sezonunda, takımın 34. haftasında başındaydı.)
1990 - 1991 Guus Hiddink (Hollanda) (14 Temmuz 1990 - 11 Mart 1991)
(1990-1991 sezonunda, takımın 1-22. haftalarında başındaydı.)
1991 Erol Togay (12 Mart 1991 - 26 Mart 1991)
(1990-1991 sezonunda, takımın 23-24. haftalarında başındaydı.)
1991 Tınaz Tırpan (27 Mart 1991 - 30 Haziran 1991)
(1990-1991 sezonunda, takımın 25-30. haftalarında başındaydı.)
1991 - 1993 Joseph Venglos (Slovak) (1 Temmuz 1991 - 31 Mayıs 1993)
(1991-1992 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
(1992-1993 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
1993 - 1995 Holger Osieck (Alman) (1 Haziran 1993 - 18 Aralık 1994)
(1993-1994 sezonunda, takımın 1-30. haftalarında başındaydı.)
(1994-1995 sezonunda, takımın 1-17. haftalarında başındaydı.)
1995 Tomislav Ivic (Hırvat) (3 Ocak 1995 - 6 Haziran 1995)
(1994-1995 sezonunda, takımın 18-34. haftalarında başındaydı.)
1995 - 1996 Carlos Alberto Parreira (Brezilyalı) (16 Haziran 1995 - 31 Mayıs 1996)
(1995-1996 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
1996 - 1997 Sebastio Barroso Lazaroni (Brezilyalı) (1 Haziran 1996 - 6 Şubat 1997)
(1996-1997 sezonunda, takımın 1-20. haftalarında başındaydı.)
1997 Todor Veselinovic (Yugoslav) (7 Şubat 1997 - 25 Mayıs 1997)
(1996-1997 sezonunda, takımın 21-34. haftalarında başındaydı.)
1997 - 1998 Otto Baric (Hırvat) (10 Haziran 1997 - 31 Mayıs 1998)
(1997-1998 sezonunda, takımın 1-33. haftalarında başındaydı.)
1998 Cemşir Muratoğlu (4 Mayıs 1998 - 11 Mayıs 1998)
(1997-1998 sezonunda, takımın 34. haftasında başındaydı.)
1998 - 1999 Joachim Löw (Alman) (1 Haziran 1998 - 31 Mayıs 1999)
(1998-1999 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
1999 Rıdvan Dilmen (4 Haziran 1999 - 1 Ekim 1999)
(1999-2000 sezonunda, takımın 1-5. haftalarında başındaydı.)
1999 - 2000 Zdenek Zeman (İtalyan) (12 Ekim 1999 - 13 Ocak 2000)
(1999-2000 sezonunda, takımın 6-15. haftalarında başındaydı.)
2000 Turhan Sofuoğlu (14 Ocak 2000 - 30 Haziran 2000)
(1999-2000 sezonunda, takımın 16-34. haftalarında başındaydı.)
2000 - 2001 Mustafa Denizli (1 Temmuz 2000 - 24 Aralık 2001)
(2000-2001 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
(2001-2002 sezonunda, takımın 1-17. haftalarında başındaydı.)
2002 Werner Lorant (Alman) (3 Ocak 2002 - 9 Aralık 2002)
(2001-2002 sezonunda, takımın 18-34. haftalarında başındaydı.)
(2002-2003 sezonunda, takımın 1-16. haftalarında başındaydı.
(15 maç takımın başındaydı, 11.hafta maçı ertelenmişti.))
2002 - 2003 Ahmet Oğuz Çetin * (10 Aralık 2002 - 7 Nisan 2003)
(2002-2003 sezonunda, takımın 17.-26. haftalarında başındaydı.
(10 maç takımın başındaydı, ertelenen 11. hafta maçında takımın başında idi. 21.hafta maçı ise ertelenmişti.))
2003 Tamer Güney (7 Nisan 2003 - 2 Haziran 2003)
(2002-2003 sezonunda, takımın 27.-34. haftalarında başındaydı.
(Ayrıca ertelenen 21.hafta maçında da takımın başındaydı.))
2003 - 2006 Christoph Daum (Alman) (2 Haziran 2003 -16 Haziran 2006 )
(2003-2004 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
(2004-2005 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
(2005-2006 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
2006 - 2008 Arthur Antunes Coimbra "Zico" (Brezilyalı) (6 Temmuz 2006 - 31 Mayıs 2008)
(2006-2007 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
(2007-2008 sezonunda, takımın 1-34. haftalarında başındaydı.)
2008 - José Luis Aragonés Suárez Martínez (İspanyol) (5 Temmuz 2008 - )

(*) 10 Aralık 2002'de yönetim kurulu, Fenerbahçe'deki antrenörlük yapan ve henüz teknik direktörlük lisansı olmayan Ahmet Oğuz Çetin'i, teknik direktör Werner Lorant görevinden alındıktan sonra teknik sorumlu olarak takımın başına getirdi. TFF kayıtlarında resmi olarak takımın teknik direktörü, aslında kaleci antrenörü olan Nurettin Yıldız olarak gözükmektedir.


Sarı-lacivertli futbol takımını çalıştıran ilk profesyonel teknik direktör Necmettin Çakar'dı. Teknik direktörlük sonraki yıllarda yabancıların ambargosuna girdi ve bu güne kadar yalnızca 24 Türk profesyonel çalıştırıcı bu alanda görev yaptı. (Amatör dönemde ise 13 adet Türk çalıştırıcı görev aldı.)

Fenerbahçede 3 farklı dönemde 6 sezon takımı çalıştıran Ignace Molnar en uzun süre çalışan isimdir. James Elliot ise aralıksız 4 sezon görevde kalarak ayrı bir rekor kırmıştır. En kısa görev yapanlar ise şöyledir: Turhan Sofuoğlu 5.5 ay, Şükrü Ersoy, Yılmaz Yücetürk, Rıdvan Dilmen ve Ahmet Oğuz Çetin 4 ay, G. Nemetz ve Zdenek Zeman 3 ay, James M.Cormik, Tamer Güney, Selahattin Torkal, Enver Katip ve Tınaz Tırpan 2 ay, Ilie Datcu ve Teoman Çakır 4 maç, Fikret Kırcan, Basri Dirimlili ve Erol Togay 2 maç, Nedim Günar, Birol Pekel, Ömer Kaner ve Cemşir Muratoğlu 1 maç

Waldir Pereira Didi, sekizi resmi 13 kupa. Ignace Molnar, altısı resmi 12 kupa. Branko Stankoviç ve Todor Veselinoviç 7 resmi kupa. James Elliot ve Fikret Arıcan, altısı resmi 7 kupa ile en başarılı teknik direktörlerdir.

FENERBAHÇE TEKNİK DİREKTÖRLERİNİN 1.LİGDEKİ İSTATİSTİKLERİ

TEKNİK DİREKTÖRLER

Kaynaklar: 1- Alper Duruk'un kişisel futbol arşivi
                    2- Fenerbahçe Antrenörleri, M. Alp Bacıoğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Aylık Resmi Dergisi, Ağustos 2003
                    3- Fenerbahçe Tarihi, Altan Tanrıkulu, Ekim 2002
                    4- Fenerbahçe Spor Kulübü Tarihi 1907-1957, Dr. Rüştü Dağlaroğlu

Son güncelleme 1 ARALIK 2008
Bu sayfalar Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI