FENERBAHÇE'NİN BAŞKANLARI



SIRA
TARİH
BAŞKANIN İSMİ
 1- 1907 - 1908 Nurizade Ziya Songülen - 1 No'lu kurucu üye, Duyun-u Umumiye'de memur
 2- 1908 - 1909 Ayetullah Bey - Kurucu üye, Su şirketinde memur
 3- 1909 - 1910 Tevfik Haccar Taşçı - Eski sporcu, Ticaret
 4- 1910 Hakkı Saffet Tarı - Bankada memur
 5- 1910 - 1911 Galip Kulaksızoğlu - Kurucu Üye - Takım Kaptanı, Serbest Meslek
 6- 1911 - 1912 Şehzade Osman Fuat Efendi
 7- 1912 - 1914 Dr. Hamit Hüsnü Kayacan - Dahiliye Uzmanı
 8- 1914 - 1915 Nafia Nazırı Hulusi Bey (Salih Hulusi Kezrak) - Hicaz Demiryolları Genel Müdürü
 9- 1915 - 1916
1923 - 1924
Mehmet Sabri Toprak - İttihat Terakki Fırkası Umumi Katibi
10- 1916 - 1918 Dr. Nazım Bey - Maarif Nazırı (Milli Eğitim Bakanı)
11- 1918 - 1919 İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci - Piyes Yazarı
12- 1920 - 1923 Şehzade Ömer Faruk Efendi (Son halife Abdülmecit'in oğlu)
13- 1924 - 1925 Nasuhi Esat Baydar - Eski sporcu
14- 1926 - 1927 Ali Naci Karacan - Gazeteci
15- 1928 - 1932 Muvaffak Menemencioğlu - Anadolu Ajansı Genel Müdürü
16- 1932 - 1933 Sait Selahattin Cihanoğlu - Eski Sporcu
17- 1933 - 1934 Hayri Celal Atamer - Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri
18- 1934 - 1950 Mehmet Şükrü Saracoğlu - Adalet, Dışişleri Bakanı ve Başbakan

16 Mart 1934 - 15 Ekim 1950 arasında 16.5 yıl aralıksız başkanlık yaptı. Fenerbahçe Kulübü'nde en uzun süre başkanlık yapan kişidir.
Bu sürede başkan seçildiği diğer kongreler: 12 Ekim 1946, 5 Ekim 1947 (olağanüstü kongre)
19- 1950 - 1952 Ali Muhittin Hacı Bekir - Şekerci

15 Ekim 1950'de görevi Mehmet Şükrü Saracoğlu'ndan devraldı. 1 Temmuz 1951'deki olağan kongrede ikinci defa başkan seçildi.
20- 1952 - 1953
1954 - 1955
Osman Kavrakoğlu - Eski sporcu, Avukat, Rize Milletvekili
21- 1953 - 1954 Bedii Yazıcı - Eski futbolcu, Sigorta Şirketi Genel Müdürü
22- 1955 - 1958 Zeki Rıza Sporel - Eski sporcu - İstanbul Milletvekili, Ticaret

5 Haziran 1955'deki kongrede başkan seçildi.
23- 1958 - 1960 Agah Erozan - T.B.M.M Başkan Vekili
24- 1960 Medeni Berk - Devlet Bakanı - Başbakan Yardımcısı
25- 1960 - 1961 Hasan Kamil Sporel - Eski sporcu, Sokani Vakum Şirketi'nden emekli
26- 1961 - 1962
1980 - 1981
Razi Trak - Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı

İkinci defa olarak 10 Şubat 1980'deki olağan kongrede başkan seçildi. 12 Nisan 1981'deki olağanüstü kongrede görevi devretti.
27- 1962 - 1966 Dr. İsmet Uluğ - Göz uzmanı
28- 1966 - 1974
1976 - 1980
1983 - 1984
Faruk Ilgaz - İnşaat Yüksek mühendisi, Sanayici

(20 Mart 1966 (olağan kongre), 16 Mart 1969 (olağan kongre), tarihlerinde başkan seçildi. 24 Şubat 1974'deki olağan kongrede görevi devretti. 4 Temmuz 1976 - 10 Şubat 1980 arasında yeniden başkanlık yaptı (Aradaki Olağan Kongre 26 Şubat 1978'de yapıldı). 14 Aralık 1983'deki olağanüstü kongrede yeniden başkan seçildi. 18 Mart 1984'deki olağan kongrede görevi devretti.
29- 1974 - 1976 Emin Cankurtaran - Sanayici

(24 Şubat 1974 (olağan kongre), 22 Şubat 1976 (olağan kongre) tarihlerinde iki defa başkan seçildi.
30- 1981 - 1983
1994 - 1998
Ali Şen - İş adamı, Sanayici

(12 Nisan 1981 (olağanüstü kongre), Şubat 1982 (olağan kongre) tarihlerinde iki defa başkan seçildi. 10 Aralık 1983 tarihinde istifa etti. 18 Aralık 1994 (olağanüstü kongre), 3 Mart 1996 (olağan kongre), 9 Mart 1997 (olağan kongre) tarihlerinde üç defa daha başkan seçildi. 15 Şubat 1998'deki olağan kongrede görevi devretti.
31- 1984 - 1986 Fikret Arıcan - Eski futbolcu, Fenerbahçe Kulübü Müdürlüğü'nden emekli

(18 Mart 1984'teki olağan kongrede başkan seçildi. 2 Mart 1986'daki olağan kongrede görevi devretti.)
32- 1986 - 1989 Tahsin Kaya - İnşaat Müteahhidi

(2 Mart 1986 (olağan kongre), Mart 1988 (olağan kongre) tarihlerinde iki defa başkan seçildi. 29 Temmuz 1989'da istifa etti. Kemal Baytaş, 10 Eylül 1989'daki olağanüstü kongreye kadar başkanlığı geçici olarak yürüttü.
33- 1989 - 1993 Metin Aşık - İnşaat Müteahhidi

(10 Eylül 1989 (olağanüstü kongre), 4 Mart 1990 (olağan kongre), 8 Mart 1992 (olağan kongre) tarihlerinde üç defa başkan seçildi. 23 Mayıs 1993'deki olağanüstü kongrede görevi devretti.
34- 1993 - 1994 Güven Sazak - İş adamı, İnşaatçı

(23 Mayıs 1993 (olağanüstü kongre), 6 Mart 1994 (olağan kongre) tarihlerinde iki defa başkan seçildi. 20 Nisan 1994'de sağlık nedeniyle görevi bıraktı.
35- 1994 Hasan Özaydın - İnşaat Müteahhidi

(29 Mayıs 1994'teki olağanüstü kongrede başkan seçildi. 14 Kasım 1994'de istifa etti.)
36- 1998 - Aziz Yıldırım - İş adamı (İnşaat Müteahhidi)

(15 Şubat 1998 (olağan kongre), 14 Haziran 1998 (olağanüstü kongre), 20 Şubat 2000 (olağan kongre), 1 Temmuz 2001 (olağanüstü kongre), 3 Mart 2002 (olağan kongre), 7 Mart 2004 (olağan kongre), 5 Mart 2006 (olağan kongre), 25 Haziran 2006 (olağanüstü kongre) tarihlerinde toplam sekiz defa başkan seçildi.)

NOT: İlk öğrenci yönetim kurulu üyesi 3 Mart 2002'de yönetime giren eski başkan Metin Aşık'ın oğlu Murat Aşık olmuştur. 1978 doğumlu 24 yaşındaki Murat Aşık seçildiğinde Bilgi Üniversitesi'nde son sınıf öğrencisiydi.

FENERBAHÇE CUMHURİYETİNİN CUMHURBAŞKANLARI

NOT 1: 12 Ekim 1946 Kongresi'nde yapılan tüzük değişikliği ile oluşturulan 28.maddeye göre yönetim kurulu başkanları seçimleri 3 yılda bir tekrarlanacaktı ama kısa süre sonra bu uygulamadan vazgeçildi.

NOT 2: Yapılan tüzük değişikliği nedeniyle 5 Mart 2006'daki seçim itibariyle başkanlar 3 yıllık görev için seçilmektedir.

NOT 3: Fenerbahçe kulübü bir dönem kurucuları temsilen seçilen Genel Sekreter, Genel Kaptan ve Muhasebeci olarak 3 kişilik kurucularca tam yetki ile yönetilmiştir. Bu üç kişinin unvanlarında "Başkan" sıfatı bulunmadığından bazı yıllarda kulübün başkanı listede gözükmemektedir.

Kaynaklar: Alper Duruk'un kişisel futbol arşivi
                   
Fenerbahçe Spor Kulübü Tarihi 1907-1957, Dr. Rüştü Dağlaroğlu
                    Fenerbahçe Spor Kulübü Resmi Dergisi, No:14, Nisan 2004, "Zaman Tüneli", Alp Bacıoğlu
                    Fenerbahçe Cumhuriyeti, Yalçın Doğan, 1989
                    Fenerbahçe Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanları, Halit Deringör, Kasım 1998
                    Fenerbahçe - Doksan Dört Yıllık Öykü, Oygur Yamak, Haziran 2001
                    Fenerbahçe - Ömrün seni sevmekle nihayet bulacak, Ergun Hiçyılmaz, Kasım 2001
                    Fenerbahçe Tarihi, Altan Tanrıkulu, Ekim 2002
                    Sarı lacivert kurtuluş, Sinan Meydan, Haziran 2006

Son güncelleme 26 HAZİRAN 2006
Bu sayfalar Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI