FENERBAHÇE'NİN 2008-2009 SEZONU ŞAMPİYONLAR LİGİ 2.ÖN ELEME TURU 2.MAÇ ANALİZİ

Fenerbahçe turu farklı kaptı: 5-0

Fenerbahçe, MTK Budapeşte’yi deplasmanda 5-0 yenerek Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turuna yükseldi. Semih Şentürk’ün 4 golle yıldızlaştığı maçta diğer gol yeni transfer Emre Belözoğlu’ndan geldi.

2-0'ın rövanşında işini ciddiye alan F.Bahçe erken bulduğu golün rahatlığı ile MTK'yı farklı bir sonuçla eledi ve devler ligine bir adım daha yaklaştı. Şampiyonlar Ligi için son engel Partizan.

Fotoğraflar için tıklayınız.

İLK YARI

DAKİKA 1: Ceza sahasına atılan topla Güiza buluştu. Güiza'nın kaleye attığı şutu Vegh son anda parmaklarıyla kornere çıkardı.

GOL DAKİKA 5: Karşılaşmanın ilk golü geldi. Kazım'ın sağ taraftan ortasında Güiza topla buluştu. Güiza'nın kaleye attığı şut defanstan sekti ve Semih'in önünde kaldı. Semih 2 metreden topu üst ağlarla buluşturdu: 1-0

DAKİKA 9: Uğur Boral, Güiza'yı kaçırdı. Çalımlarla ceza sahasına giren İspanyol futbolcu kaleciyle karşı karşıya kaldı. Top direğin yanından az farkla auta gitti.

DAKİKA 11: Ev sahibi MTK'nın kaleye 20 metreden kazandığı serbest vuruşta, Bori'nin şutu barajı aşarak Volkan tarafından kurtarıldı.

DAKİKA 31: Semih'in ara pasıyla topla buluşan Güiza'nın kaleye attığı şut defansa çarparak kornere çıktı.

DAKİKA 32: Alex'in ortasına Lugano kafayı vurdu. Top yan direkten az farkla auta gitti.

DAKİKA 39: Ev sahibi MTK, ilk kez ciddi bir pozisyon yakaladı. Gökhan tarafından sert bir müdahaleyle düşürülen Bori serbest vuruş kullandı. Ceza sahasına yaptığı orta Balogm'un önünde kaldı. Macar futbolcunun şutunu Volkan güçlükle önleyebildi.

İKİNCİ YARI

DAKİKA 56: Fenerbahçe, sağ taraftan serbest atış kazandı. Roberto Carlos'un kullandığı serbest vuruş az farkla kalenin yanından auta gitti.

GOL DAKİKA 61: Fenerbahçe, Macar rakibine karşı sağlı sollu ataklarını hızlandırdı. Gökhan Gönül'den aldığı pasla Semih kaleye yaklaşık 15 metreden mükemmel bir aşırtma vuruşla topu ağlarla buluşturdu: 2-0

GOL DAKİKA 67: Güiza'nın sağ taraftan yaptığı ortayı, MTK defansı elle kesince hakem penaltı noktasını gösterdi. Emre Belözoğlu, penaltı atışında topu ayrı, kaleciyi ayrı köşeye göndererek takımını 3-0 öne geçirdi. Emre, aynı zamanda Fenerbahçe forması altında ilk golünü atmış oldu.

DAKİKA 76: Burak orta sahadan kafayla Semih Şentürk'ü kaçırdı. Topu bir hayli süren Semih, ceza sahasından vurduğu şutu kalenin oldukça üstünden auta yolladı.

GOL DAKİKA 78: Bu dakikadan itibaren Fenerbahçe, rakibini tamamen ablukaya aldı. MTK'lı futbolcular disiplinden koptular. Roberto Carlos'un sol taraftan çıkardığı son şut MTK defansından sekti. Topla buluşan Semih, ceza sahasının içinden düzgün bir vuruşla kalecinin solundan topu ağlarla buluşturdu: 4-0

GOL DAKİKA 80: Fenerbahçe'nin 5. golü geldi. Fenerbahçe, bu dakikalarda artık sahada yürüyen MTK'lı futbolcuların üstüne kontra ataklarla gitti. Burak'ın sağdan ortasına Semih Şentürk, güzel bir kafa vuruşuyla kendisinin 4., takımının ise 5. golünü kaydetti: 5-0.

LUIS ARAGONES SUAREZ'in açıklaması

Fenerbahçe Teknik Direktörü Luis Aragones, "Beni sevindiren maçı 5-0 kazanmamız değil, turu kalemizde gol görmeden atlamamızdır" dedi.
Aragones, Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu rövanşında MTK Budapeşte'yi 5-0 yenerek tur atladıkları maçın ardından yaptığı basın toplantısında, "Benim için 2-0'dan sonra oyun tamamen bizim lehimize döndü. Ben turu kalemizde gol görmeden atladığımız için seviniyorum. Bundan sonraki rakibimiz Sırp ekibi Partizan, bizi tehlikeye düşürebilecek bir takım. Önlemlerimizi alarak bu maçtan da galip ayrılıp Şampiyonlar Ligi'ne kalmak istiyoruz" diye konuştu.
Luis Aragones, bir gazetecinin, "Güiza gol atamayınca çok şaşırıyor. Onun bu psikolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz" sorusunu, "Evet Güiza, golcü bir futbolcu ve gol atamayınca çok sinirleniyor. Ama önümüzdeki haftalarda daha iyi adapte olarak istediğimizi verecektir" şeklinde cevapladı.
"Hazırlık döneminde ilk maçlarda fazla gol pozisyonu yakalayamamıştık. Bunun üzerine eğildik. Gün geçtikçe iyiye gittik. Atılan gollerin hepsini beğendim. Daha çok sevindirici olan; rakibe de fazla pozisyon vermememiz" diye konuştu. F.Bahçe'ye oturtmaya çalıştığı sistemin bu olduğunu söyleyen tecrübeli hoca, Elimizdeki oyunculardan maksimum fayda sağlayacak bir sistem. Tabii ki değişenler olacaktır. Ama sezon boyunca bizim oynayacağımız sistem budur" yorumunu yaptı.

JOZSEF GARAMİ'nin açıklaması

MTK Budapeşte Teknik Direktörü Jozsef Garami ise, sonucun kendisine sürpriz olduğunu belirterek, "Çok iyi bir takıma karşı oynadığımızı biliyorduk, ancak bu sonucu ben de beklemiyordum" dedi.
Karşılaşma boyunca üç kez korner kullandıklarını vurgulayan Garami, "Kontrataklar geliştiren Fenerbahçe 3 gol kazandı. Oysa ikinci yarının 15. dakikasına kadar gayet iyi top oynuyorduk. Diyecek bir şey bulamıyorum. Fenerbahçe'yi tebrik ediyorum" diye konuştu.

MAÇIN HAKEMİ: Bravo Gosling

Karşılaşmanın İngiliz hakem üçlüsü rahat bir 90 dakika çıkardı. Orta hakem Martin Atkinson, sert hareketlere prim tanımazken, F.Bahçe'nin 2 atağını avantaj kuralını uygulamaması tek hatasıydı. Yan hakem Ian Gosling de, Güiza'nın ortasında Macar futbolcunun topa elle müdahalesini iyi tespit ederek, Atkinson'ı uyaran isim oldu.

NOTLAR

Semih'ten Aragones'e teşekkür
Fenerbahçe, Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu rövanşında MTK Budapeşte'yi 5-0 yenerek tur atladı.
Takımının 4 golünü kaydeden sarı-lacivertli futbolcu Semih, maçın ardından yaptığı basın toplantısında, önemli olanın öncelikle takımın başarısı olduğunu belirterek, "İspanyol teknik direktörümüze teşekkür borçluyum. Bütün spekülasyonlara karşın beni oynatıyor" dedi.
İyi oynadığını düşündüğünü ve teknik direktörünün verdiği taktikleri uyguladığını ifade eden Semih, "Önümüzdeki maçlarda bunu daha da geliştirerek takıma daha faydalı olmak istiyorum. Herkes sahaya ilk 11'de çıkmak ister. Antrenmanlarda kendimi buna göre hazırlıyorum. Çıkışımı devam ettirmem gerekiyor. Sakatlık olmazsa takımıma daha yararlı maçlar çıkartmak istiyorum" diye konuştu.
Fenerbahçe'de 9. senesi olduğunu söyleyen Semih, "Takımımıza bir çok yıldız futbolcu geldi. Herhangi bir rahatsızlığım yok. Ben hiçbir zaman küsmedim. Her zaman onlardan daha çok çalıştım. Gelen forvetlerden bir çok şey öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum. Kendimi daha da geliştirip, ilk 11'de oynama şansı bulduğum takdirde daha da faydalı olacağıma inanıyorum" dedi.

Emre Belözoğlu: "İyi skor"
Karşılaşmada 1 gol atan Emre Belözoğlu ise, Fenerbahçe'de forma giydiği 2. maçı olmasına rağmen penaltıdan da olsa gol attığı için çok mutlu olduğunu belirterek, "İyi bir skor ortaya çıktı. İnşallah bu benim için iyi bir başlangıç olur ve gollerimin devamı gelir" dedi.
"Penaltıyı atman kendi fikrin miydi" sorusu yöneltilen Emre, "Ben topa doğru gidince, Semih ve teknik direktörümüz de izin verince penaltıyı ben kullandım. Daha önce penaltıyla ilgili bir konuşma olmamıştı aramızda. Benden önce başkası gitseydi bırakırdım. Bundan sonra çok daha güçlü bir rakiple oynayacağız. Onlar da MTK Budapeşte ayarında bir takımı yendiler. Bu maçtan daha zorlu olacağı kesin. Şampiyonlar Ligi'ne kalmak için elimizden geleni yapacağız. Geçen sene oynanan bir çeyrek final var. Artık hedefler de büyüdü" şöyle konuştu.

Fenerbahçe'ye yakışan sonuç
Fenerbahçe'nin ortaya koyduğu futbol ve aldığı farklı galibiyet, sarı-lacivertli yöneticilerin de yüzünü güldürdü. Yönetici Ömer Temelli, "F.Bahçe'ye yakışan bir sonuç aldık. Zaten artık bu tür maçlara kafa yormamamız gerekiyor. Bundan sonraki tur için de bu geçerli. Biz geçen sene oynadığımız çeyrek finalin ötesine geçmek istiyoruz. Şu anda bütün takımı geçen seneye oranla çok daha gayretli görüyoruz. Yeni hocamızla çok daha iyiyiz. Avrupa'ya alıştık. Ben yeni sezonda çok daha başarılı olacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Semih'ten klas goller
Semih, attığı 4 golde de klasını konuşturdu. Ancak ikinci gol, estetik açıdan mükemmeldi. Ceza alanı çizgisi üzerinde topla buluşan yıldız oyuncu, kalecinin biraz öne çıktığını görünce, topun dibine girdi. Meşin yuvarlak kalecinin üzerinden süzülerek geçip, ağlarla kucaklaştı.

Penaltıyı atmadı
MTK karşısında Fenerbahçe'nin kahramanı Semih Şentürk oldu. Son iki sezonda, etkisiz kalan Kezman'ın yedeği olan ama buna rağmen geçen sezon Türkiye Ligi'nin gol kralı olan tecrübeli yıldız, Budapeşte'yi fethetti. İlk iki ve son iki golü ağlara yollayan Semih, üçüncü golle sonuçlanan penaltıyı ise yeni Fenerbahçeli Emre'ye bırakarak 5 gol atma şansını kaçırdı.

Semih: "Golü benim atmam önemli değil"
Maçın kahramanı Semih, galibiyette rol oynadığı için mutlu olduğunu; golleri kendisinin atmasının ise önemi olmadığını söyledi. Yeni sistemde Güiza'nın gerisinde elinden geleni yaptığını söyleyen Semih, "O çıktıktan sonra da ileriye geçtim ve golleri attım" dedi. Aragones'in göreve geldiğinden beri kendisiyle sürekli ilgilendiğini söyleyen Semih, "Hocamın verdiği taktiği yerine getirdiğimi düşünüyorum. Takım olarak da istediklerini daha doğru yapmaya başladık. Her şey iyiye gidiyor" diye konuştu.

Fethi Heper de 4 tane atmıştı
Semih, Avrupa kupalarında bir maçta 4 gol atan ilk Fenerbahçeli futbolcu olarak tarihe geçti. Golcü yıldız, 1971-72 sezonunda Eskişehirspor'un Finlandiya ekibi Mikkeli'yi 4-0 yendiği Avrupa kupası maçında tüm golleri atan Fethi Heper'in rekorunu da egale etti.

49 yıl sonra
Fenerbahçe, Avrupa Kupaları’nda Macar takımlarıyla 6. kez eşleşirken daha evvelki eşleşmelerde sadece 1 kez tur atlamış, diğerlerinde ise elenen takım olmuştu. Fenerbahçe takımı 1959-60 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupasında Csepel takımını 1-1 ve 3-2 ile eledikten tam 49 yıl sonra Avrupa Kupaları’nda bir Macaristan temsilcisini safdışı bırakmış oldu. 

Şanssız Güiza
F.Bahçe'nin Budapeşte şovunda sessiz kalan İspanyol golcü, kaleye attığı 6 şutun sadece 1 tanesinde isabet bularak kendisinden beklenen başarıyı gösteremedi.
Şampiyonlar Ligi ikinci ön eleme turu rövanşında Fenerbahçe, Avrupa Kupaları'ndaki en farklı galibiyetlerinden birini MTK Budapeşte'yi 5-0 yenerek alırken, tek üzüntü Daniel Güiza'nın ikinci maçta da golle tanışamaması oldu. Kadıköy'deki ilk maçta rakip kaleye 1 tanesi isabetli 7 şut gönderen fakat golü bulamayan İspanyol futbolcu, dün gece de rakip kaleye ilk maça yakın sayıda şut gönderdi. Daha 1. dakikada pozisyon bulan Güiza'nın şutu Macar kaleci tarafından kornere çelinirken, oynadığı sürede toplam 6 şut atan Güiza'nın kaleyi bulan tek vuruşu da bu oldu. İspanyol oyuncu, kendisinden beklenen golü bir türlü atamazken, kaçırdıkça da strese girdi.
Emre'nin gole çevirdiği penaltıyı da yaptıran Güiza 75. dakikada yerini İlhan Parlak'a bıraktı. Aragones de, "Güiza faydalı olmak istiyor. Gol kaçırdıkça bunları kafaya da takar. En kısa zamanda kendisini toplayacaktır" dedi.

Emre siftah yaptı
Fenerbahçe'nin flaş transferlerinden Emre Belözoğlu, dün gece oyuna 65. dakikada Alex'in yerine girdi. Milli futbolcu iki dakika sonra, Fenerbahçe'nin kazandığı penaltıyı gole çevirerek, sarı-lacivertli forma ile ilk resmi golüne imza attı. Emre maç sonrası, "Daha hazır değilim. Takıma geç katılmam dezavantajdı. Askerde bireysel idman yaptım ama bunlar yeterli olmaz. Bana gösterilen ilgiye teşekkür ederim. 'Genç' Semih benim için farklı bir insan. Çok önemli bir yetenek ve çok iyi arkadaşım" dedi.

Burak Yılmaz'dan asist
Fenerbahçe'nin Vestel Manisaspor'dan transfer ettiği Burak Yılmaz, dün 65. dakikada Kazım'ın yerine girdi ve 81. dakikada Semih'in son golünün asistini yaptı. Genç futbolcu sürati ve deliciliği ile rakip savunmada etkili olurken, bir kontratakta yerde kalınca, hakem aldatmaya yönelik hareket gerekçesiyle sarı kart gösterdi. Öte yandan daha önceki maçlarda Gürhan Gürsoy'u takıma ısındıran Aragones'in dün de 75. dakikada İlhan Parlak'ı oyuna sürmesi dikkat çekti.

Kazım döktürdü
Fenerbahçe'nin Kadıköy'de MTK'yı 2-0 yendiği ilk maçta müthiş hücum bindirmeleri ile sağ kanadı hallaç pamuğu gibi atan Colin Kazım rövanşta da aynıydı. Üstelik oyunda kaldığı 65 dakikalık sürede Macar futbolcuların çok sert hareketlerine mağruz kalan Colin Kazım buna rağmen attığı mükemmel çalımlarla alkışlandı.

Aragones'den klasik
Aragones, MTK karşısında oyuna müdahale ederken, klasiğini bozmadı. Tecrübeli teknik adam, İspanya'yı şampiyon yaptığı Avrupa Şampiyonası'ndaki maçlarda her zaman 60-65. dakikalar arasında iki orta saha oyuncusunu sahaya sürmüş; 75-80. dakikalar arasında da forvete takviye yapmıştı. İspanyol hocanın tercihleri dün gece de aynıydı. Dakikalar 65'i gösterirken, orta sahadan Alex ile Kazım'ı kenara alan Aragones, bu iki oyuncunun yerine yine orta sahaya Emre ve Burak'ı soktu. 75'te beklenen değişiklik geldi. Bu karşılaşmada şansı yaver gitmeyen Güiza oyundan çıkarken, genç golcü İlhan Parlak son 15 dakika görev aldı.

İstatistik: Kaleye şut
MTK Budapeşte'nin kaleye attığı şutlar: Gábor Urbán 2, Gábor Bori 2, Béla Balogh 1, András Pál 1
TOPLAM: 6

İstatistik: Kaleye isabetli şut
MTK Budapeşte'nin kaleye attığı şutlar: Gábor Urbán 2, Gábor Bori 2, András Pál 1
TOPLAM: 5

Fotoğraflar için tıklayınız.

Futbolcu Attığı şut İsabetli şut Top kaybı Top kapma Attığı korner Ofsayt Yaptığı Faul Yapılan faul Gol pozisyonu
Volkan Demirel                  
Gökhan Gönül 1 1 3 4     1 2 1
Eduardo Luiz Abonizio De Souza       4       1  
Diego Alfredo Lugano Moreno 1   1 2   1   2  
Roberto Carlos Da Silva Rocha 1   1 4          
Colin Kazım Richards     3 1     2 5  
Selçuk Şahin 2   3 7     1 2  
Alexsandro De Souza 1   2 2 2        
Uğur Boral     4 4 3     1  
Semih Şentürk 8 5 2 2     1 1 5
Daniel Gonzalez Güiza 6 2 2 1   1 1   4
Emre Belözoğlu 1 1   1       1 1
Burak Yılmaz     1 1          
İlhan Parlak     1            
TOPLAM 21 9 23 33 5 2 6 15 11

TARİH: 6 Ağustos 2008
STAT: Ferenc Szusza Stadı
HAKEMLER: Martin Atkinson (5), David Richardson (5), Ian Gosling (5), 4.Hakem: Andre Marriner (İngiltere)
UEFA DELEGESİ: Rainer Koch (Almanya)
HAKEM GÖZLEMCİSİ: Juan Antonio Fernandez Marin (İspanya)
MTK BUDAPEŞTE: Zoltán Végh (Kaptan) (5), Levente Horváth (6), Mladen Lambulic (4), Zoltán Pollák (5), László Zsidai (4), Ádám Pintér (5), Gábor Nagy (5), Béla Balogh (5), Gábor Urbán (6), András Pál (5) (Dk.71 Tamás Kulcsár) (5), Gábor Bori (6)
YEDEKLER: Zoltán Szatmári, Adám Hrepka, Istvan Rodenbücher, Ádám Szabó, Máté Pátkai, Marko Radulović
TEKNİK DİREKTÖR: József Garami
FENERBAHÇE: Volkan Demirel (6), Gökhan Gönül (7), Eduardo Luiz Abonizio De Souza (6), Diego Alfredo Lugano Moreno (6), Roberto Carlos Da Silva Rocha (7), Colin Kazım Richards (7) (Dk.65 Burak Yılmaz) (6), Selçuk Şahin (7), Alexsandro De Souza (Kaptan) (6) (Dk.65 Emre Belözoğlu) (7), Uğur Boral (7), Semih Şentürk (9), Daniel Gonzalez Güiza (5) (Dk.75 İlhan Parlak) (4)
YEDEKLER: Volkan Babacan, Can Arat, Önder Turacı, Gürhan Gürsoy
TEKNİK DİREKTÖR: José Luis Aragonés Suárez Martínez
GOLLER: (Dk.5) Semih Şentürk (sol ayak, pas Daniel Gonzalez Güiza), (Dk.61) Semih Şentürk (sol ayak, pas Gökhan Gönül), (Dk.66) Emre Belözoğlu (penaltı), (Dk.78) Semih Şentürk (sağ ayak), (Dk.80) Semih Şentürk (kafa, pas Burak Yılmaz) (Fenerbahçe)
SARI KARTLAR: (Dk.22) Gábor Urbán, (Dk.39) Ádám Pintér (MTK Budapeşte) ; (Dk.38) Gökhan Gönül, (Dk.45) Colin Kazım Richards, (Dk.88) Burak Yılmaz (Fenerbahçe)
MAÇMETRE
MTK BUDAPEŞTE   FENERBAHÇE
6 Şut 21
5 Kaleyi bulan şut 9
8 Serbest atış 16
0 Penaltı 1
3 Korner 5
9 Taç 12
15 Faul 6
1 Ofsayt 2
2 Gol pozisyonu 11
2 Sarı kart 3
0 Kırmızı kart 0
% 42 Topla oynama oranı % 58
0 Direğe çarpan top 0
0 Atılan goller 5

Bu sayfalar Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI