FENERBAHÇE'NİN 2008-2009 SEZONU 6.HAFTA ANALİZİ

Fenerbahçe şokta: 1-4

Sarı-lacivertli takım, son yılların en büyük dramını yaşadı. Açılışı Aghahowa yaptı. Nijeryalı ikinci golü de attı. Carlos'un penaltısı umut aşıladı. Ancak Turgay ile maçın yıldızı Aghahowa'nın golleri, ev sahibinin hevesini kursağında bıraktı.

Turkcell Süper Lig'de Kadıköy'de Kayserispor'a 4-1 yenilen Fenerbahçe, sezonun ilk 5 haftasında aldığı kötü sonuçların ardından, bu mağlubiyetle büyük bir şok yaşadı.
Kötü bir dönem geçiren sarı-lacivertliler, kendi seyircisi önünde düşüşe son vermek için çıktığı mücadelede rakibine farklı yenilerek ligdeki 6. maçında 4. yenilgisini aldı.
Ligin ilk 5 haftasında deplasmanda yaptığı 3 maçı da kaybeden ve iç sahadaki 2 maçını kazanan Fenerbahçe, 6. hafta mücadelesinde bu kez kendi evinde yenilgiden kurtulamadı.
Fenerbahçe bu sezon ligde sahasındaki ilk yenilgisini alırken, Kayserispor da ilk deplasman galibiyetini elde etti. Sarı-lacivertli ekip geçen sezonun 23. haftasında Kadıköy'de Bursaspor'a 2-0 yenildiği maçın ardından, ligde 7 maç sonra kendi evinde mağlup oldu. Fenerbahçe'nin bu yenilgi sonrası 6. maçta puan kaybı da 12 puan oldu.
Maçın ilk yarısının ardından tribünlerin tepkileriyle soyunma odalarına giden sarı-lacivertlilerin, ikinci yarıya büyük bir seyirci desteğiyle başladığı mücadelede Kayserispor'a gücü yetmedi.

Fotoğraflar için tıklayınız.

İLK YARI

DAKİKA 19: Soldan Roberto Carlos'un ortasında ceza alanı içinde topla buluşan Guiza'nın kafa vuruşunda, meşin yuvarlak kaleci Souleymanou'da kaldı.

GOL DAKİKA 21: Orta sahadan Bilal'in uzun pasında savunmanın arkasında topla buluşan Aghahowa, ileri çıkan kaleci Volkan Demirel'i de çalımlayarak, sol çaprazdan meşin yuvarlağı ağlara gönderdi: 1-0

DAKİKA 24: Roberto Carlos'un soldan kullandığı serbest atışta, ceza alanı içinde kaleci Souleymanou ile birlikte yükselen Edu'nun arasında kalan top, ceza alanı içine düştü. Daha sonra savunma meşin yuvarlağı uzaklaştırdı.

DAKİKA 27: Roberto Carlos'un soldan ortasında, arka direkte topa yükselen Gökhan'ın omzuna çarpan meşin yuvarlak auta çıktı.

DAKİKA 33: Turgay'ın pasıyla sağ çaprazda kaleciyle karşı karşıya kalan Aghahowa'dan önce kaleci Volkan Demirel yatarak elleriyle topu uzaklaştırdı.

DAKİKA 37: Selçuk'un ceza alanı dışından vuruşunda, top yandan auta gitti.

DAKİKA 38: Ceza alanı dışından Mehmet Topuz'un sert şutunda, kaleci Volkan Demirel yatarak topu tokatladı. Daha sonra savunma meşin yuvarlağı uzaklaştırdı.

GOL DAKİKA 42: Ragıp'ın orta sahadan attığı pasta yine savunmanın arkasına sarkan Aghahowa, kalesinden çıkan Volkan Demirel'i de çalımlayarak, topu boş kaleye gönderdi: 2-0

Kayserispor, Fenerbahçe karşısında ilk yarıyı 2-0 önde tamamladı.

İKİNCİ YARI

DAKİKA 55: Kazım'ın sağdan ortasında ceza alanı içinde topla buluşan İlhan'ın kafa vuruşunda, meşin yuvarlak kaleci Souleymanou'da kaldı.

DAKİKA 56: Ragıp'ın pasıyla ceza alanının sağ çaprazında topla buluşan Turgay'ın şutunda, meşin yuvarlak kaleci Volkan Demirel'de kaldı.

DAKİKA 57: Sağdan Selçuk'un kullandığı korner atışında ceza alanı içinde kaleci Souleymanou topu elinden kaçırınca, oluşan karambolde savunma topu uzaklaştırdı.

GOL DAKİKA 58: Uğur soldan ceza alanına girerken, Durmuş'un müdahalesiyle yerde kalınca hakem Halis Özkahya penaltı noktasını gösterdi. Penaltı atışını kullanan Roberto Carlos, topu filelere göndererek, farkı 1'e indirdi: 1-2

DAKİKA 61: Bilal'ın pasıyla topla ceza alanına giren Turgay'ın vuruşunda, meşin yuvarlak üstten auta çıktı.

GOL DAKİKA 64: Soldan ceza alanına giren Saidou'nun ortasında, ceza alanı içinde topla buluşan Turgay'ın kafa vuruşunda, meşin yuvarlak kaleci Volkan Demirel'in müdahalesine rağmen ağlara gitti: 1-3

GOL DAKİKA 75: Mehmet Topuz'un orta sahadan uzun pasında yine savunmanın arkasında topla buluşan Aghahowa, ceza alanı içinde kaleci Volkan Demirel ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda kendisini takip eden Yasin ve Edu'nun arasında yere düşerken yaptığı vuruşla meşin yuvarlağı ağlara göndererek, kendisinin 3. ve takımının 4. golünü kaydetti: 1-4

Kayserispor, Fenerbahçe'yi kendi sahasında 4-1 yendi.

JOSE LUIS ARAGONES SUAREZ MARTINEZ'in açıklaması

Fenerbahçe Teknik Direktörü Luis Aragones, Kayserispor karşısında aldıkları 4-1'lik mağlubiyetin kötü bir sonuç olduğunu belirterek, "Kesinlikle istifa etmeyi düşünmüyorum" dedi.
Aragones, maçtan sonra düzenlediği basın toplantısında, karşılaşmayla ilgili çok fazla yorum yapacak bir durum olmadığını ifade ederek, "Rakip oyunun her alanında bizden daha iyiydi" diye konuştu.
İspanyol teknik adam, bir soru üzerine, antrenörlük hayatında böyle zor zamanların olduğunu ifade ederek, "Böyle durumlardan defalarca geçtim, ama ben bugün böyle bir sonuç kesinlikle düşünmüyordum. Bir düş kırıklığı oldu. Bu durumdan çıkmamız için çalışmamız ve sakat oyuncularımızın en kısa zamanda takıma katılmalarını sağlamamız lazım" şeklinde konuştu.
Aragones, "İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruya, "4-1 kaybetmek kötü bir sonuçtur, ama kesinlikle istifa etmek için buraya gelmedim. Bildiğimin en iyisi yapabilmek için buradayım. Kesinlikle istifa düşüncem yok" yanıtını verdi.
İspanyol teknik adam, "Yönetimden istifanız yönünde talep gelirse ne yaparsınız?" sorusunu ise "Bu konuyu hiç düşünmedim, öyle bir şey gelirse düşünür müyüm bilmiyorum, ama ben buraya yararlı olabilmek için geldim" diye cevapladı.
Yönetim, futbolcular ve medya ile iletişim konusunda bir sıkıntısı olmadığını anlatan Aragones, "Türkçe biliyor olsaydım gazetecilerle ve oyuncularımla daha iyi iletişim kurabilirdim. Belki de bizim üzerimizde kötü bir şans var. Hem Fenerbahçe'ye, hem de Türkiye'ye bana burada çalışma fırsatı verdiği için çok müteşekkirim, çok teşekkür ediyorum. Fenerbahçe'nin layık olduğu yere gelebilmesi için sonuna kadar burada çalışmayı sürdürmeliyim" dedi.
Aragones, taraftarların 4-1'den sonra "I love you Zico" diye tezahürat yapmalarıyla ilgili ise, "Bu konuda söyleyecek bir şey yok. İşler iyi gidince taraftar 'Seni seviyorum Aragones' diyecektir" ifadesini kullandı.
Luis Aragones, "Sezon başına dönsek, bu halde transfer tercihlerinizi yeniden değerlendirir misiniz?" şeklindeki soru üzerine, "Transfer konusu benim dışımda gelişen bir konu. Kulüp bu konuda etkin rol oynuyor. Ben bu konunun içinde değilim" dedi.
"Transferler, görüşleriniz doğrultusunda yapılmadı mı?" sorusuna ise Aragones, "Bu konuda hiçbir konuşmamız geçmemiştir" karşılığını verdi.
İspanyol çalıştırıcı, basın toplantısı sırasında bu konuyla ilgili bir başka soru üzerine, "Başkanımızla aramızda her zaman iletişim vardır. 4 ay boyunca belli konuşmalar olmuştur. Biraz önceki soruya 'Şu an için yoktur' dedim. Transfer döneminde almak istediğimiz oyuncular oldu, onları alamadık. Tabii ki şu anda yaptığımız bir görüşme yok, transfer görüşmesi olmadı, ama 3-4 ay önce transferle ilgili görüşmeler yaptık, fakat bunlar da iyi sonuçlanmadı" dedi.
Aragones, "Dinamo Kiev maçı kadrosuna Şampiyonlar Ligi listesinde olmayan Deniz'i alıp, çıkarmışsınız, acaba kendinizde bir formsuzluk görüyor musunuz?" sorusuna ise "Bu konunun benle alakası yok. Bu başka bir kişinin yaptığı hatadır. Benimle ilgili konu değil" diyerek sözlerini tamamladı.

TOLUNAY KAFKAS'ın açıklaması

Kayserispor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas ise Fenerbahçe karşısında oyun olarak istediklerini sahaya yansıttıklarını ifade ederek, "Kadıköy'de Fenerbahçe'yi yenmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.
Fenerbahçe karşısında arkaya atılan toplarla gol bulmayı amaçladıklarını anlatan Kafkas, "Bunu da hızlı oyuncularla başardık. Böyle bir galibiyete ihtiyacımız vardı. Üst sıralarda yer bulmak istiyoruz. Bu sene çok ucuz bir şekilde elendiğimiz Avrupa Kupaları'nda seneye ismimizi duyurmak istiyoruz" diye konuştu.
Kafkas, bu kadar farklı kazanmayı beklemediklerini ifade ederek, "Girdiğimiz pozisyonları değerlendirdik ve böyle bir sonuç ortaya çıktı. 6 eksiğimiz vardı, ama farklı bir galibiyet aldık" şeklinde konuştu.
Mehmet Topuz ile ilgili transfer haberleriyle ilgili bir soru üzerine Tolunay Kafkas, "Geçen sene de Gökhan ile ilgili böyle haberler vardı, Gökhan'dan ikinci yarıda faydalanamadık. Mehmet Topuz düzgün, değerleri olan bir çocuk. Zamanı geldiğinde büyük kulüplere veya Avrupa'ya gidebilir" dedi.
Bu arada Fenerbahçe'ye bir gol atan Kayserisporlu Turgay Bahadır, A Milli Takım aday kadrosuna çağrıldı. Turgay, maç sonrası yaptığı açıklamada teknik direktörü Tolunay Kafkas'ın kendisine bu haberi ilettiğini, milli takım antrenörlerinden Oğuz Çetin'in de bu bilgiyi aktardığını belirterek, "Milli takıma çağrılmak güzel bir duygu. İnşallah orada da aynı performansı gösteririm" dedi.

MAÇIN ADAMI: Julius Aghahowa (Kayserispor)

Kayserispor'un Nijeryalı forveti Fenerbahçe'yi tek başına perişan etti. Bir tilki gibi kurnazdı, hızına kimse ulaşamadı. Müthiş deparları ile her uzun topta rakip savunmanın arkasına sarktı, sürekli Volkan ile karşı karşıya kaldı. Attığı üç gol klasının ve emeğinin karşılığıydı.

MAÇIN HAKEMİ: Vasattı

Maçın ilk yarısında yardımcı hakem Erdinç Sezertam'ın, Aghahowa için kaldırdığı yanlış ofsayt bayrakları Kayserispor'un gollük akınlarını engelledi. Ceza alanı içindeki Aghahowa-Volkan mücadelesindeki devam kararı doğruydu. İlk yarıda Bilal'in Kazım'a, Deniz'in Ragıp'a arkadan yaptığı sert hareketlere sarı kart çıkarmalıydı. İkinci yarıda Kayserispor ceza alanı içinde çok kritik pozisyonlar yaşandı. Kale alanı içinde Kazım-Eren mücadelesindeki devam kararı yerindeydi. Durmuş'un Uğur'a arkadan kayarak yaptığı müdahale dışarıda başlasa da son temas ceza alanının içindeydi ve penaltı kararı doğruydu. Bu pozisyonda Durmuş'a sarı kart da göstermeliydi. 64. dakikada kale alanı önünde topa yükselen Kazım'ı arkadan koluyla iten Bilal'in hareketine penaltı vermeliydi.

NOTLAR

Yücel Şahin: "Gelecek yıl da AVrupa'da mücadele etmek istiyoruz"
Kayserispor basın sözcüsü Yücel Şahin, "UEFA'da üzdüğümüz taraftarımıza Fenerbahçe galibiyetiyle bayram hediyesi sunduk" dedi. Şahin, UEFA Kupası 1. tur rövanşında Fransa'nın Paris Saint Germain (PSG) takımı ile deplasmanda oynadıkları maçta gol bulamayıp, kupadan elendiklerini anımsattı.
Bu maçta ortaya koydukları futbolu Fenerbahçe karşısında da sergilemeleri durumunda başarılı sonuca ulaşacaklarına inandıklarını ve bu doğrultuda oynadıklarını ifade eden Şahin, "PSG karşısında çok güzel oynadık. Gol bulamadığımız için kupaya veda ettik. Amacımız, taraftarımıza bayram hediyesi vermekti, ama olmadı. Ardından Fenerbahçe ile karşılaştık ve PSG maçındaki taktiği bu maça yansıttık. Güzel futbolumuzu 4 golle süsleyip, farklı sonuca ulaştık. UEFA'da üzdüğümüz taraftarımıza Fenerbahçe galibiyetiyle bayram hediyesi sunduk. Bu gururu tüm Kayseri ile birlikte paylaşıyoruz. Çıkışımız bundan sonra da sürecek. Ligi üst sıralarda tamamlayıp, gelecek yıl da Avrupa arenasında mücadele etmek istiyoruz" diye konuştu.
Şahin, takımda Aydın ve Koray dışında sakat futbolcu bulunmadığını belirterek, "Futbolcularımıza 3 gün izin verdik. İzin bitiminde tesislerde toplanarak, Ankaragücü maçı hazırlıklarına başlayacağız. A Milli Futbol Takımı'nın 2010 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde 11 Ekim Cumartesi günü Bosna Hersek ile yapacağı karşılaşma nedeniyle lige verilen arayı da iyi değerlendireceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Roberto Carlos: "Daha kötü günler yaşamıştım"
Fenerbahçe'nin tecrübeli savunma oyuncusu Roberto Carlos, Kayserispor maçından sonra yaptığı açıklamada, iyi oynamayamadıklarını, ancak taraftara hak ettikleri güzel futbolu ilerleyen dönemde göstereceklerini dile getirdi.
Takımın geçen sezonki havayı bulması gerektiğinin altını çizen Brezilyalı oyuncu, "Düzgün oynayamadığımızın farkındayız. Geçen yılki havayı tekrar bulmamız gerekiyor. Kaliteli bir ekibiz ve bu havayı bulunca başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Taraftarların sabrının zorlandığını hissediyoruz. Sorumluluk bizimdir" diye konuştu.
Kayserispor karşısında aldıkları 4-1'lik mağlubiyet nedeniyle takımı adına taraftarlardan özür dileyen Roberto Carlos, "Takımım adına özür diliyorum. Bu sorumluluk bizim. Nasıl böyle kötü neticeler yaşattıysak, onlara hak ettikleri günleri de göstereceğiz. Bunu bilsinler" dedi.
Takımın mevcut kadrosuna inancının çok fazla olduğunu vurgulayan tecrübeli oyuncu, "Ben Real Madrid'de bundan daha kötü durumlarla karşılaştım. Başımızı dik tutacağız" şeklinde konuştu.
Tribünlerde Zico ve Aurelio tezahüratları ile ilgili bir soru üzerine Fenerbahçeli futbolcu, "Taraftarın tepkisi normaldir. Ancak bu insanlar şu an bizim aramızda değil. Biz kendi içimizde kenetlenmeliyiz" diye yanıt verdi.
Carlos, Aragones'in gönderilmesi ile ilgili bir soruya da, "O yönetimin kararı" dedi.

"I love you Zico" ve "Mehmet Aurelio" tezahüratları
Fenerbahçeli taraftarlar, takımın durumuna ve yönetim kuruluna olan tepkilerini "I Love You Zico" ve "Mehmet Aurelio" tezahüratlarıyla dile getirdi.
Sarı-lacivertli ekibin maçta yediği 4. golden sonra tepkili sesler yükselen tribünlerden ilk önce yoğun bir şekilde, "I Love You Zico" tezahüratları yükseldi. Taraftarlar bu tezahüratı maç sonunda stat dışında da sürdürdü. Taraftarlar daha sonra İspanya'nın Real Betis takımına transfer olan Brezilya asıllı oyuncu Aurelio için "Mehmet Aurelio" şeklinde tempo tuttu.
Fenerbahçeli taraftarlar, takımlarının yedikleri 4. golden sonra tribünlerden ayrılmaya başladı. Maçın bitiş düdüğünde tribünlerin büyük bölümü boşaldı.
Maraton üst tribünde bir grup taraftar, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a yönelik, "Bizimle uğraşma, takımı toparla" şeklinde tempo tuttu. Bu grubun bir ara tribünlerdeki bölünmeyle ilgili olarak küfürlü tezahürat yaptığı duyuldu.
Bu arada maç sonrası stat dışındaki bazı sarı-lacivertli taraftarlar, "Yönetim istifa" tezahüratında bulundu. Bu arada, maçın ikinci yarısında protokol tribününde Fenerbahçeli yöneticilerin bulunmadığı, Kayserisporlu yöneticilerin de son dakikalar doğru tribünden ayrıldıkları görüldü.
Basın tribününe yakın bölümdeki tribünde, Kayserisporlu futbolcuları alkışlayan taraftarlara, bazı taraftarlar tepki gösterirken, güvenlik güçleri kavga çıkmasını önledi.

İkinci golden sonra tepkiler yükseldi
Kayserispor karşısında ilk yarıyı 2-0 yenik kapatan Fenerbahçe'de, özellikle yenilen 2. golden sonra tribünlerden tepkili sesler yükseldi.
Tribünlerin bazı bölümlerinden destek tezahüratları, bazı bölümlerde de protestolar yapıldı.
Genç Fenerbahçeliler grubunun bulunduğu bölümdeki taraftarlar yenilen 2. golün ardından sahaya sırtlarını dönerek takımı protesto etti. Bu grup, sırt dönme hareketiyle diğer tribünlerden tepki aldı.
Sarı-lacivertliler, ilk yarının bitiş düdüğüyle soyunma odasına giderken tribünlerin genelinde yuhalama sesleri yükseldi.
Bu arada, ilk yarının son dakikalarında oyundan alınan Maldonado da tribünlerden tepki gördü.

Fenerbahçe ikinci yarı için sahaya erken çıktı
Fenerbahçeli futbolcular, ikinci yarı için sahaya oldukça erken çıktı.
Saha içinde toplanan futbolcular, maçla ilgili kısa bir toplantı yaparken, bu sırada tribünlerden büyük destek gördü. Futbolcular da tribünlerin desteğine alkışlarla yanıt verdi.
Maç başladığında ise ilk yarı sonundaki tepkilerin yerini, tüm stat halinde tezahüratlar aldı.

Alex'siz ilk kez
Fenerbahçe bu sezon ligde ilk kez kaptan Alex'ten yoksun olarak maça çıktı.
Fenerbahçe'nin bu sezon ligde yaptığı 5 maçta da 90 dakika sahada yer alan Brezilyalı futbolcu, Dinamo Kiev maçında sakatlandığı için takımdaki yerini alamadı.
Sarı-lacivertli ekipte sakatlıkları nedeniyle Lugano, Semih, Josico ile Tümer, Deivid, Vederson ve Can da kadroda yer bulamadı.
Fenerbahçe Teknik Direktörü Luis Aragones, Lugano'nun yokluğunda savunmada Önder'e görev verirken, Alex'in yerine ise bir önceki maçta Sivasspor karşısında yedekler arasında yer alan Uğur ilk 11'e dahil edildi.
Alex'in yokluğunda Emre, Brezilyalı futbolcunun forvet arkasındaki bölgesinde görev yaptı. Brezilyalı futbolcunun yokluğunda kaptanlık pazubandını kaleci Volkan Demirel taktı.
İspanyol çalıştırıcı, bu sezon sadece İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçında 18 kişilik kadroya aldığı Deniz'i, Kayserispor mücadelesinde de kadroya dahil etti.

Emre Belözoğlu ve Gökhan Gönül sakatlandı
Bu sezon sakatlıklardan çok çeken Fenerbahçe, dün yeni bir şok yaşadı. Önce 39. dakikada sakatlanan Gökhan Gönül oyundan çıktı, 3 dakika sonra da Emre. Bu iki oyuncunun dün gece MR'ı çekilirken, Emre'nin arka adalesinde kopma belirlendi. Milli takımdan çıkarılan yıldız oyuncunun 1 ay sahalardan uzak kalacağı belirlendi. Gökhan'ın sakatlığının da ciddi olabileceği kaydedildi. Deivid, Vederson, Alex, Semih, Lugano, Josico milli aradan sonra takıma dönmeye hazırlanırken, Emre ve Gökhan'ın sakatlanması, yüzlerin asılmasına neden oldu.

Maldonado'ya tepki
Aragones tarafından ilk yarıda oyundan çıkarılan Maldonado'ya tribünler tepki gösterdi. Kayserispor karşısında kötü bir oyun ortaya koyan Şilili oyuncu yedek kulübesine gelirken protestolarla uğurlandı. Maldonado'nun moralinin bir hayli bozuk olduğu gözlendi.

Deniz Barış 11 ay sonra
Sakatlığını sorduğunda kendisine ters yanıt verdi diye Deniz'i Şampiyonlar Ligi kadrosuna almayan, ligde hiç şans tanımayan teknik direktör Aragones, sonunda inadını kırdı. Tecrübeli oyuncu, 45+1'de Maldonado'nun yerine oyuna girdi ve 11 ay sonra bir lig maçında görev yaptı. Deniz, son olarak 11 Kasım 2007'de Kayseri ile deplasmanda oynanan lig maçında forma giymişti. Tecrübeli futbolcu bu sezon sadece Partizan karşılaşmasında 1 dakika görev almıştı.

Güiza ateşledi ama yetmedi
İkinci yarının öncesinde takımı toplayan Güiza, arkadaşlarıyla galibiyet yemini etti ancak Fenerbahçe yenilgiden kurtulamadı. Tribünlerin alkışlarıyla sahaya çıkan Sarı-Lacivertli oyuncular, Güiza'nın çağrısıyla sahanın ortasında biraraya gelip zafer yemini ettiler. Büyük çaba sarfeden ve takımın alkış alan nadir futbolcularından olan Güiza, sık sık ileriye çıkmaları için arkadaşlarını uyardı.

Kadıköy boşaldı
Sarı-lacivertli taraftarlar futbol takımlarının aldığı kötü sonuçlar nedeniyle tribünlerden ayaklarını yavaş yavaş çekmeye başladı. Kayserispor maçında Şükrü Saracoğlu Stadı'nda büyük boşluklar görülürken, kombine kart sahiplerinin bile karşılaşmaya gelmemesi dikkat çekti.

Şehitlere saygı
Halkın takımı olan Fenerbahçe'nin futbolcuları, Turkcell Süper Lig'de Kayserispor ile yapılan maç öncesi ısınmak için sahaya çıkarken, Hakkari'deki çatışmada 15 askerin şehit olması nedeniyle "Ay yıldızlı" kırmızı tişört giydi.
"Ay yıldızlı" tişörtlerle sahaya çıkan sarı-lacivertli ekip tribünlerden büyük alkış alırken, bu sırada stat hoparlörlerinden 10. Yıl Marşı çalındı.
Fenerbahçeli taraftarlar, sloganlarla teröre lanet okuyarak, "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" şeklinde tempo tuttu.
Stat hoparlörlerinden yapılan anonsta da şehitlere saygı için maçta müzik yayını yapılmayacağı açıklandı.
Maç öncesi İstiklal Marşı okunduğu sırada maraton üst tribünde, dev boyutlarda Türk Bayrağı açıldı.
Karşılaşma, şehitler için yapılan saygı duruşunun ardından başladı.

Hep destek tam destek pankartları
Tribünlere yurt çapındaki çok sayıda taraftar derneğinin "Hep destek tam destek" yazılı pankartları asıldı. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulunun Genç Fenerbahçeliler taraftar grubuyla yaşadığı tartışmalarda, Yıldırım ve yönetim kuruluna destek veren dernekler, tribünleri pankartlarıyla donattı. Tribünlerdeki pankartlarla aynı zamanda Dinamo Kiev maçından sonra bazı taraftarların yönetim kurulunu istifaya çağırmalarına yönelik olarak da yönetime destek verildi.
Başkan Yıldırım ile arası açık olan Genç Fenerbahçeliler taraftar grubunun bulunduğu Migros kale arkası tribününün çatısına ise "Bilmeyenler öğrensin, Fenerbahçe'de padişahlık olmaz. Fenerbahçe, Cumhuriyettir. Gerçek Genç Fenerbahçeliler" yazılı büyük bir pankart asıldı.

Turgay'a ödül
Kayserispor'un son haftalardaki formda oyuncusu Turgay, Fatih Terim tarafından milli takıma davet edildi. Fenerbahçe karşısındaki başarılı futbolunu bir de golle süsleyen Turgay, ay-yıldızlı ekibe çağırılan oyuncuların sakatlıkları üzerine Bosna Hersek ve Estonya maçlarının kadrosuna alındı.

Mehmet Topuz ilk kez 11'de
Kayserispor'da geçirdiği alerjik rahatsızlık nedeniyle hastalanan ve Fenerbahçe karşısında oynayıp oynamayacağı son ana kadar belli olmayan Mehmet Topuz, ilk 11'deki yerini aldı.
Sarı-kırmızılı ekipte sakatlıkları bulunan Aydın, Koray, Puroviç ve Toledo maç kadrosunda bulunmadı.
Maç için stat ve çevresinde bin 789 güvenlik görevlisi ile 350 özel güvenlik elemanı görev yaptı.
Öte yandan Fenerbahçeli taraftarlar, önceki karşılaşmalarda olduğu gibi tribünlerin tamamını doldurmadı.

50 maçta 2. yenilgi
Fenerbahçe, Kayserispor'a 4-1'le mağlup olurken, Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynadığı son 50 resmi maçlık periyotta ikinci yenilgisini aldı. Sarı Kanaryalar, sadece geçen sezon 23 Şubat'ta Bursaspor'a mağlup olurken, evinde bileğini büken başka bir takım olmamıştı. Bu sene de Kadıköy'de başarılı bir görüntü çizen Fenerbahçe, ligde Büyükşehir Belediye'yi 2-0, Gençlerbirliği'ni de 3-0'lık sonuçla geçmişti.

10 sezon sonra gelen galibiyet
Kayserispor, Fenerbahçe'yi 10 sezon sonra İstanbul'da yenme başarısı gösterdi. İstanbul'daki son galibiyetini 1997-1998 sezonunda 22 Şubat 1998 yılında 2-1'lik skorla alan sarı-kırmızılı takım, bu akşam aldığı galibiyetle rakibi karşısında dış saha galibiyet hasretine son verdi.

37 yıl geriye gittiler
Sarı-lacivertli ekip bu sezon oynadığı 6 maçta 2 galibiyet 4 yenilgi aldı ve 6 puan topladı. Fenerbahçe bu sonuçla son 37 sezonun ilk 6 haftalarına bakıldığında en başarısız sezonunu yaşıyor. En son 1971-1972 sezonu ilk 6 haftasında tıpkı bu sezon gibi 2 galibiyet, 4 yenilgi gelmişti, 7 gol atarken kalesinde 8 gol görmüştü. Fenerbahçe ayrıca 115 lig maçı sonrası kalesinde 4 gol gördü. Sarı-lacivertli ekip kendi sahasında en son Beşiktaş'a 17.04.2005 tarihinde 4-3 kaybetmişti.

Aragones, Zico'nun gerisinde kaldı
Aragones, ligde 6 haftada sadece 6 puan toplarken, Zico'nun ilk sezonunda sarı-lacivertliler 6 maçta 13 puan, geçen sezon da 9 puan toplamıştı.
Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Luis Aragones, ligde ilk 6 haftalar sonunda yapılan değerlendirmede, son iki yıl sarı-lacivertli takımı çalıştıran Brezilyalı teknik direktör Zico'nun gerisinde kaldı.
İspanya Milli Takımı'nı Avrupa Şampiyonu yaptıktan sonra Fenerbahçe'nin başına gelen Aragones, sarı-lacivertli takımla lige iyi bir başlangıç yapamadı. Aragonesli Fenerbahçe, ligin ilk maçında deplasmanda Gaziantepspor'a yenilirken, ilk galibiyetini 2. haftada kendi sahasında İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşısında aldı.
Ligde deplasmanda yaptığı 3 maçı da yitiren Aragones yönetimindeki Fenerbahçe, bu sezon kendi sahasında da Kayserispor'a 4-1 gibi farklı bir skorla yenilince, tribünlerde "I love you Zico" tezahüratları yapıldı.
Ligde yaptığı 6 maçta 4 yenilgi, 2 galibiyet alan Aragones yönetimindeki Fenerbahçe, 6. hafta sonunda 6 puan toplarken, 8 gol atıp, 9 gol yedi ve 12. sırada yer aldı.
Fenerbahçe'nin bu sezon ligin ilk 6 haftasında aldığı sonuçlar şöyle:

1. hafta Gaziantepspor-Fenerbahçe...........................: 1-0
2. hafta Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediyespor: 2-0
3. hafta Hacettepe-Fenerbahçe..................................: 2-1
4. hafta Fenerbahçe-Gençlerbirliği..............................: 3-0
5. hafta Sivasspor-Fenerbahçe...................................: 2-1
6. hafta Fenerbahçe-Kayserispor...............................: 1-4

Zico ilk sezonunda maçta 13 puan topladı
Fenerbahçe'ye 100. yılında şampiyonluğu kazandıran teknik direktör olarak tarihe geçen Brezilyalı teknik direktör Zico, takımın başına geldiği 2006-07 sezonunda ilk 6 haftada 13 puan topladı.
Zicolu Fenerbahçe, 2006-07 sezonunda ilk 6 haftada 4 galibiyet, 1 beraberlik, 1 de yenilgi alırken, 16 gol atıp, kalesinde 6 gol gördü ve 13 puanla 2. sırada yer aldı.
Zico'nun ilk sezonunda ilk 6 hafta maçlarının sonuçları şöyle:

1. hafta Fenerbahçe-Kayseri Erciyesspor...: 6-0
2. hafta Gençlerbirliği-Fenerbahçe.............: 0-2
3. hafta Fenerbahçe-Çaykur Rizespor........: 2-1
4. hafta Sakaryaspor-Fenerbahçe..............: 2-1
5. hafta Fenerbahçe-Antalyaspor...............: 4-2
6. hafta Sivasspor-Fenerbahçe..................: 1-1

Geçen sezon maçta puan vardı
Geçen sezon ise Zico yönetimindeki Fenerbahçe, ligde ilk 6 haftada 9 puan topladı.
Sarı-lacivertliler, 2007-2008 sezonunda 6 maçta 2 galibiyet, 3 beraberlik ve 1 yenilgi alırken, 6 gol atıp, 6 gol yedi ve 9 puanla 9. sırada yer aldı.
Zico'nun ikinci sezonunda ilk 6 hafta maçlarının sonuçları ise şöyle:

1. hafta İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Fenerbahçe: 2-0
2. hafta Fenerbahçe-Gaziantepspor...........................: 2-1
3. hafta Fenerbahçe-Sivasspor..................................: 1-0
4. hafta Gençlerbirliği OFTAŞ Spor-Fenerbahçe..........: 1-1
5. hafta Fenerbahçe-Çaykur Rizespor........................: 1-1
6. hafta Bursaspor-Fenerbahçe.................................: 1-1

PAF takımı 6'da 5 yaptı
Sezona müthiş bir başlangıç yapıp ilk 3 maçından galibiyetle ayrılan, ardından Gençlerbirliği'ne yenildikten sonra yeniden toparlanan Fenerbahçe PAF Takımı, çıkışını Kayseri karşısında da sürdürdü. Dereağzı Tesisleri'nde oynanan maçta Tolga'nın golüyle yenik duruma düşen Kanarya, 83'te Sefer, 86'da Yasin'in attığı gollere 3 puana ulaştı ve 6. maçında 5. galibiyetini elde etti.

İstatistik: Kaleye şut
Kayserispor'un kaleye attığı şutlar:
TOPLAM: 12

İstatistik: Kaleye isabetli şut
Kayserispor'un kaleye attığı şutlar:
TOPLAM: 6

Fotoğraflar için tıklayınız.

Futbolcu Attığı şut İsabetli şut Top kaybı Top kapma Attığı korner Ofsayt Yaptığı Faul Yapılan faul Gol pozisyonu
Volkan Demirel                  
Gökhan Gönül                  
Eduardo Luiz Abonizio De Souza                  
Önder Turacı                  
Roberto Carlos Da Silva Rocha                  
Colin Kazım Richards                  
Selçuk Şahin                  
Claudio Andrés del Tránsito Maldonado Rivera                  
Uğur Boral                  
Emre Belözoğlu                  
Daniel Gonzalez Güiza                  
Yasin Çakmak                  
İlhan Parlak                  
Deniz Barış                  
TOPLAM 0 0 0 0 0 0 0 0 0

TARİH: 5 Ekim 2008
STAT: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı
SEYİRCİ: 35.000 kişi
HAKEMLER: Halis Özkahya (6), Erdinç Sezertam (7), Serkan Gençerler (6) , 4.Hakem: İlker Meral
GÖZLEMCİ: Sabri Çelik
FENERBAHÇE: Volkan Demirel (4), Gökhan Gönül (4) (Dk.38 Yasin Çakmak) (3), Eduardo Luiz Abonizio de Souza (4), Önder Turacı (4), Roberto Carlos Da Silva Rocha (5), Colin Kazım Richards (3), Selçuk Şahin (6), Claudio Andrés del Tránsito Maldonado Rivera (4) (Dk.44 Deniz Barış) (6), Uğur Boral (6), Emre Belözoğlu (4) (Dk.41 İlhan Parlak) (5), Daniel Gonzalez Güiza (5)
YEDEKLER: Volkan Babacan, Ali Bilgin, Gürhan Gürsoy, Burak Yılmaz
TEKNİK DİREKTÖR: José Luis Aragonés Suárez Martínez
KAYSERİSPOR: Souleymanou Hamidou (6), Durmuş Bayram (6), Ali Turan (6), Eren Güngör (6), Bilal Aziz Özer (6), Mehmet Topuz (8), Alioum Saidou (8), Ragıp Basdağ (8) (Dk.88 Matias Leonardo Escobar), Mehmet Eren Boyraz (7), Julius Aghahowa (9) (Dk.85 Franco Dario Cangele), Turgay Bahadır (7) (Dk.79 Abdullah Durak)
YEDEKLER: Yusuf Soysal, Umut Koçin, Tevfik Köse, Tayfun Yanar
TEKNİK DİREKTÖR: Tolunay Kafkas
GOLLER: (Dk.21) Julius Aghahowa (sağ ayak, pas Bilal Aziz Özer), (Dk.42) Julius Aghahowa (sağ ayak, pas Ragıp Basdağ), (Dk.64) Turgay Bahadır (kafa, pas Alioum Saidou), (Dk.75) Julius Aghahowa (sağ ayak, pas Mehmet Topuz) (Kayserispor) ; (Dk.58) Roberto Carlos Da Silva Rocha (penaltı, penaltı yaptıran Uğur Boral) (Fenerbahçe)
SARI KARTLAR: (Dk.65) Uğur Boral (Fenerbahçe) ; (Dk.65) Turgay Bahadır (Kayserispor)
MAÇMETRE
FENERBAHÇE   KAYSERİSPOR
0 Şut 12
0 Kaleyi bulan şut 6
0 Serbest atış 0
1 Penaltı 0
0 Korner 0
0 Taç 0
0 Faul 0
0 Ofsayt 0
0 Gol pozisyonu 0
1 Sarı kart 1
0 Kırmızı kart 0
% 61 Topla oynama oranı % 39
0 Direğe çarpan top 0
1 Atılan goller 4
 TURKCELL SÜPER LİG 6.HAFTA PUAN DURUMU

Takım                 O  G  B  M   A   Y  Av  P
 1 Trabzonspor              6  5  1  0  11   5  +6  16
 2 Bursaspor                6  5  0  1  11   7  +4  15
 3 Beşiktaş                 6  4  2  0  11   4  +7  14
 4 Gaziantepspor            6  4  1  1  11   7  +4  13
 5 Galatasaray              6  3  2  1  14   6  +8  11
 6 Kayserispor              6  3  2  1   6   2  +4  11
 7 Sivasspor                6  3  2  1   9   6  +3  11
 8 Ankaraspor               6  3  1  2   9   6  +3  10
 9 Gençlerbirliği           6  2  2  2   7   8  -1   8
10 Denizlispor              6  2  1  3   8  11  -3   7
11 Konyaspor                6  2  1  3   8  12  -4   7
12 Fenerbahçe               6  2  0  4   8   9  -1   6
13 Eskişehirspor            6  1  3  2   5   7  -2   6
14 MKE Ankaragücü           6  1  2  3   6   9  -3   5
15 Hacettepespor            6  1  1  4   4  10  -6   4
16 İst.Büyükşehir Bld.Spor  6  0  3  3   3   7  -4   3
17 Antalyaspor AŞ           6  0  1  5   8  15  -7   1
18 Kocaelispor              6  0  1  5   5  13  -8   1

Bu sayfalar Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI