FENERBAHÇE'NİN 2008-2009 SEZONU 4.HAFTA ANALİZİ

Fenerbahçe nefes aldı: 3-0

Gençlerbirliği önüne bir hayli sıkıntılı çıkan sarı-lacivertli ekibe yine kaptanı Alexsndro de Souza hayat verdi. Başkent ekibinin direncini attığı ilk golle kırdı, rakibin 10 kişi kalmasını sağladı, futboluyla tribünleri yine kendisine hayran bıraktı. Güiza ve Kazım'ın golleri ise geceyi tamamladı.

Ev sahibi Fenerbahçe'de cezalı Volkan Demirel, sakat oyuncular Edu, Semih, Deivid, Vederson ve Josico kadroda yer almazken, genç kaleci Volkan Babacan Fenerbahçe formasıyla ilk kez Şükrü Saraçoğlu Stadı'na çıktı.
Gençlerbirliği'nde ise teknik direktör Mesut Bakkal, orta sahasını kalabalık tutarken tek forvet Mustafa Pektemek ile gol aramaya çalıştı.
İlk yarıda genelde Fenerbahçe'nin üstünlüğü ile geçerken, ev sahibi sarı-lacivertliler aradığı golü 41. dakikada Brezilyalı oyuncusu Alex ile buldu ve ilk yarı bu golle 1-0 Fenerbahçe'nin üstünlüğü ile sona erdi.
İkinci yarıda deplasman takımı Gençlerbirliği beraberlik için zaman zaman kontrataklarla Fenerbahçe kalesine gitmesine rağmen bunda başarılı olamadı.
Sarı-lacivertli takım İspanyol golcüsü Daniel Güiza'nın 64. dakikada attığı golle farkı ikiye çıkardı.
Gençlerbirliği'nde 54. dakikada Elsaka ikinci sarı kart gördü ve kalan 36 dakikayı Gençlerbirliği 10 kişi tamamladı.
Maçın son dakikalarında Alex'in soldan ortasına ön direkte topla buluşan Kazım kafa vuruşla maçın skorunu ilan etti ve maç Fenerbahçe'nin 3-0 üstünlüğü ile sona erdi.
Bu sonuçla Fenerbahçe puanını 6'ya çıkartırken, Gençlerbirliği bu mağlubiyetle 4 puanda kaldı.

Fotoğraflar için tıklayınız.

İLK YARI

DAKİKA 9: Alex'in kafayla aşırdığı topla ceza alanı içinde buluşan Burak'ın vuruşunda, savunmada Ergün'e çarpan top üstten kornere çıktı.

DAKİKA 19: Roberto Carlos'un soldan ortasında ceza alanı içinde ön direkte Lugano, kötü bir vuruşla meşin yuvarlağı auta attı.

DAKİKA 23: Kerem'den seken topta kaptan Alex'in pasıyla ceza alanına hareketlenen Güiza'dan önce kaleci Periç kalesinden çıkarak, topa sahip oldu.

DAKİKA 31: Maldonado'nun kaptırdığı topla hareketlenen Burhan'ın ceza yayı üzerinden şutunda, meşin yuvarlak kaleci Volkan Babacan'da kaldı.

DAKİKA 34: Gökhan'ın sağdan ortasında ceza alanı içinde Güiza'nın kafa vuruşunda, top yandan auta çıktı.

DAKİKA 36: Mehmet Nas'ın sağdan ortasında ceza alanı içinde Mustafa'nın kafa vuruşunda, kaleci Volkan Babacan üzerine gelen topu kontrol etti.

DAKİKA 39: Sağdan getirdiği topla ceza alanına giren Güiza'nın vuruşunda, altı pasta Ergün'e çarpan top kornere çıktı.

GOL DAKİKA 41: Uğur'un soldan ortasında ceza alanı içinde topu kontrol eden Alex, savunmada Traore'yi geçerek yerden düzgün bir vuruşla meşin yuvarlağı filelere gönderdi: 1-0

Karşılaşmanın ilk yarısı 1-0 Fenerbahçe'nin üstünlüğüyle sona erdi.

İKİNCİ YARI

DAKİKA 50: Engin'in ceza yayı üzerinden vuruşunda, top yandan auta çıktı.

DAKİKA 53: Alex'in soldan kullandığı serbest vuruşta, arka direkte Güiza'nın gelişine vuruşunda, meşin yuvarlak yandan auta gitti.

GOL DAKİKA 64: Roberto Carlos'un orta sahadan uzun pasında savunmanın arkasına sarkarak kaleci Periç ile karşı karşıya kalan Güiza, kalecinin yanından topu filelere göndererek, farkı 2'ye çıkardı: 2-0

DAKİKA 73: Selçuk'un sağdan ortasında ceza alanı içinde Alex'in kafa vuruşunda yerden seken top auta gitti.

DAKİKA 77: Güiza'nın pasıyla soldan ceza alanına giren Roberto Carlos'un vuruşunda, kalesinden çıkan kaleci Periç yatarak topa sahip oldu.

GOL DAKİKA 90: Alex'in soldan sert ortasında ön direkte Kazım'ın yakın mesafeden kafa vuruşunda, top filelere gitti ve Fenerbahçe karşılaşmadan 3-0 galip ayrıldı.

JOSE LUIS ARAGONES SUAREZ MARTINEZ'in açıklaması

Fenerbahçe Teknik Direktörü Luis Aragones, Gençlerbirliği'ni 3-0 yendikleri maçta ikinci yarıda takımın sergilediği performanstan çok memnun kaldığını söyledi.
Aragones, ilk yarı çok uzun ve direkt oynamaya çalıştıklarını ifade ederek, "İlk yarı takımın üzerinde baskı varmış gibi oynadık, gergindik. İlk yarıdaki oyundan memnun değilim" dedi.
İkinci yarı daha iyi oynadıklarını kaydeden İspanyol çalıştırıcı, "İkinci yarıda topa daha çok sahip olan, daha fazla pas yapan, Fenerbahçe'nin oynaması gerektiği gibi oynayan bir takım vardı. 2 tane de gol geldi. İkinci yarıdaki oyundan çok memnum" diye konuştu.
Aragones, "Kazım'ın ilk 11'de oynamamasının nedeni size karşı davranışları mı?" şeklindeki soruya da "Tabii ki maça koyacağım 11'i antrenmanda oyuncularımın performansına göre belirliyorum. Hafta içinde yaptığımız idmanlarda Burak'ın formayı daha çok hak ettiğini düşündüm. O yüzden Burak'ı oynattım" yanıtını verdi.
Lige çok büyük sakatlıklarla başladıklarını anlatan Luis Aragones, Fenerbahçe'nin ikinci yarıdaki oyununun kendisini istediği oyuna yaklaştığını vurgulayarak, "Dünyanın önemli takımları da 4-5 sakat oyuncusu varsa tabii ki zordur bir yerlere gelebilmek. İkinci yarıda benim istediğim oyuna yaklaştı takım. Topa sahip olduk, kaleye kolay bir şekilde gideceğimizi gösterdik. Bu da benim için çok önemli bir göstergedir" ifadesini kullandı.
Sezona yeni başladıklarını da kaydeden İspanyol çalıştırıcı, "Yeni başlıyoruz, futbolda mental, teknik ve taktik anlamda bakmak lazım. Kötü başlamış olabiliriz, ama en iyi şekilde düzelteceğimize inanıyoruz" şeklinde konuştu.
Aragones, genç kaleci Volkan Babacan ile maçtan önce toplantı yaptığını da açıklayarak, "Kendisine, (Sen Fenerbahçe için çok önemli bir oyuncusun, çok yeteneklisin, maçta bazı zorluklar gelebilir, ama bunun üstünden gelebilirsin) demiştik" sözleriyle açıklamalarını tamamladı.

MESUT BAKKAL'ın açıklaması

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Mesut Bakkal, düşük tempoda geçen maçta puan almaları gerektiğini belirterek, "Bugün kazanacak bir oyun oynamadık" dedi.
Bakkal, ilk yarıda dengeli giden bir oyun olduğunu vurgulayarak, "İlk yarıda Fenerbahçe de iyi değildi, ancak son dakikada bir gol yedik. İkinci devrenin başında da 10 kişi kaldık. Pozisyon olmadan 3 gol yedik. Bizim buradan puan almamız gerekiyordu, ama olmadı" diye konuştu.
Maçın çok zevksiz geçtiğini savunan Bakkal, karşılaşmadan keyif almadığını sözlerine ekledi.

MAÇIN ADAMI: Alexsandro De Souza (Fenerbahçe)

Fenerbahçe'yi en zor gününde kurtaran yine kaptanıydı. İlk yarının sonlarına doğru bireysel becerisiyle kaydettiği klas gol ile rakibin direncini kırdı, El Saka'nın oyundan atılması sağladı. Akıllı pasları, güven veren oyun anlayışı ile takımının kritik Gençlerbirliği sınavından üç puanla ayrılmasında baş rolü oynadı.

MAÇIN HAKEMİ: Kartlar hatalıydı

Faul kararlarında genelde objektif davranan Fırat Aydınus, kart uygulamalarında ise standart kararlar veremedi. Elsaka'nın Güiza'ya topsuz alanda yaptığı engellemedeki sarı kart uygulaması doğruydu. Bariz gol şansı yoktu. 30. dakikada Emre'nin Burhan'a, 45. dakikada ise Kerem'in Uğur Boral'a arkadan yaptıkları faullerden sonra her iki oyuncuya da ikinci sarıdan kırmızı göstermeliydi. Engin ve Burak'ın maçı kartsız bitirmeleri, müsabaka süresince kart uygulamalarındaki çelişkileriydi. İkinci yarının başında ceza alanı önünde Elsaka'nın Alex'e arkadan yaptığı kontrolsüz hareketin karşılığı bariz gol şansını engellemeden direkt kırmızı kart olmalıydı.

NOTLAR

Colin Kazım Richards: "Dersimi almıştım"
Fenerbahçe'nin son golünü atan Kazım, Hacettepe maçında oyundan çıkarken hocası Aragones'i protesto etmek gibi bir niyetinin olmadığını söyledi. Kazım, o anda sadece birlikte oyundan çıktıkları Gökhan'ı "Hadi hadi" diye alkışladığını anlatarak, "Ben daha önceki olaydan dersimi almıştım, kesinlikle Aragones'i protesto etmek gibi bir niyetim yoktu" dedi.
Maçta ilk yarıda pozisyon bulamadıklarını dile getiren Kazım, "Alex devreye girdi, ikinci yarıda, ekstra işler yaptı, onun sayesinde de karşılaşmayı kazandık" diye konuştu.

Maldonado: "Daha iyi olacağımızı düşünüyorum"
Fenerbahçe'nin Turkcell Süper Lig'de Gençlerbirliği'ni 3-0 mağlup ettiği karşılaşmayı değerlendiren Maldonado, biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.
Şilili futbolcu, Gençlerbirliği karşısında kendilerini zor bir maçın beklediğini bildiklerini kaydederek, "İlk yarıda çok fazla pas hatası yaptık. Ancak ilerleyen dakikalarda skor bulunca rahatladık. Maç oynayarak, performansımızı yavaş yavaş arttırarak daha iyi olacağımızı düşünüyorum. Biz yeni bir takımız. Takımda yeni düzenlemeler var. Hocamız bizi, biz de hocamızı tanımaya çalışacağız. Biraz daha zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum" dedi.
Kendisini geçen sezona göre çok daha iyi hissettiğini anlatan Maldonado, Gençlerbirliği maçındaki performansıyla ilgili olarak da öz eleştiri yaparak, "Bugünkü performansımdan memnun değilim. Çok pas hatası yaptım. İyi bir sezon geçirmek ve uzun yıllar Fenerbahçe'de bulunmak istiyorum. Kendimi bu sezon çok daha motive ve güvenli hissediyorum" ifadelerini kullandı.
Alex'i de öven Maldonado, "Alex bizim için çok önemli, takımımızın eli ayağı diyebiliriz. Güçlü olmamız gereken orta saha ve Alex güvenebileceğiniz bir oyuncu. Onun attığı golden sonra rahatladık. Bu bakımdan maçı kazanmamızda Alex'in önemli bir rolü vardı" dedi.

Volkan Babacan: "Heyecanlandım"
Gençlerbirliği maçında ilk kez ligde takımın kalesini koruyan Volkan Babacan ise heyecanını kendisine duyulan güvenle azalttığını belirterek, "Kazanmamız gereken bir maçtı. Çünkü iki maçtır iyi netice alamıyorduk. Bugün için iyi hazırlanıp motive olduk. Bundan sonra da seri galibiyetler almak istiyoruz. Tabii ki heyecanlıydım. Başkanıma, hocama, takım arkadaşlarıma ve taraftarlara bana duydukları güvenden dolayı teşekkür ediyorum. Bana duyulan güven heyecanımı azalttı" şeklinde konuştu.
Volkan, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki ilk görevinin top top toplayıcılığı olduğunu dile getirerek, "Bu kadar taraftarın önünde oynamaya alışık değilim ve heyecanlandım. Ayrıca bu nedenle arkadaşlarıma sesimi duyurmak için bağırdım ve sesim kısıldı" diye konuştu.

Elsaka: "Hakem kartlarında haklıydı"
Gençlerbirliği'nden kırmızı kartla oyun dışı kalan El Saka ise kendisine gösterilen iki sarı kartta da hakemin haklı olduğunu belirterek, sarı-lacivertli futbolcu Alex'e övgüde bulunup, "Alex büyük bir futbolcu. Bugün de takımını kurtardı" ifadesini kullandı.

Alex'in Gençlerbirliği'ne 7. golü
Kaptan Alex de Souza, Süper Lig'de Gençlerbirliği'ne 9.maçında 7.golünü attı. Brezilyalı oyuncu başkent ekibine karşı oynadığı maçlarda 4.asistini de dün gece yaptı. Bu arada Fenerbahçe, ligde Gençlerbirliği karşısında oynadığı son 16 maçı kaybetmedi. Sarı-lacivertli ekip bu maçlarda 12 galibiyet 4 beraberlik aldı. Fenerbahçe bu 16 maçta toplam 32 gol atarken, Gençlerbirliği sadece 12 gol buldu. Başkent ekibi, Fenerbahçe'ye karşı en son galibiyetini 26 Ağustos 2000 tarihinde kendi evinde oynadığı karşılaşmada 3-1'lik skorla elde etti.

Alex'den 1 gol, 1 asist
Fenerbahçe kaptanı Alex, Gençlerbirliği karşısında alınan 3-0'lık galibiyette attığı ve attırdığı gollerle damgasını vuran isim oldu.
Sarı-lacivertli ekipte performansı en iyilerden olan Brezilyalı futbolcu, 41. dakikada attığı golle takımını maçta 1-0 öne geçirip, 90. dakikada Kazım'a yaptığı asistle maçın skorunu (3-0) belirledi.
Alex ve Kazım bu sezon ligde 2. gollerini kaydettiler.

Kale Volkan Babacan'ın
Hacettepe Spor maçında gördüğü kırmızı kart nedeniyle cezalı Volkan Demirel'in yerine, sarı-lacivertli ekibin kalesini Volkan Babacan korudu.
Fenerbahçe kalesini daha önce kupa ve hazırlık karşılaşmalarında koruyan genç file bekçisine, Volkan Demirel'in yokluğunda mecburi görev verildi.
Volkan Babacan'ın Gençlerbirliği karşısındaki yedeği yine genç bir isim Fehmi Mert Günok oldu.

Sesi kısıldı
Gençlerbirliği maçında ilk kez ligde takımın kalesini koruyan Volkan Babacan heyecanını kendisine duyulan güvenle azalttığını belirtti. Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki ilk görevinin top top toplayıcılığı olduğunu dile getiren genç file bekçisi, "Bu kadar taraftarın önünde oynamaya alışık değilim. Arkadaşlarıma sesimi duyurmak için bağırdım ve sesim kısıldı" diye konuştu.

Aragones makası
Teknik Direktör Aragones, üst üste alınan kötü sonuçlardan sonra Yasin ve Kazım'ı da yedeğe çekti. Bu iki oyuncunun yerine Önder ve Burak ilk on birde görev alırken, Porto maçındaki kötü performansı sonrası Selçuk da formasını kaptırdı.

Uğur'a destek
Fenerbahçe'nin bu sezon tribünlerden sürekli tepki alan oyuncusu Uğur Boral maçtan önce özel olarak tribünlere çağrıldı. Uğur da kendisini tribünlere davet eden ve moral veren seyircilere karşılık vererek aradaki buzları eritti.

Seyirci tepkisi
Sezona kötü giren, Şampiyonlar Ligi'nde de bekleneni veremeyen Fenerbahçe, taraftarı sırt çevirdi. 30 bin kombine biletin satıldığı Şükrü Saracoğlu Stadı'nda Gençlerbirliği maçına ilgi çok azdı. Tribünlerdeki büyük boşluk dikkat çekti.

Aziz Yıldırım'a taciz
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım maç çıkışında bir süredir tartışmalı olduğu taraftarların tacizine uğradı.
Şeref tribününün hemen önünde bir grup sarı-lacivertli taraftarın, "Çok yaşa padişahım" şeklindeki sloganıyla karşılaşan Başkan Yıldırım ve beraberindeki yöneticiler, bu tepkiye hem şaşırdı hem de sinirlendi. Yıldırım'a bir süre aleyhte tezahürat yapan taraftarların, bu tepkiye karşı çıkan seyircilerle de tartıştıkları gözlendi. Kendisine gösterilen tepkilere çok sinirlenen Aziz Yıldırım'ı yanındaki yöneticiler sakinleştirdi.
Öte yandan karşılaşma sonunda maraton üst bölümde bir grup taraftar tribünlerden ayrılmayıp uzun süre tezahürat yaptı. Sarı-lacivertliler, stat ışıklarının söndürülmesinden sonra, "Müşteri değiliz, taraftarız biz" şeklinde tempo tuttu.

Pankart kalktı
Bu sezon başından itibaren, bütün tribünlerin ön kısımlarına asılan "Tek Kimlik Fenerbahçe" pankartları kaldırıldı. Bazı taraftar oluşumlarına yönelik, kulüp tarafından yapılan açıklamalara paralel olarak tribünlere asılan bu pankart dün gece tribünde yer almadı.

İstatistik: Kaleye şut
Gençlerbirliği'nin kaleye attığı şutlar:
TOPLAM: 6

İstatistik: Kaleye isabetli şut
Gençlerbirliği'nin kaleye attığı şutlar:
TOPLAM: 3

Fotoğraflar için tıklayınız.

Futbolcu Attığı şut İsabetli şut Top kaybı Top kapma Attığı korner Ofsayt Yaptığı Faul Yapılan faul Gol pozisyonu
Volkan Babacan                  
Gökhan Gönül                  
Diego Alfredo Lugano Moreno                  
Önder Turacı                  
Roberto Carlos Da Silva Rocha                  
Burak Yılmaz                  
Claudio Andrés del Tránsito Maldonado Rivera                  
Emre Belözoğlu                  
Uğur Boral                  
Alexsandro De Souza                  
Daniel Gonzalez Güiza                  
Colin Kazım Richards                  
Selçuk Şahin                  
İlhan Parlak                  
TOPLAM 0 0 0 0 0 0 0 0 0

TARİH: 20 Eylül 2008
STAT: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı
SEYİRCİ: 38.000 kişi
HAKEMLER: Fırat Aydınus (6), Mustafa İspiroğlu (6), Hakan Yemişken (6) , 4.Hakem: Suat Arslanboğa
GÖZLEMCİ: Necet Erdilek
FENERBAHÇE: Volkan Babacan (7), Gökhan Gönül (7), Diego Alfredo Lugano Moreno (6), Önder Turacı (7), Roberto Carlos Da Silva Rocha (6), Burak Yılmaz (6) (Dk.62 Colin Kazım Richards) (6), Emre Belözoğlu (7), Claudio Andrés del Tránsito Maldonado Rivera (6), Uğur Boral (7) (Dk.62 Selçuk Şahin) (6), Alexsandro De Souza (Kaptan) (9), Daniel Gonzalez Güiza (8) (Dk.81 İlhan Parlak)
YEDEKLER: Fehmi Mert Günok, Yasin Çakmak, Ali Bilgin, Gürhan Gürsoy
TEKNİK DİREKTÖR: José Luis Aragonés Suárez Martínez
GENÇLERBİRLİĞİ: Nicolás Miroslav Peric Villarreal (5), Erkan Özbey (4), Abdel Zaher Ahmed Mohamed Hassan Elsaka (4), Lamine Traore (5), Ergün Teber (5), Mehmet Nas (4) (Dk.70 Yasir Elmacı) (5), Kerem Şeras (4) (Dk.55 Daniel Addo) (4), Mustafa Koray Avcı (4), Engin Baytar (5), Mustafa Pektemek (5), Burhan Eşer (4) (Dk.65 Carlos Eduardo De Souza Floresta "Kahe") (4)
YEDEKLER: Recep Öztürk, Bruce Djite, İlhan Eker, Kemal Akbaba
TEKNİK DİREKTÖR: Mesut Bakkal
GOLLER: (Dk.41) Alexsandro De Souza (sol ayak, pas Uğur Boral), (Dk.64) Daniel Gonzalez Güiza (sağ ayak, pas Roberto Carlos Da Silva Rocha), (Dk.90) Colin Kazım Richards (kafa, pas Alexsandro De Souza) (Fenerbahçe)
SARI KARTLAR: (Dk.24) Kerem Şeras, (Dk.53) Nicolas Miroslav Peric Villarreal, (Dk.67) Daniel Addo (Gençlerbirliği) ; (Dk.24) Emre Belözoğlu, (Dk.90) İlhan Parlak (Fenerbahçe)
KIRMIZI KART: (Dk.52) Abdel Zaher Ahmed Mohamed Hassan Elsaka (ikinci sarı karttan, ilk sarı kart Dk.16) (Gençlerbirliği)
MAÇMETRE
FENERBAHÇE   GENÇLERBİRLİĞİ
0 Şut 6
0 Kaleyi bulan şut 3
0 Serbest atış 0
0 Penaltı 0
0 Korner 0
0 Taç 0
0 Faul 0
0 Ofsayt 0
0 Gol pozisyonu 0
2 Sarı kart 3
0 Kırmızı kart 1
% 55 Topla oynama oranı % 45
0 Direğe çarpan top 0
3 Atılan goller 0
 TURKCELL SÜPER LİG 4.HAFTA PUAN DURUMU

Takım                 O  G  B  M   A   Y  Av  P
 1 Beşiktaş                 4  3  1  0   8   2  +6  10
 2 Trabzonspor              4  3  1  0   5   1  +4  10
 3 Bursaspor                4  3  0  1   6   4  +2   9
 4 Galatasaray              4  2  2  0   9   3  +6   8
 5 Sivasspor                4  2  2  0   7   3  +4   8
 6 Gaziantepspor            4  2  1  1   5   5   0   7
 7 Konyaspor                4  2  1  1   5   5   0   7
 8 Fenerbahçe               4  2  0  2   6   3   3   6
 9 Ankaraspor               4  2  0  2   6   5  +1   6
10 Kayserispor              4  1  2  1   1   1   0   5
11 Denizlispor              4  1  1  2   5   8  -3   4
12 Gençlerbirliği           4  1  1  2   4   7  -3   4
13 Hacettepespor            4  1  1  2   3   7  -4   4
14 Eskişehirspor            4  0  3  1   3   5  -2   3
15 MKE Ankaragücü           4  0  2  2   5   7  -2   2
16 İst.Büyükşehir Bld.Spor  4  0  2  2   1   4  -3   2
17 Antalyaspor AŞ           4  0  1  3   5   8  -3   1
18 Kocaelispor              4  0  1  3   2   8  -6   1

Bu sayfalar Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI