FENERBAHÇE'NİN 2008-2009 SEZONU 3.HAFTA ANALİZİ

Fenerbahçe gene yenildi: 1-2

Turkcell Süper Lig'in 3. hafta maçında Fenerbahçe deplasmanda Hacettepe'ye 2-1 mağlup oldu. Hacettepe'nin gollerini 44.dakikada İbrahim Şahin ve 59. dakikada Can Arat kendi kalesine attı. Fenerbahçe'nn tek golü ise 19. dakikada Alex'ten geldi.

Fenerbahçe'nin defans oyuncuları Diego Lugano ve Edu'nun yokluğunda ilk 11'de sahaya çıkan genç defans oyuncusu Can Arat, bu karşılaşmada yaptığı iki büyük hata ile takımının yenilgisinde en büyük neden oldu.
Gaziantepspor'dan sonra Hacettepe'ye de yenilen Aragones'in Kanarya'sı, 3 maçta toplam 3 puan alabildi, 3 puanlı sisteme geçildiği 1988 yılından bu yana en kötü lig başlangıcını yaptı.

Fotoğraflar için tıklayınız.

İLK YARI

DAKİKA 4: Alex'in ceza yayı çizgisi üzerinden yaptığı vuruşta defans oyuncularına çarpan top kornere gitti.

DAKİKA 8: Kazım'ın ceza sahası çizgisi üzerinde dönerek yaptığı plase vuruşta, kaleci Recep'i geçen top üst ağlarda kaldı.

DAKİKA 14: Kazım'ın pasıyla ceza sahasının dışında topla buluşan Alex'in vuruşunda topu Recep yatarak kontrol etti.

GOL DAKİKA 19: Uğur Boral'ın soldan yaptığı ortada Alex uzak direkte topla buluştu. Bu futbolcunun kafayla yaptığı vuruşta, meşin yuvarlak yerden de sekerek ağlarla gitti: 0-1.

DAKİKA 25: Sandro'nun ceza sahasına girmeden yaptığı sert vuruşta topu kaleci Volkan kontrol etti.

DAKİKA 42: Güiza'nın ceza alanı içinden attığı sert şutta, top kaleci Recep'in ayaklarına çarptı ve savunma tehlikeyi uzaklaştırdı.

GOL DAKİKA 44: Can'ın hatasından kaptığı topla ceza alanında kaleci Volkan ile karşı karşıya kalan İbrahim'in aşırtma vuruşunda top filelere gitti ve ilk yarı 1-1 eşitlikle tamamlandı.

İKİNCİ YARI

DAKİKA 52: Sandro'nun ceza alanı içine ortaladığı topa Kadir iyi vuramayınca, kaleci Volkan meşin yuvarlağı kontrol etti.

DAKİKA 57: Gelişen Hacettepe Spor atağında ceza alanı önünde savunmadan dönen topla buluşan Murat'ın yerden şutunda, meşin yuvarlak kaleci Volkan'da kaldı.

GOL DAKİKA 59: Orhan'ın sağ taraftan ceza alanına ortaladığı sert topa ayak koyan Can Arat, meşin yuvarlağı kendi ağlarına gönderdi: 2-1.

DAKİKA 66: Önder'in sağ taraftan ceza alanına ortaladığı topa arka direkteki Güiza'nın kafa vuruşunda, kaleci Recep'ten dönen meşin yuvarlağı savunma uzaklaştırdı.

DAKİKA 80: Önder'in sağ kanattan ceza alanına ortaladığı topu Gürhan tamamladı. Kaleci Recep, tehlikeyi uzaklaştırdı.

DAKİKA 86: Sandro'nun pasıyla ceza alanına giren Sukaj'ın kaleciyle karşı karşıya pozisyondaki vuruşunda, kaleci Volkan topu kornere çeldi.

DAKİKA 88: Güiza'nın altı pas üzerine çıkardığı topa Burak'tan önce savunma müdahale ederek tehlikeyi önledi.

DAKİKA 89: Ani gelişen Hacettepe Spor atağında kaleci Volkan, aynı topa çıktığı Sukaj'ı ceza alanı içinde düşürünce hakem Kamil Abitoğlu hatalı bir şekilde penaltı noktasını gösterdi. Aynı dakika içinde atışı kullanan Kadir, topu yandan auta attı. Bu pozisyon sonrasında kaleci Volkan, hakem Kamil Abitoğlu'na "Yukarıda Allah var" şeklinde tepki gösterince ikinci sarı karttan kırmızı kart görerek oyun dışında kaldı.

Karşılaşma Hacettepe Spor'un 2-1'lik üstünlüğüyle sona erdi.

LUIS ARAGONES SUAREZ'in açıklaması

Fenerbahçe Teknik Direktörü Luis Aragones, 2-1 yenildikleri Hacettepe Spor maçı sonrasında düzenlediği basın toplantısında, "Ligin ilk 3 haftasında 2 maç kaybetmek elbette düşündürücü. Kaybedilen bu 6 puan bizim bir takım değerlendirmeler yapmamızı gerektiriyor" dedi.
1-0 öne geçtikten sonra 2 farklı üstünlüğü yakalayabileceklerini, ancak bunu başaramadıklarını ifade eden Aragones, "2. yarıda kontrataklardan çok pozisyon verdik. Futbolda bu sonuçlar var. Sakat futbolcuların eksikliğini hissetmedik diyemeyiz. Ancak ben futbolcularımı kişisel olarak eleştirmek istemiyorum" diye konuştu.
Aragones, "Şampiyonlar Ligi'ndeki Porto maçında herhangi bir sistem değişikliği düşünüyor musunuz?" sorusuna ise, "Porto çok güçlü bir takım. Ama Şampiyonlar Ligi çok farklı. Sistem konusunda konuşmak istemiyorum. Biz, hep topa sahip olmayı hedefliyoruz. Hacettepe Spor maçında da hedefledik, ancak başaramadık" yanıtını verdi.
Bir gazetecinin, "Porto maçını düşünerek Hacettepe Spor maçını önemsemediniz mi ve sentetik çim sizi nasıl etkiledi?" sorusunu ise Aragones, "Bizim böyle bir düşüncemiz olmadı. Bu maçtan önce adım adım ilerlemeyi düşünüyorduk. Sentetik çim, bahane olamaz. Herhangi bir dış etken, maç sonucuna sebep olarak gösterilemez" şeklinde cevapladı.
Neden Selçuk yerine Josico'yu tercih ettiğinin sorulması üzerine de Aragones, "antrenör benim" diyerek başka soru kabul etmedi ve toplantıyı sona erdirdi.

OSMAN ÖZDEMİR'in açıklaması

Hacettepe Spor Teknik Direktörü Osman Özdemir ise ligin 3. haftasında galibiyetle tanıştıklarını belirterek, şunları söyledi:
"Skor bizi memnun etti. Taraftar desteği açısından bugün oynayacağımız oyun ve skor çok önemliydi. Maçın 70 dakikalık bölümünü biz organize ettik. Bu maçı geride bıraktık. Geçen yılın tesadüf olmadığını göstermek istiyoruz. Bu performansımızı devam ettirmeliyiz. Dizel araba gibiyiz, 20. dakikadan sonra açıldık. Yenik duruma düştükten sonra maçı çevirmek elbette sevindirici, oyuncularımı kutluyorum" diye konuştu.
Hacettepe Spor Kulübü Başkanı Turgay Kalemci ise takımlarının her hafta kendisini geliştirdiğini vurgulayarak, "Her geçen gün daha da iyi oluyoruz. Hedefimiz, zirve ekibi yaratmak. Bunu da önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğiz" dedi.
Fenerbahçe'nin çok fazla pozisyona giremediğini belirten Kalemci, "Biz Fenerbahçe'den daha iyi oynadık ve daha çok gol pozisyonuna girdik. Galibiyeti hak eden bizdik" diye konuştu.

MAÇIN HAKEMİ: Penaltı hatalıydı

Mustafa Kamil Abitoğlu pozisyonları uzaktan izlemesi yüzünden son dakikada verdiği penaltı kararında Hacettepeli oyuncunun düşüşüne aldandı. Top ortadaydı. Volkan'ın ilk müdahalesi topaydı. Daha sonra rakibine çarpması pozisyon icabıydı. Penaltı kararı yanlış olsa da Volkan'a gösterdiği her iki sarı kart ve devamındaki kırmızıda haklıydı. Maç bitimi sarı kartlı Roberto Carlos'un topu üzerine vurmasını cezasız bırakmamalıydı. Alex'in topun önünden açılmaya çalışan rakibinin üzerine topu vurması nedeniyle verdiği sarı kart yanlıştı. Fenerbahçe seyircisinin etkisinde kalarak köşe vuruşunu geciktirdi diye Lica'ya gösterdiği kart kendisine yakışmadı. İlk yarıda Kazım'a çaldığı faulle önemli bir Fenerbahçe akınını engelledi. Normal bir ikili mücadeleydi.

MAÇIN ADAMI: Orhan Şam (Hacettepespor)

Hacettepe'nin ve sahanın en iyisiydi. Ümit Milli Takımı'ndaki futboluyla da dikkat çeken Orhan, Fenerbahçe'nin sol kanadını tıkadı. Uğur Boral, bu nedenle sık sık ortaya gelmek zorunda kaldı. Ankara alt yapısından yetişen Orhan kendine güveni ve soğukkanlı futboluyla dün gecenin yıldızı oldu.

NOTLAR

Yukarıda Allah var
Fenerbahçe, Hacettepe deplasmanından eliboş dönerken, kaleci Volkan son dakikalardaki hırçın tavırlarıyla maça damgasını vurdu. 4 dakika uzatılan maçın 94. dakikası oynanırken gelişen Hacettepe atağında, F.Bahçe ceza alanına havadan gelen topa yükselen Sukaj, Volkan'ın altında kaldı! Hakem Kamil Abitoğlu, bu pozisyonda penaltı noktasını gösterdi. Kaleci Volkan, yaptığı faul nedeniyle sarı kart gördü. İtirazları sonuç vermeyince kalesine geçti.
Topun başına gelen Kadir, topu auta yolladı. Bunun üzerine Volkan, yerden fırlayıp hakeme doğru yürüyerek parmağı ile 'yukarı'yı işaret etti. Bu gereksiz, 'Yukarıda Allah var' hatırlatması üzerine ikinci sarı kartı görüp atıldı. Volkan, kırmızı kartı gördükten sonra da tepkisini sürdürdü. Şimdi, yönetimin ve Aragones'in kadrosunu 'yeterli' bulduğu F.Bahçe, ligde kalesini Volkan Babacan'a emanet edecek.
Volkan Demirel, Milli Takım ve F.Bahçe'nin birinci kalecisi olmasına rağmen son dönemde 3. kez bir maçın son anlarında göz göre göre kırmızı kart gördü!
Geçen sezon kupadaki G.Saray maçında Lincoln'ün sözleri üzerine kendinden geçip rakibine saldıran Volkan, Euro 2008'de de Çek Cumhuriyeti maçının son anlarında Koller'in tahrikine kapılmış ve yine oyundan atılmıştı. Volkan atılınca son anlarda kaleye Tuncay geçmiş, milli takım elenmekten şans eseri kurtulmuştu.

Volkan'a kırmızı Carlos'u çıldırttı
Son dakikadaki penaltı ve kaleci Volkan'ın kırmızı kart görmesi, Roberto Carlos'u da çıldırttı. Volkan, hakeme yaptığı gereksiz işaret yüzünden ikinci sarıyı görünce Brezilyalı yıldız sert tepki gösterdi. Hakem Abitoğlu, bu itirazları yüzünden sambacıya sarı kart gösterdi. Kısa süre sonra maç bitince Carlos, önce topu hakeme doğru attı. Ardından yanına gidip, bir yandan elini sıkarken bir yandan tepkisini sürdürdü. Abitoğlu, maç bitmiş olsa da Carlos'a ikinci sarıdan ya da direkt kırmızı kartı gösterebilirdi ama bunu yapmadı. Carlos maçtan sonra, "Yenilginin sorumlusu biziz. Ama bu, hakemin öyle bir penaltı vermesinin gerekçesi olamaz. Kendisine kokartını gösterdim. Bugün Hacettepe'yi yenemedik ama çarşamba Porto'yu mağlup edeceğiz. 'Söylemişti' dersiniz" dedi.

Can kendi kalesine hem gol attırdı hem gol attı hem de penaltı yaptırdı
Maçın şüphesiz en kötü futbolcusu Can Arat, 44.dakikada gelişen Hacettepe atağında topu kesmeye çalışırken ters vurdu. Bu vuruş, İbrahim Şahin'e asist oldu ve Fenerbahçe soyunma odasına beraberlikle gitti.
59.dakikada Hacettepeli Orhan Şam, sağ kanattan ilerleyip Fenerbahçe ceza alanına sert orta yaptı. İlk golde 'asist' yapan Can, yine ters vurdu ve kendi ağlarını salladı.
Son anlarda savunmanın ofsayt uygulamasını bozan Can'ın hatasından kaynaklanan pozisyonun sonunda penaltı oldu. Ama Hacettepespor'lu Kadir penaltıyı kaçırınca, Can'ın bu hatasından dolayı gol olmasını engellemiş oldu.

Alex de olmasa
Fenerbahçe'nin Ankara'daki maçta ayakta kalan tek ismi Brezilyalı kaptanı Alex de Souza oldu. Sarı-lacivertli takımın isteksiz görüntüsüne rağmen hücum ataklarında kendini gösteren tek isim olan ve çok koşup, çok mücadele ederek arkadaşlarının da açığını kapatmaya çalışan Alex, takımının tek golüne de imzasını atan isim oldu. Rakip kaleye gönderdiği ilk şutta golü bulan Brezilyalı yıldız, Fenerbahçe için vazgeçilmez olduğunu gösterdi.

Josico yabancı kaldı
İlk maçına çıkan İspanyol oyuncu, Aurelio´nun boşluğunu dolduracak gibi görünmedi.
Fenerbahçe'ye gönül verenlerin gözü dün yeni transfer Josico'daydı. İlk kez Sarı-Lacivertli formayı giyen İspanyol futbolcu, sahada 90 dakika kalırken, futboluyla göz doldurmadı. Maldonado, 90 dakika boyunca savaştı, savunmanın tüm açıklarını kapatmanın yanı sıra hücuma da destek verdi. Ancak savunmaya çok yakın oynayan Josico, neredeyse tek bir hücum girişiminde bulunmadı. Kısaca tecrübeli oyuncu, ilk maçında geçer not alamadı.

Maç istatistikleri:
Oyunda kaldığı dakika: 90
Şut: 1
İsabetli şut: -
Pas: 59
İsabetli pas: 50
Orta: -
İsabetli orta: -
Top çalma: 2
Top kaybetme: 1
Topla buluşma sayısı: 63

İkide sıfır çektiler
Fenerbahçe ligin üçüncü haftası oynanırken, iki deplasman karşılaşmasından da mağlubiyetle dönüyor. Ligin ilk haftasında Gaziantepspor ile karşılaşan ve Tabata'nın golüyle 1-0 yenilen Sarı-Lacivertli takım, daha sonra Şükrü Saracoğlu Stadı'nda İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile oynamış ve sahadan 2-0 galip ayrılmıştı. Dün akşam da seyirci desteğinden yoksun Hacettepe karşısına çıkan Fenerbahçe, sahadan yine yenilgiyle ayrılırken, taraftarlarını kahretti.

Fener'in derdi sakatlıklar
Başkent deplasmanına sakatlıkları bulunan Tümer, Edu, Lugano ve Semih'in yanı sıra Emre Belözoğlu'nu da getirmeyen teknik direktör Luis Aragones, mor-beyazlı takım karşısında yeni transfer Josico ile Can Arat'a ilk kez 11 kişilik kadroda şans tanıdı. Ligin ilk 2 haftasında 1 puan alan Hacettepe Spor'da Ümit Bozkurt, Alper ve Ufuk dışında eksik futbolcu bulunmazken, teknik direktör Osman Özdemir, Fenerbahçe karşısında Lika'yı ilk kez ilk 11'de sahaya çıkardı.

Kısa Kısa
Uğur Boral çıkarken bir grup tarafından yuhalanmasına sert tepki gösterdi. Morali bozulan futbolcu, taraftarlara el kol hareketleri ile karşılık verdi.
Sezon başında satılması gündeme gelen Maldonado, F.Bahçe'nin sahadaki en iyi ve en istekli ismiydi. Şilili, hakkında yapılan eleştirilerin ise haksız olduğunu söyledi.
14 milyon avro'ya Real Mallarco'dan transfer edilen Daniel Güiza dün gece de kendini göstermedi. İspanyol futbolcu, kale önünde çok sayıda net pozisyonda topu ağlarla buluşturamadı.

Anlamlı pankart
Süper Lig'in 13. haftasında Ankara'da oynanan Hacettepespor-Fenerbahçe karşılaşması öncesi her iki takımın futbolcuları, sahaya birlikte çıktı. Futbolcuların ellerinde ise 'İyilik aşkına... Ramazan'da kan bağışına. Kızılay' yazılı pankart vardı.

Aziz Yıldırım gelmedi
Sarı-Lacivertliler'in Başkanı Aziz Yıldırım, takımının Hacettepe ile oynadığı mücadele için Ankara 19 Mayıs Stadı'nda gelmedi. Başkan Aziz Yıldırım'ın yerine ise Fenerbahçe'yi temsilen Şeref Tribünü'nde Başkanvekili Nihat Özdemir yer aldı.

Tribünler Sarı-Lacivert
Turkcell Süper Lig'in 3. haftasında deplasmanda Hacettepe ile karşılaşan Fenerbahçe'yi taraftarları yalnız bırakmadı. Sarı-lacivertli taraftarlar kendilerine ayrılan kale arkası ve maraton tribündeki yerlerini alarak takımlarına destek verdi. Bilet fiyatlarının 20, 40 ve 60 YTL olmasına rağmen bu önemli karşılaşmada Hacettepe Spor taraftarlarına ayrılan bölümlerde büyük boşluklar göze çarptı. Kulüp yönetimi, aldığı kararla karşılaşmayı izlemeye gelen taraftarlarına Hacettepe Spor bayrağı dağıttı. Fenerbahçe taraftarları karşılaşma öncesinde ısınmak için sahaya çıkan futbolculara tezahüratlarla destek verirken, yeni transfer Güiza için de bir süre tempo tuttu. İspanyol futbolcu, taraftarlara el sallayarak karşılık verdi.

PAF'da Fener kazandı
A takım 2-1 yenilirken, Fenerbahçe PAF, Ankara'dan 3 puanla döndü. Sarı-Lacivertliler üstün bir oyundan sonra Hacettepe'yi 4-2 yenip, 3'te 3 yaptı. Berkant ve Ayhan'ın gollerine konuk ekip Doğukan (2), Mehmet ve Cengiz'le cevap verdi.

Aziz Yıldırım'dan dobra dobra açıklamalar
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım Fenerbahçe Televizyonu`nda gündemdeki konulara ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR:

* Emre Belözoğlu'nu aldık, yerden yere vuruyorlar. Bunun tek nedeni var, Fenerbahçe'ye gelmiş olması... Galatasaray'a dönse, bunların hiçbiri yapılmazdı. Soruyorum, Türk Futbolu'nda kaç tane yıldız var?
* Senna'nın bonservisi 24 milyon Euro'ydu. Ancak 17. maddeye dayanarak alabilirdik. Bu konuda Avrupa'da 3 avukat uğraştı, ama o kadar çok yazılıp çizildi ki, Fenerbahçe'ye sportif ceza gelebilirdi. Vazgeçtik.
* Eto'o ile görüşüp anlaşmıştım, fakat sürekli fiyatı arttı, iş olmadı. Aslında 'benden sonrası kıyamet' desem yine alırdım. Yapmadım. Evet, kabul ediyorum; 'Dünyaca ünlü bir yıldız alacağım' demiştim, alamadım.
* Aurelio 1.1 milyon Euro alıyordu, 2 teklif ettik. Menajeri Marco'ya 3, kendisine 1 milyon Euro istedi. Aynı menajer; menajeri olmadığı halde Deivid, Vederson, Uğur'un da beynini yıkamaya çalışıyor. Yani operasyon sürüyor!
* Mayıs'ta kongremiz var. Devam mı, tamam mı bilmiyorum. Ben çok güçlüyüm diyorum. Evet, çünkü 1 oyum var. Ben 1 oyla buraya geldim. 1 milyon üye, Fener'i Dünya'nın 1 numaralı kulübü yapacak operasyondur.
* Güiza'ya 14 milyon Euro verdik, ortalık yıkıldı. Onu biz almasak, Barcelona alacaktı. Josico için 4., 5. tercih diyorlar. Ama Aragones şunu anlatmıştı: Milli Takım'a onu çağıracaktım, sakattı. Bu nedenle Senna'yı aldım.
* Ben, Seyrantepe Projesi'ne karşı değilim, sadece ranta karşıyım. Zaten ilk etapta oluşturulan duruma, bu nedenle karşı çıkmıştık. Şimdi ise kesinlikle sorun yok. Devletin bu tür tesisleri yapmasını biz de istiyoruz.
* Olay yanlış yorumlanıyor. Ben GFB'ye karşı değilim. Ranta karşıyım. Dönüşüm yok, sonuna kadar gideceğim. Bunlar bitecek, bitireceğim. Fenerbahçeliyim, korkmam. Padişah değilim, Cumhuriyet çocuğuyum.

Hatasız insan olamayacağını ifade eden Aziz Yıldırım, "Affetmek büyüklüktür. Yeni bir sayfa açıp, ona hep birlikte destek olmamız gerek" dedi.
Fenerbahçe Televizyonu'ndaki Futbol Zirvesi programında spor yazarlarının sorularını yanıtlayan Başkan Aziz Yıldırım, çarpıcı sözler sarfetti. İşte Aziz Yıldırım'ın söyledikleri: Yeterli kadro oluşturduğumuza inanıyorum. Geçen seneki kadrodan Kezman, Aurelio, Kemal ve Serdar gitti. Bir santrfor sıkıntısı çekiyorduk Güiza'yı aldık. İspanya'da gol kralı olmuş ve birçok Avrupa kulübü tarafından istenmiş bir oyuncu. Daha ligler bitmeden pazarlık apıp, ön anlaşmaya vardık. Böyle olmasa Barcelona'ya gidecekti. Sonra Emre'yi aldık. Ama eleştirilerimizle adamı çıldıracak hale getiriyoruz.
Emre, Türk futbolunun yetiştirdiği nadir futbolculardan birisi. Kendisine o kadar güveniyorum. Basınla ilişkilerini sürekli uzatmak hem ona zarar veriyor hem de basına. Affetmek büyüklüktür. Hepimiz hata yaparız. Hata yapmayan var mı? Temiz bir sayfa açıp, ona destek olmamız lazım. Ondan sonra yapamıyorsa, eleştirilir.
Belli kesimler, Galatasaray kalemleri, Fenerbahçe'ye geldiği için kasıtlı eleştiriyor onu. Sürekli sakatlığını gündeme getire getire 'sakat psikolojisi'ne soktuk kendisini. Avrupa'da sakat olunca oynamaz futbolcu. Oysa bizde "Forma için" deriz, "Benim için" deriz oynatırız. Semih, Partizan maçı öncesi sakattı. Çağırdım, "Oynaman lazım, sana ihtiyacımız var. Benim için" dedim oynadı. Sonra Burak ve Josico'yu aldık. Hoca, "Sakat olmasa, İspanya Milli Takımı'na alacaktım" dedi. Yani, "Orada bir adam var, iyi kötü alalım" diye yapmadık bu transferi. Senna, 17. maddeden gelebilirdi. Bunun üzerinde çalıştık ama olmadı. Avrupa'nın 3 önemli avukatıyla görüştük. Sportif ceza alabileceğimiz konuşulunca vazgeçtik.
Bu takıma güveniyor ve Şampiyonlar Ligi'nde başarılı sonuçlar alacağına inanıyoruz. Hedef, başarıları tekrarlamak. Bu sene çeyrek finali geçersek başarılıyız yani. Tecrübe kazandık. Artık oyuncuların da tecrübesi var, camianın da. Bir gelenek oluştu. Biz, bu gruptan çıkarız.
Aurelio 1.1 milyon Euro alıyordu. Yeni sözleşme için 2 milyon Euro teklif ettik. Menacerine de yüzde 10. Onun teklifi, futbolcuya 3, kendisine 1 milyon Euro oldu. Tabii ki kabul etmedik. Edu, Lugano, Deivid 1.2 milyon alıyor. Marco'ya 3 verirsen, diğerlerini ne yapacaksın? 2 milyonu kabul etse, diğer çocukların ücretini de ayarlayacaktık. Geçen sezon bizden 500 bin YTL alanın eline, primlerle 1 milyon YTL geçti.
Aurelio konusunda gerekeni yaptık. Konuşmaysa konuşma, gönlünü almaksa gönlünü almak. O, sadece para için gitti. Duyduğuma göre eline 2.1 milyon Euro geçiyormuş. Böyleyse hata etti. Daha sonra yöneticilerimiz, menajeriyle geri dönüşü için konuştu. Ben, "Kesinlikle olmaz, burası Fenerbahçe" dedim ve konu kapandı. Tuncay'ın kalması için Ali Koç çok uğraştı ama o da, "Avrupa'da oynamak istiyorum" dedi ve gitti.
Kamerunlu yıldızla ligler bitmeden konuştuğunu ifade eden Fenerbahçe Başkanı, "Ama rakamlar birden inanılmaz yükselince transfer olmadı" dedi.
Barcelona'nın yıldızı Eto'o hakkındaki transfer haberleri resmi internet sitesinden sürekli yalanlanırken, Aziz Yıldırım, bir itirafta bulundu. "Dünya çapında bir yıldız alacağız" dediklerini ancak bunu yerine getiremediklerini kaydeden Yıldırım, "Eto'o ile daha ligler bitmeden konuştum. Kendisini getirecektik ama olmadı. Çünkü rakamlar inanılmaz yükseldi. Fenerbahçe'nin bir bütçesi var. Bu bütçenin dışına çıktığımızda ödemekte zorluk çekeriz, kulüp borca girer. Yoksa Aziz Yıldırım, Eto'o'yu da getirir, bir başkasını da. Benden sonrasını düşünmesem bu transferi yapardım ama düşünmek zorundayım" dedi.
Söylemlerin zaman ve yere göre değişebileceğini belirten Yıldırım, "Avrupa'da başarılar başladı. Bu, her sene artacaktır. İnşallah Avrupa Şampiyonu oluruz" derken, futbolcuların kendisinden çekinmesiyle ilgili şöyle konuştu: "Çekinir tabii. Ben, bu kulübün başkanıyım. Futbolcu kimseyi dinlemez, işine geldiği gibi hareket eder. Yeri geldiğinde hepsi çocuktur. Çocuklarımıza, 'Gece çıkma, şunu yapma, bunu yapma' demiyor muyuz? Bunlar da öyle."
Kongrede tekrar aday olup olmama konusunda karar vermediğini dile getiren Yıldırım, şunları söyledi: "Devam edebilirim de, bilemiyorum. Gerekirse kalırım. Benden sonrası için kimseyi işaret etmedim. Burası Fenerbahçe Cumhuriyeti. Demokrasiyle idare ediliyor. Faydalı olacağına inanmıyorsam, kardeşim olsa oy atmam. Fenerbahçe ayrı benim için. Fenerbahçe'de pazarlık olmaz. 'Fenerbahçe'ye ne küserim, ne darılırım. Maddi, manevi her zaman Fenerbahçe'nin emrindeyim. '100. yılda 100 bin Taraftar Kart' dedik. Şu anda rakam 155 bin. Amacımız nisanda bunu 200 bine çıkarmak. O zaman dünyada bir numara olacağız. Bir milyon üye ütopik bir rakam değil. Bir ekip oluşturduk, geldik bir yerde tıkandık. Kanunda değişiklikler gerekiyor. Dünyanın bir numaralı kulübü olmamız bu yoldan geçer.
Zico 1.9 milyon Euro alırken, yeni sözleşme için 3.5 milyon Euro istedi. Yardımcılarıyla 4.7 milyon yapıyor. Aragones'in ekibiyle aldığı para 3.5 milyon Euro. Alex'in bonservisi 14 milyon Euro deniyor. Getirin 10 milyon Euro'yu hemen vereyim. Adam geldiğinden beri eleştiriliyor. Çok koşmuyormuş. Makine gibi koşsa burada ne işi var? Fenerbahçe veya bir başka Türk takımının özelliği mi var ki gelsin?
Semih yıllarca bekledi Semih oldu. İlhan Parlak da ileride bir Semih olacaktır. Appiah niye bir yere gidemiyor? Çünkü boşta değil, bizim futbolcumuz. Bonservisine 12 milyon Euro istedik. Aziz Yıldırım ve arkadaşlarını tek suçlayamayacağınız şey, paradır. Kulübün parasını, kendi paramdan çok düşünüyorum. Adnan Polat'a Fenerium sözleri için teşekkür ediyorum. Seyrantepe'ye karşı değilim. Ama rant sağlanıyorsa karşıyım. İlk başta yapılırken bunun için karşıydım."
Yıldırım kendisiyle ilgili "Betondan anlar futboldan anlamaz" eleştirileri için, "Spordan anlarım. Amatör olarak futbol oynadım. İnşaat mühendisi olmasaydım belki de futbolcu olurdum. Futboldan anlayan kim varsa gelsin, hepsiyle tartışabilirim. Ben eğitimli adamım, haddimi bilerek her şeyden konuşurum. Basında yazan tüm yazarlar kadar futboldan anlarım." Basketbolcu İbrahim Kutluay'ın yeniden Fenerbahçe Ülker'de oynamak istemesi konusuna da açıklık getiren Aziz Yıldırım: "İbrahim Kutluay 'Başkan, hocaya söylesin, beni alsınlar' mesajı göndermiş. Antrenörün oynatmayacağını söylediği yerde ısrar etmek olmaz" dedi. Fenerbahçe Başkanı, bir taraftar grubuyla yaşananlarla ilgili olarak, "Genç Fenerbahçeliler Derneği'nin kurulmasını sağlayan benim. Bu derneğe karşı değilim ki. İçindeki 5-10 kişiye karşıyım, ranta karşıyım. İnsanlar bilmiyor bu 5-10 kişinin yaptığını, ben biliyorum. Bu konudan dönüşüm olmaz. İnsanlar buraya şov izlemek, eğlenmek için geliyor. Bana güvenip stada gelen ve rahatsız olan insanlar var. Ben istiyorum ki, Galatasaraylı'sı gelsin kombine alıp maç izlesin. Beşiktaşlı'sı gelsin. Biz de gidelim.
Pankartları niye kaldırttım. Tek kimliğin ortadan kalkmak üzere olduğunu gördüğüm için. Benim kimliğim Fenerbahçe. Geçmişte GFB'ye o zamanki şartlar gereği bilet ve otobüs desteği verdim, inkar etmiyorum. Ama gördüm ki rant var. 4 otobüs istiyorlar, ikisini tutup, diğer ikisinin parasını ceplerine atıyorlar. Bunların biri Ankara, biri İzmir'de, 8-10'u da İstanbul'da liderleri var. Kulüple yarışıyorlar. Kulüp başkanına internetten yanıt veriyorlar. Sen kimsin? Adam şikayet ediyor, 'Size güvenip kombine aldım ama rahatsız ediliyorum' diye. Bunları bitireceğim. Nasıl bitmezler? Efendi gibi koltuğuna oturacak, kimseyi rahatsız etmeyecek. Ya adam gibi oturacak, aileleri, çocukları tehdit etmeyecekler, ya da gidecekler. Burası dağbaşı değil. İstiyorlarsa Hamburg'da olduğu gibi Migros'un alt katındaki koltukları sökerim, gelip burada ayakta maç izlesinler. Aziz Yıldırım'ın statta yeri var mı? Yok. Başkan'ın özel yeri yoksa, kimsenin olamaz" açıklamasını yaptı.

İstatistik: Kaleye şut
Hacettepespor'un kaleye attığı şutlar: Sandro Da Silva Mendonça 4, İbrahim Şahin 2, Kadir Bekmezci 2, Mariel Everton Cosmo Da Silva "Tozo" 2, Serkan Atak 2, Xhevahir Sukaj 2, Gilman Lika 1, Murat Kalkan 1
TOPLAM: 16

İstatistik: Kaleye isabetli şut
Hacettepespor'un kaleye attığı şutlar: Sandro Da Silva Mendonça 4, İbrahim Şahin 2, Xhevahir Sukaj 2, Murat Kalkan 1, Serkan Atak 1
TOPLAM: 10

Fotoğraflar için tıklayınız.

Futbolcu Attığı şut İsabetli şut Top kaybı Top kapma Attığı korner Ofsayt Yaptığı Faul Yapılan faul Gol pozisyonu
Volkan Demirel             1    
Gökhan Gönül 1   1 1       1  
Can Arat       3     3 1  
Yasin Çakmak 1     3          
Roberto Carlos Da Silva Rocha 1   1 1          
Colin Kazım Richards 1   4       2 3  
Claudio Andrés del Tránsito Maldonado Rivera 1   1 8       1  
José Joaquín Moreno Verdú "Josico" 1   1 2       1  
Uğur Boral 1   4 1     1 2  
Alexsandro De Souza 3 2 6 1 5   2 4 1
Daniel Gonzalez Güiza 3 2 1 1   1 1   3
Burak Yılmaz 1 1 4       2 2 1
Önder Turacı     1       1 1  
Gürhan Gürsoy 1 1 1           1
TOPLAM 15 6 25 21 5 1 13 16 6

TARİH: 13 Eylül 2008
STAT: Ankara 19 Mayıs Stadı
HAKEMLER: Mustafa Kamil Abitoğlu (5), Baki Tuncay Akkın (5), Özgür Çetiner (5) , 4.Hakem: Fethi Serkan Koçak
GÖZLEMCİ: Selami Şimşek
HACETTEPESPOR: Recep Biler (6), Orhan Şam (Kaptan) (7), Amir Azmy Mohamed Megahed (6), Admir Teli (6), Murat Kalkan (7), Serkan Atak (7) (Dk.89 Ufuk Arslan), Kadir Bekmezci (6), Mariel Everton Cosmo Da Silva "Tozo" (6), Gilman Lika (6), Sandro Da Silva Mendonça (6) (Dk.87 Olgay Coşkun) (5), İbrahim Şahin (6) (Dk.81 Xhevahir Sukaj) (5)
YEDEKLER: Ulaş Güler, Bernard Francois Dassise Zoko, Ramazan Yaralı, Mehmet Uslu
TEKNİK DİREKTÖR: Osman Özdemir
FENERBAHÇE: Volkan Demirel (4), Gökhan Gönül (4) (Dk.58 Önder Turacı) (4), Can Arat (3), Yasin Çakmak (4), Roberto Carlos Da Silva Rocha (5), Colin Kazım Richards (5) (Dk.58 Burak Yılmaz) (4), Claudio Andrés del Tránsito Maldonado Rivera (5), José Joaquín Moreno Verdú "Josico" (5), Uğur Boral (6) (Dk.68 Gürhan Gürsoy) (4), Alexsandro De Souza (Kaptan) (6), Daniel Gonzalez Güiza (5)
YEDEKLER: Volkan Babacan, Ali Bilgin, Selçuk Şahin, İlhan Parlak
TEKNİK DİREKTÖR: José Luis Aragonés Suárez Martínez
GOLLER: (Dk.19) Alexsandro De Souza (kafa, pas Uğur Boral) (Fenerbahçe) ; (Dk.44) İbrahim Şahin (sol ayak), (Dk.59) Can Arat (kendi kalesine) (Hacettepespor)
KAÇAN PENALTI: (Dk.89) Kadir Bekmezci (Hacettepespor)
SARI KARTLAR: (Dk.51) Mariel Everton Cosmo Da Silva "Tozo", (Dk.73) Gilman Lika (Hacettepespor) ; (Dk.80) Daniel Gonzalez Güiza, (Dk.88) Burak Yılmaz, (Dk.89) Roberto Carlos Da Silva Rocha (Fenerbahçe)
KIRMIZI KART: (Dk.89) Volkan Demirel (ikinci sarı karttan, ilk sarı kart Dk.88) (Fenerbahçe)
MAÇMETRE
HACETTEPESPOR   FENERBAHÇE
16 Şut 15
10 Kaleyi bulan şut 6
14 Serbest atış 20
1 Penaltı 0
10 Korner 5
22 Taç 25
16 Faul 13
4 Ofsayt 1
5 Gol pozisyonu 6
2 Sarı kart 3
0 Kırmızı kart 1
% 41 Topla oynama oranı % 59
0 Direğe çarpan top 0
2 Atılan goller 1
 TURKCELL SÜPER LİG 3.HAFTA PUAN DURUMU

Takım                 O  G  B  M   A   Y  Av  P
 1 Sivasspor               3  2  1  0   5   1  +4  7
 2 Gaziantepspor           3  2  1  0   5   2  +3  7
 3 Beşiktaş                3  2  1  0   5   2  +3  7
 4 Trabzonspor             3  2  1  0   4   1  +3  7
 5 Bursaspor               3  2  0  1   5   4  +1  6
 6 Galatasaray             3  1  2  0   5   2  +3  5
 7 Kayserispor             3  1  2  0   1   0  +1  5
 8 Gençlerbirliği          3  1  1  1   4   4   0  4
 9 Hacettepespor           3  1  1  1   3   3   0  4
10 Konyaspor               3  1  1  1   4   5  -1  4
11 Denizlispor             3  1  1  1   5   7  -2  4
12 Fenerbahçe              3  1  0  2   3   3   0  3
13 Ankaraspor              3  1  0  2   2   5  -3  3
14 Eskişehirspor           3  0  2  1   1   3  -2  2
15 Antalyaspor AŞ          3  0  1  2   5   7  -2  1
16 MKE Ankaragücü          3  0  1  2   5   7  -2  1
17 İst.Büyükşehir Bld.Spor 3  0  1  2   1   4  -3  1
18 Kocaelispor             3  0  1  2   1   4  -3  1

Bu sayfalar Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI