FENERBAHÇE'NİN 2008-2009 SEZONU 15.HAFTA ANALİZİ

Fenerbahçe iyi yolda: 2-0

Turkcell Süper Lig'de 15. haftanın son maçında Fenerbahçe evinde Antalyaspor'u 2-0 mağlup etti. Şampiyonlar ligi'nde son sırada kalarak bu sezonki Avrupa defterini kapayan sarı-lacivertliler, her iki yarıda bulduğu gollerle 3 puan alarak, zirve yarışını sürdürdü.

Mehmet Özdilek yönetiminde 6 maçtır yenilmeyen rakibi karşısında bu sezon sahasındaki 7. galibiyetini elde eden Fenerbahçe, puanını 29'a çıkararak, 4. sıradaki yerini korudu.

Fotoğraflar için tıklayınız.

İLK YARI

DAKİKA 5: Sağdan Alex'in kullandığı serbest vuruşta, ceza sahası içinde Lugano'nun ayak koyduğu top kaleci Ömer'de kaldı.

DAKİKA 10: Alex'in soldan ortaladığı topa ön direkte Güiza vururken, kaleci Ömer meşin yuvarlağı kornere çeldi.

GOL DAKİKA 10: Fenerbahçe, Antalyaspor karşısında 1-0 öne geçti. Soldan Alex'in kullandığı korner sonrası, ceza sahası içinde Lugano'nun kafayla dokunduğu topu arka direkte Güiza yine kafayla filelere gönderdi: 1-0.

DAKİKA 16: Ceza sahası dışından Abdullah'ın yaptığı sert vuruşta, meşin yuvarlak üsten auta çıktı.

DAKİKA 18: Ceza sahası sol çaprazından Volkan Arslan'ın kullandığı serbest vuruşta, kale önünde Lugano'nun ayak koyduğu top Djiehoua'nın önde kalırken, bu oyuncunun yakın mesafeden vuruşu kötü olunca meşin yuvarlak üsten auta gitti.

DAKİKA 20: Güiza'nın soldan ceza sahasına gönderdiği topa Kazım'ın penaltı noktası üzerinde yaptığı vole vuruşta, meşin yuvarlak üsten az farkla auta çıktı.

DAKİKA 22: Alex'in pasıyla hareketlenen Uğur'un ceza sahası dışından yaptığı sert vuruşta, kaleci Ömer köşeye giden topu son anda çelerek kornere gönderdi.

DAKİKA 31: Emre'nin pasıyla Antalyaspor defansının arkasına sarkan Güiza'nın kaleciyle karşı karşıya pozisyonda vuruşu istediği gibi olmayınca, meşin yuvarlak üsten auta gitti.

DAKİKA 41: Hızlı gelişen Fenerbahçe atağında Uğur'un ortaladığı topu Güiza ceza sahası içinde kafayla Alex'in önüne indirirken, sol çaprazda yakın mesafeden Brezilyalı oyuncunun sert vuruşunda, meşin yuvarlak kaleye paralel olarak auta çıktı.

DAKİKA 45: Güiza'nın pasıyla topu önüne alan Emre'nin ceza sahası dışından sert şutunda, meşin yuvarlak üsten auta gitti.

İKİNCİ YARI

DAKİKA 53: Sedat'ın ara pasıyla Fenerbahçe defansının arkasına sarkan Djiehoua, kendisine yetişen Gökhan'a rağmen kaleci Volkan'ı da çalımlayarak yaptığı vuruşta, topu üsten auta atarak önemli bir gol fırsatını değerlendiremedi.

DAKİKA 56: Soldan Alex'in kulandığı kornerde, ön direkte Edu'nun yaptığı kafa vuruşu sonrası çizgi üzerinde Antalyaspor defansı tehlikeyi uzaklaştırdı.

DAKİKA 64: Roberto Carlos'un kullandığı serbest vuruşta barajı geçen top kaleci Ömer'den döndü. Pozisyonu takip eden Güiza'nın sağdan tekrar kale önüne ortasında bu kez Lugano'nun kafa vuruşunun ardından meşin yuvarlak üst direğe çarptıktan sonra çizgi üzerine düştü ve Antalyaspor defansı topu kornere göndererek tehlikeyi uzaklaştırabildi.

GOL DAKİKA 65: Fenerbahçe, Lugano'nun golüyle farkı 2'ye çıkarttı. Deivid'in pas olarak kullandığı kornerde, Roberto Carlos ceza sahası çizgisi üzerinde, sol çaprazdan oldukça sert bir vuruş yaparken, defansa çarptıktan sonra önüne düşen topu Lugano, kale önünde filelerle buluşturdu: 2-0.

DAKİKA 70: Roberto Carlos'un soldan ortaladığı topa penaltı noktası üzerinde Deivid'in yaptığı sert vuruşta, kaleci Ömer'den seken meşin yuvarlağı defans kornere gönderdi.

DAKİKA 84: Straka'nın ara pasıyla Fenerbahçe defansının arkasına sarkan Ahmet'in sağ çaprazdan şutunda, top kaleci Volkan Demirel'de kaldı.

Fenerbahçe maçtan 2-0 galip ayrıldı.

JOSE LUIS ARAGONES SUAREZ MARTINEZ'in açıklaması

Fenerbahçe Teknik Direktörü Luis Aragones, devre arasında transfer istemediğini, haziran ayında ise getirmeyi düşünecekleri oyuncuların olabileceğini söyledi.
Antalyaspor maçının ardından düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlayan İspanyol çalıştırıcı, devre arasında transfer isteyip, istemediği sorusuna net bir şekilde yanıt vererek, "Hayır istemiyorum. Ocak ayında hiçbir şey istemiyorum" dedi.
Devre arasında transfer düşünüp, düşünmediği şeklindeki bir soruyu yanıtlayan Aragones, "Sadece benim yapabileceğim iş değil. Bir parçası olduğum bir iş. Yönetimin ve başkanın da bu işe iştirak etmesi gerekiyor. İkinci devre için değil, daha sonra haziran gibi getirmeyi düşündüğümüz oyuncular olabilir. Ocak ayında transfer vaktinin geldiğini düşünmüyorum. Biraz erken olacağını düşünüyorum. Gelen bir oyuncu belki de form tuttuktan 6 ay sonra gönderilecek. Bir transferin erken olacağını düşünüyorum. Buraya gelmeden zaten yapılmış hazır bir takım vardı. Josico haricindeki transferlere çok fazla karışma imkanım olamadı. Tabii ki de biz bu büyük camiaya 'Evet' demeden önce çok iyi ve kaliteli takım olduğunu biliyordum" şeklinde konuştu.
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, takıma devre arasında takviye yapılacağı yönünde açıklaması olduğu hatırlatılan Aragones, "Tabii ki de kulübün başkanı ve yöneticileri farklı düşünüyor olabilir. Ben bunu geçmişten gelen tecrübe ile söylüyorum. Ama ocak ayında transfer yapmanın şöyle bir anlaşılması olabilir ve 'Sezon başlarken hata mı yaptık?' demeye getirebilir. Ben erken bir zaman olduğunu düşünüyorum. Bazı ekipler vardır sakat oyuncuları bile alırlar, tutarlar" şeklinde konuştu.
İspanyol teknik adam, konuyla ilgili son olarak yöneltilen, "Aragones Ocak'ta transfer istiyor mu, istemiyor mu?" sorusuna da, "Hayır istemiyorum. Hiçbir şey istemiyorum. Şu anda mevcut şekilde devam edip, en iyi işi çıkartıp, sezon sonu geldiğinde ona göre bakacağız" yanıtını verdi.
Aragones, sezon sonunda şampiyon olmayı çok istediğini belirterek, "Kahin değilim" dedi.
"Futbolcular gollerden sonra gelip kendisine sarılarak gol sevinci yaşamıyor. Futbolcularla arasında mesafe mi var?" şeklindeki soruyla başlayan ve üst üste soruların yöneltildiği bölümde Aragones, "Benim her zaman tercihim, görmek istediğim, golü atanın taraftarlarla bu sevinci paylaşmasıdır. Gol sevincinin herhangi bir antrenörle paylaşıldığını gördük mü şu ana kadar. Ben bu konuda bir şey söylemek istemiyorum. Atılan goller daha fazla seyirci ve ortamla paylaşılırsa, kıymetli oluyor. Gol atan oyuncunun, özellikle benim de çok fazla hoşuma gitmez zaten sevincini benimle paylaşması. Gazeteciler futbol konusuna iki türlü bakıyor. Seyirci olarak ve işlerinin gerektirdiği uzmanlıkla. Ben ise 4 kanaldan bakıyorum. Daha önce de söylemiştim 'Mayıs'ta görüşürüz' diye. Mayıs'ta bakacağız. Değerlendirme için bir antrenörün en azından 1 yıl çalışması gerekir. Ne 4, ne 5 ayda bir antrenörün yapabileceği çok fazla görülemez. Tabii ki de bu kulvarda çekişen 3 büyük takım da var. Herkes şampiyon olmak ister. Ben de tabii ki şampiyon olmak istiyorum, ama kahin değilim. Elimden gelenin en iyisini yapıp, Fenerbahçe nasıl şampiyon olacaksa, ona götürmeye çalışıyorum. Hiçbir antrenör şampiyonluk ve başka bir şeyle gündeme gelmek istemez, yaptıklarıyla ve işiyle talep görmek ister. Tabii ki de şampiyonluk gibi bir iddiamız var, ama bu çalışma işidir" diye konuştu.
Bir soru üzerine de sarı kart cezalısı durumuna düşen Lugano ve Edu'nun, tatile erken çıkmak gibi bir niyetlerinin olmadığını kaydeden Aragones, "Onlar gerçekten iki sert müdahale sonunda kartlar gördüler. Bizim iç tüzüğümüze baktığınızda, zaten bir oyuncunun böyle bir şey istemeyeceğini görürsünüz. Orada gerekli cezalar vardır. Gazetecilik konusunu anlamakta zorluk çekiyorum. Bazı durumlarda yanlış yoldan gidildiğini düşünüyorum. Doğrular ve gerçekler düşünüldüğünde bazı şeylerin daha çok satacağını düşünüyorum. Her zaman kazananlar burada büyük medya şirketleridir, olaya böyle bakmak gerekir" şeklinde konuştu.
Kadroya almadığı Maldonado'yu kafasından silip silmediği sorusuna da Aragones, "Kimseyi kafamdan silmişliğim ya da güle güle demişliğim yok" yanıtını verdi.
Aragones 7. yabancı tercihinde zaman zaman zorlanıp zorlanmadığı sorusunu da "Evet bazı durumlarda zorlanıyorum. Şüphe götürmez ki bizim için zorluklar yaşanıyor" şeklinde yanıtladı.
Kazım ve Emre'nin Kiev'de olmadıkları, ancak bugün 11'de yer aldıkları hatırlatılan İspanyol çalıştırıcı, "Burada 27 oyuncum var. Hepsi, güvendiğim değerli oyunculardır. Arka kısımlarında, biseps grubunda sakatlıkları vardı. Ama ben takım içinde 27 oyuncuya sahibim ve kim o an en yüksek performansı veriyorsa, ona formayı veriyorum. Fenerbahçe burada bana bu yüzden para veriyor. Ben de gereğini yapıyorum" diye konuştu.
Yapılan iyi kritiklerin ve kötü kritiklerin kendisini çok etkilemediğini, her zaman pozitif olmaya çalışan bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Aragones, toplantı salonundan ayrılırken, elleriyle omuzlarını göstererek, (Benim omuzlarım geniş, yükü kaldırırım) mesajını verdi.

MEHMET ÖZDİLEK'in açıklaması

Antalyaspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek, Fenerbahçe gibi bir takıma karşı 60 dakika 10 kişi oynamanın kolay olmadığını, ancak takımın istek ve arzusundan son derece memnun olduğunu belirtti.
Djiehoua'nın kaleci Volkan ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda golü atamamasının maçın kırılma anı olduğunu kaydederek, "Biz bugün buraya puan ve puanlar almaya geldik. Çünkü ligdeki konum itibarıyla şiddetle puana ihtiyacımız vardı. Rakibimizin en güçlü tarafının duran top olduğunu biliyorduk. Yoğun çalıştık, ama yediğimiz ilk gol ve akabinde Volkan Arslan'ın ikinci sarı karttan atılması... Fenerbahçe gibi bir takıma 10 kişi oynamak 60 dakika kolay değil. Maça iyi başlamadık, ancak 10 kişiyle mücadele eden takımın istek ve arzusundan son derece memnunum" şeklinde konuştu.
Takımının başında ilk mağlubiyeti aldığı hatırlatılan Özdilek, uzun lig maratonunda 3 farklı sonucu sürekli yaşayacaklarını anlatarak, "Takdir edersiniz ki sakat ve cezalılara çok sığınan bir teknik adam olmadım. Ama bu oyuncuların ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Devre arası muhakkak 3-4 oyuncu transferiyle bu açığımızı kapatmak istiyoruz. Maçın kırılma noktası bence Djiehoua'nın karşı karşıya kaldığı pozisyon. O gol olsaydı belki oyunun gidişatı, şekli değişebilirdi. Futbolda son vuruş, ustalık ve beceri istiyor. Son haftalarda bu tür pozisyonlarda neticeyi maalesef bulamıyoruz" dedi.

MAÇIN ADAMI: Diego Alfredo Lugano Moreno (Fenerbahçe)

Fenerbahçe'nin bu sıkıntılı günlerinde takımdaki en ruh sahibi oyuncu olarak ön plana çıkması, dünkü maçta attığı gol ve kaçırdığı ile, amansız markajı ile maçın adamı oldu. Lugano, kimi maçlardaki kritik hatalarına rağmen içten oynayarak, dün de sahanın en verimli ve en fedakâr oyuncusu olarak göze battı.

MAÇIN HAKEMİ: Fenerbahçe'nin penaltısını vermedi

Erken gelen gol, oyunun tansiyonunu düşürdüğü gibi, hakemlerin işini kolaylaştırdı. Ancak bu durum, motivasyonlarının bozulmasına neden oldu ve kolay maçta hatalı kararlar verdiler. Ceza alanı içinde Yalçın'ın Güiza'yı formasını çekerek durdurmasında, penaltıyla birlikte Yalçın'a sarı kart göstermeliydi. Pozisyonun içinde iki Antalyalı oyuncu daha bulunduğundan bariz gol şansı yoktu. Ters açıda kaldığı için çekmeyi göremedi. Yardımcı hakem Alparslan Dedeş'in önü açıktı. Görüntüye göre, yanına çağırmaya çalışacağına bayrağı göğsüne çapraz tutarak penaltı işareti yapmalıydı. Volkan'ın Josico'ya yaptığı ciddi faullü hareketi rakibinin güvenliğini tehlikeye düşürdüğünden ikinci sarı değil, direkt kırmızı kart olarak değerlendirmeliydi. Fenerbahçe'nin attığı ikinci golden sonra kalenin içindeki Edu ile Djiehoua'nın tartışmasını göremedi. Akabinde Edu'nun aynı oyuncuya arkadan kayarak yaptığı ciddi faullü harekette sarı kart hafif kaldı. Antalyaspor'un, Abdullah ile attığı golün ofsayt gerekçesiyle iptali yanlıştı. Yardımcı Dedeş, hizayı iyi alamadığından Abdullah'ın geriden çıkışını tespit edemedi ve nizami bir gol iptal edilmiş oldu.

NOTLAR

Alex: "Kapasitemizin altındayız"
Fenerbahçe Futbol Takımı Kaptanı Alexsandro De Souza, Antalyaspor karşısında 3 puan almalarının iyi olduğunu, ancak kapasitelerinin yüzde yüzünü sahaya yansıtamadıklarını söyledi.
Fenerbahçe'nin Brezilyalı yıldızı Alexsandro De Souza, Turkcell Süper Lig'in 15. haftasında Antalyaspor'u 2-0 mağlup ettikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu.
Alex, kazanmalarına rağmen kapasitelerinin altında oynadıklarını belirterek, "Kazanmak her zaman için güzel. Ancak bizim kapasitemizin yüzde yüzünün bu olmadığını ve daha iyi oynayabileceğimizi biliyoruz. Trabzonspor'un puan kaybettiği, diğer rakiplerin kazandığı haftada kazanmak iyi. Fakat her zaman daha iyisini yapabiliriz" dedi.
Sakatlığının ardından oynadığı futbolun eleştirildiğinin belirtilmesi üzerine Brezilyalı futbolcu,"Sezon başında karşılaştığım sakatlıktan sonra sahalara döndüm, ortalamamın altında oynuyorum. Bu konudaki eleştirilere katılıyorum. Benim çalışmam gerekiyor. Hocamızla ve fizik kondisyonerimizle bunu paylaştım. Fakat ben çalışarak, her şeyi düzelteceğimi düşünüyorum. Biraz daha çalıştıkça, tekrar eski Alex'i izleyeceğiz. Bugün kendimi saha içinde diğer maçlara nazaran biraz daha iyi hissettim. Ancak ideal Alex'in çok çok uzağındayım" şeklinde konuştu.
Alex, ligde 6 takımın zirve yarışında olmasının Türkiye Ligi'nin ilerlemesi açısından olumlu olduğunu söyledi.

Ali Koç: "Yoğun bir transfer dönemi bizi bekliyor
Ali Koç, ligde devre arasının olmasıyla birlikte yoğun bir transfer döneminin kendilerini beklediğini vurguladı.
Devre arasının başlamasıyla birlikte topun artık yönetimde olacağını dile getiren Koç, "İlk yarıda yaşadığımız sıkıntıları gidermek ve daha iyi bir Fenerbahçe yaratmak için çalışacağız. Gidişatımız daha iyi olacak. Her transfer döneminde olduğu gibi bu dönemde de gerekenler yapılacaktır. İç ve dış transferde yoğun geçecek bir dönem bizi bekliyor" diye konuştu.
Koç, ayrıca hakemlerin bu sezonki performanslarını nasıl bulduğu yönündeki bir soru üzerine "Son yıllarda hakem hatalarını en fazla yaşayan takım Fenerbahçe. Art niyetten kaynaklandığına inanmak istemiyoruz. Türk futbolunun gelmesini istediğimiz noktaya baktığımızda hakemlerimizin de durumu daha iyi olmalı. Bu sezon lehimize ve aleyhimize beklediğimizden daha fazla skora etki edecek hatalar oldu. Ama tabii ki buradan tenkit etmek en kolayı" şeklinde konuştu.
Fenerbahçeli futbolculardan Deivid, Dinamo Kiev yenilgisiyle Avrupa kupalarına veda edilmesi sonrası Antalyaspor galibiyetinin kendilerine ilaç gibi geldiğini söylerken, Josico ise Antalyaspor'u daha farklı bir skorla yenebilecek olmalarına karşın son vuruşlarda yeterince başarılı olamadıklarını kaydetti.
Uğur Boral ise Antalyaspor karşısında alınan 3 puanın büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, "Yaptığımız hataların faturasını Avrupa'da ödedik. Aynı hataları ligde yapmak istemiyoruz. Bugün iyi oynayarak kazandık. Liderle aramızdaki puan farkı 2'ye indi. Şampiyonluğun en iddialı ekibi olduğumuzu göstermek istiyoruz" dedi.
Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, 2-0 kazanılan Antalyaspor maçının kendilerini son derece mutlu ettiğini söylerken, gelecek haftalarda daha da iyi olacaklarını kaydetti.
Ali Koç, Antalyaspor maçının ardından yaptığı açıklamada, ligin ilk 6 haftası ile ardından oynadıkları 9 haftanın kendileri adına siyah ile beyaz kadar farklı olduğunu kaydederek, "Sıkıntılı dönemler geçirmemize rağmen bugün liderin sadece 2 puan arkasındayız. Bize verdikleri destekten dolayı taraftarımıza teşekkür ediyorum. Son 6 haftada yalnızca 2 gol yedik. Bu defansif anlamda toparlandığımızı gösteriyor. Tabii ki her şey toz pembe değil. Zaman zaman iyi futbol oynamayarak, buralara geldik. Daha rahat maçlar izlemek istiyoruz. Bize göre daha zayıf takımlara karşı daha ofansif oynayabilmeliyiz" dedi.

Fenerbahçe çıkışını sürdürüyor
Ligin 6. haftasında Kayserispor karşısında Kadıköy'de aldığı 4-1'lik yenilginin ardından mağlubiyet yüzü görmeyen Fenerbahçe, bu maçtan sonra çıktığı 9. lig maçında, 7. galibiyetine ulaştı. Sarı-lacivertliler 2 maçta da sahadan beraberlikle ayrıldı.
Sarı-lacivertli ekip, 13. hafta Beşiktaş ve 14. hafta Denizlispor galibiyetlerinden sonra, 15. hafta maçında Antalyaspor karşısında kazanarak bu sezon ligde ilk kez 3 maçlık bir seri yakaladı.

"Şampiyon Fener" tezahüratları
Fenerbahçe'nin Antalyaspor karşısında aldığı galibiyet tribünleri de sevindirdi.
Dinamo Kiev maçındaki mağlubiyet nedeniyle futbolculara küskünlüğünü maçın başında sevgi gösterileri yapmayarak belli eden taraftarlar, Antalyaspor karşısında atılan 2. golden sonra "Şampiyon Fener" tezahüratlarıyla sevindi.

Edu ve Lugano Konya'da yok
Fenerbahçe'nin Uruguaylı futbolcusu Lugano ve Brezilyalı futbolcusu Edu, Antalyaspor maçında gördükleri sarı kartlarla cezalı duruma düştüler.
Turkcell Süper Lig'de sezon başından bu yana 4. sarı kartlarını gören iki futbolcu, 16. haftadaki Konyaspor deplasmanında forma giyemeyecek.
Fenerbahçe, Konyaspor deplasmanında savunmasındaki iki önemli isimden yoksun mücadele edecek.

Güiza'nın 4.lig golü
Fenerbahçe'nin İspanyol forveti Daniel Güiza, Antalyaspor maçında bu sezon Turkcell Süper Lig'de 4. kez fileleri havalandırdı.
Sarı-lacivertli futbolcunun ligde Gençlerbirliği, Kocaelispor ve Beşiktaş maçlarında da 1'er golü bulunuyor. Bu sezon diğer 3 golünü ayakla atan Güiza, ligde ilk kez kafa vuruşuyla gol kaydetti.
Karşılaşmanın 38. dakikasında ceza alanında Yalçın'ın formasından çekerek Güiza'yı düşürdüğü pozisyonda Fenerbahçeli futbolcular maçın hakeminden penaltı bekledi.

Roberto Carlos - Lugano organizasyonu
Fenerbahçe'nin Uruguaylı futbolcusu Lugano, direkten ve savunmadan dönen topları takibinin meyvelerini attığı gollerle alıyor.
Antalyaspor'a gol atan Lugano bu sezon 3. kez Roberto Carlos'un kaleye gönderdiği, geri seken topla golle buluştu.
Ankaraspor'u 2-0 yendikleri maçın 55. dakikasında ceza sahası dışında sağ çaprazda Roberto Carlos'un kullandığı serbest vuruşta, barajı aştıktan sonra önce ön direğe, sonra da arka direğe çarpan topu iyi takip edip, çizgi üzerinden filelere gönderen Lugano, Galatasaray derbisinde de 48. dakikada ceza alanı dışından kaleye uzak mesafeden serbest vuruş kullanan Roberto Carlos'un sert şutunda, kaleci De Sanctis'den dönen topu iyi takip ederek, meşin yuvarlağı filelere göndermişti.
Lugano, bu sezon takımı adına ligde 4. golünü kaydetti.

Deniz Barış 7 hafta sonra
Teknik direktör Luis Aragones'in haftalardır forma vermediği Fenerbahçeli futbolcu Deniz Barış, Antalyaspor karşısında 7 hafta sonra görev aldı.
Ligde son 3 haftadır maç kadrolarında yer alan Deniz, Antalyaspor maçının 74. dakikasında Uğur'un yerine oyuna dahil edildi.

Emre ve Kazım kadroda yoktu
Fenerbahçe Teknik Direktörü Luis Aragones, Dinamo Kiev karşısında kadroya almadığı Emre ve Kazım'ı, Antalyaspor maçının 11 kişilik kadrosuna dahil etti.
İspanyol teknik adam, Şampiyonlar Ligi G Grubu'ndaki, UEFA Kupası'na katılabilmek açısından önemli Dinamo Kiev deplasmanına, küçük sorunları olduğu gerekçesiyle götürmediği iki futbolcuya, Turkcell Süper Lig mücadelesinde yer verdi.
Sarı-lacivertli ekip, Dinamo Kiev maçındaki 11'inden iki değişiklikle Antalyaspor karşısına çıktı. Sağ arka adalesinde sakatlığı bulunan ve son antrenmanda takımdan ayrı çalışan Selçuk'un yerine Emre, Deivid'in yerine de Kazım 11 kişilik kadroya dahil edildiler.
Fenerbahçe'de sakatlıkları nedeniyle tedavileri süren Semih, Tümer ve Selçuk'un yanı sıra Maldonado, Burak, Can, İlhan ve Gürhan da 18 kişilik maç kadrosunda bulunmadı. Dinamo Kiev maçının 11'inde yer alan Deivid, Antalyaspor karşısında yedek kaldı.

Maldonado 18'e bile alınmadı
Fenerbahçe'nin Dinamo Kiev ile deplasmanda oynadığı karşılaşmada sergilediği kötü performans ve 90'da gördüğü kırmızı kartla son şansını da iyi biçimde değerlendiremeyen Maldonado dünkü maçın 18 kişilik kadrosunda bile yer almadı. Devre arasında gönderilecekler listesinde yer alan Şilili oyuncu ile böylece tüm ipler koptu. Sarı-Lacivertli ekip Maldonado'nun kadroda yer almaması nedeniyle sahaya toplam 7 yabancıyla çıktı.

İlk kez 3'te 3 yaptı
Fenerbahçe, Beşiktaş (2-1) ve Denizlispor'dan (1-0) sonra Antalyaspor'u da mağlup ederek bu sezon ligde ilk kez üst üste 3 maç kazandı. Antalya'ya bugüne kadar İstanbul'da hiç kaybetmeyen sarı-lacivertli ekip bu geleneğini sürdürürken sezonun şut rekorunu kırdı. Fenerbahçe rakip kaleyi 26 kez yoklarken, bunlardan 8'inde isabet buldu. Son haftalarda kalesini rakiplerine kapatan sarı-lacivertliler son 6 maçta yalnızca 2 gol yedi.

Tribünde boşluklar
Avrupa kupalarında ortaya konulan kötü performansın ardından Antalyaspor ile yapılan lig maçında tribünlerde boşluklar oluştu.
Kadıköy'deki bazı lig maçlarında da olduğu gibi Migros kale arkası tribününün önemli bir bölümü boş kalırken, diğer tribünlerde de yer yer boşluk görüldü.
Kombine kartlı taraftarların bulundukları bölümlerdeki boşluklar da dikkat çekti.

Kadıköy'de sessiz protesto
Fenerbahçe taraftarı, takımın Avrupa kupalarından elenmesi nedeniyle Antalyaspor maçına ilgi göstermedi. Maç öncesi de sadece Gökhan Gönül tribünlere çağırıldı.
Maç öncesi genelde futbolcuları tribünlere çağırarak moral veren taraftarlar, Antalyaspor maçı öncesi, Dinamo Kiev yenilgisi nedeniyle Gökhan Gönül dışındaki oyuncuları tribünlere çağırmayarak, onları protesto etti.
İki kale arkasındaki taraftar grubu maç öncesi sadece Gökhan'ı tribünlere çağırarak, bu oyuncuya sevgi gösterilerinde bulundular.

Pankartla mesaj
Maç öncesi Telsim kale arkası tribününde tezahürat yapan taraftar grubunun Gökhan için yaptığı tezahüratın ardından bu bölümde dev bir pankartla futbolculara mesaj verildi.
"Bu formanın hakkını verenler asla yalnız kalmaz" yazılı pankart bir süre tribünde kalırken, taraftarların Gökhan için sürdürdükleri tezahürata bir ara stadın büyük bölümü alkışlayarak, tempo tuttu.
Taraftarlar maç öncesi seremoni sırasında da aynı pankartı açtı.

Antalyaspor'da eksikler
Antalyaspor'da kart cezalısı ve sakat çok sayıda futbolcu Fenerbahçe maçının kadrosunda yer almadı.
Kırmızı-beyazlı ekipte Uğur Kavuk, Korhan Öztürk, sarı kart cezaları nedeniyle forma giyemedi. Orhan Ak, Mustafa ve Fatih'in de sakatlıkları nedeniyle kadroda olmadıkları öğrenildi.
Antalyaspor'da Yalçın, yüzündeki maskeyle sahada yer aldı.
Antalyaspor'da Djiehoua maç başlamadan önce saha içinde dua ederken, Fenerbahçe takım kaptanı Alex de her zaman olduğu gibi yere çöküp bir elini sahaya koyarak duasını etti.

PAF maçı berabere: 1-1
Sezona fırtına gibi bir başlangıç yapmasına karşın, son haftalarda galibiyeti unutan Fenerbahçe PAF Takımı, Antalyaspor engelini de aşamadı. Dereağzı Tesisleri'nde oynanan PAF takımları mücadelesi, 1-1 sona erdi. Konuk ekibin golü Hüseyin'den gelirken, Sarı-Lacivertliler'in sayısını Nuh kaydetti.

İstatistik: Kaleye şut
Antalyaspor AŞ'nin kaleye attığı şutlar: Abdullah Çetin 2, Sergey Pacome Djiehoua 2, Ahmet Kuru 1, Ali Zitouni 1, Pavol Straka 1, Volkan Arslan 1
TOPLAM: 8

İstatistik: Kaleye isabetli şut
Antalyaspor AŞ'nin kaleye attığı şutlar: Ahmet Kuru 1
TOPLAM: 1

Fotoğraflar için tıklayınız.

Futbolcu Attığı şut İsabetli şut Top kaybı Top kapma Attığı korner Ofsayt Yaptığı Faul Yapılan faul Gol pozisyonu
Volkan Demirel                  
Gökhan Gönül     3 1       1  
Diego Alfredo Lugano Moreno 3 3   1     1 2 2
Eduardo Luiz Abonizio De Souza 1 1   1     2    
Roberto Carlos Da Silva Rocha 2 1 2 3       2  
Colin Kazım Richards 6   1 2     2 2 2
José Joaquín Moreno Verdú "Josico"     1 5       3  
Emre Belözoğlu 3   3 5     2 1  
Uğur Boral 2 1 1 2 1   1 1  
Alexsandro De Souza 1   1   7 1   1 1
Daniel Gonzalez Güiza 6 1 3 1   1     3
Deivid De Souza 5 1 2   3       1
Deniz Barış                  
Gökçek Vederson                  
TOPLAM 29 8 17 21 11 2 8 13 9

TARİH: 14 Aralık 2008
STAT: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı
HAKEMLER: Bülent Yıldırım (5), Adil Sinem (6), Alpaslan Dedeş (7) , 4.Hakem: Özgüç Türkalp
GÖZLEMCİ: Muhittin Boşat
FENERBAHÇE: Volkan Demirel (6), Gökhan Gönül (7), Eduardo Luiz Abonizio de Souza (6), Diego Alfredo Lugano Moreno (7), Roberto Carlos Da Silva Rocha (6), Colin Kazım Richards (6), José Joaquín Moreno Verdú "Josico" (6), Emre Belözoğlu (7) (Dk.80 Gökçek Vederson) (5), Uğur Boral (6) (Dk.74 Deniz Barış) (5), Alexsandro De Souza (Kaptan) (6) (Dk.61 Deivid De Souza) (6), Daniel Gonzalez Güiza (7)
YEDEKLER: Volkan Babacan, Önder Turacı, Yasin Çakmak, Ali Bilgin
TEKNİK DİREKTÖR: José Luis Aragonés Suárez Martínez
ANTALYASPOR AŞ: Ömer Çatkıç (Kaptan) (6), Sedat Ağçay (6), Vahap Işık (6), Yalçın Ayhan (6), Şenol Can (6), Ali Zitouni (6), Ertuğrul Arslan (5) (Dk.30 Volkan Altın) (5), Volkan Arslan (4), Abdullah Çetin (5) (Dk.89 Joseph Ngwenya), Pavol Straka (4), Sergey Pacome Djiehoua (5) (Dk.78 Ahmet Kuru) (5)
YEDEKLER: Fevzi Elmas, Musa Nizam, Recep Yıldız, İdris Hacıfazlıoğlu
TEKNİK DİREKTÖR: Mehmet Özdilek
GOLLER: (Dk.10) Daniel Gonzalez Güiza (kafa, pas Diego Alfredo Lugano Moreno), (Dk.65) Diego Alfredo Lugano Moreno (sağ ayak) (Fenerbahçe)
SARI KARTLAR: (Dk.17) Diego Alfredo Lugano Moreno, (Dk.66) Eduardo Luiz Abonizio de Souza (Fenerbahçe) ; (Dk.78) Sedat Ağçay (Antalyaspor AŞ)
KIRMIZI KART: (Dk.43) Volkan Arslan (ikinci sarı karttan, ilk sarı kart Dk.18) (Antalyaspor AŞ)
MAÇMETRE
FENERBAHÇE   ANTALYASPOR AŞ
29 Şut 8
8 Kaleyi bulan şut 1
17 Serbest atış 11
0 Penaltı 0
11 Korner 3
19 Taç 22
8 Faul 13
2 Ofsayt 4
9 Gol pozisyonu 1
2 Sarı kart 2
0 Kırmızı kart 0
% 60 Topla oynama oranı % 40
0 Direğe çarpan top 0
2 Atılan goller 0
 TURKCELL SÜPER LİG 15.HAFTA PUAN DURUMU

Takım                 O  G  B  M   A   Y  Av  P
 1 Sivasspor               15  9  4  2  26  11 +15  31
 2 Trabzonspor             15  9  4  2  22  13  +9  31
 3 Galatasaray             15  9  3  3  34  17 +17  30
 4 Fenerbahçe              15  9  2  4  29  17 +12  29
 5 Ankaraspor              15  9  2  4  23  11 +12  29
 6 Beşiktaş                15  8  4  3  25  14 +11  28
 7 Kayserispor             15  6  6  3  14   7  +7  24
 8 Gaziantepspor           15  6  4  5  21  21   0  22
 9 Bursaspor               15  6  4  5  21  22  -1  22
10 Eskişehirspor           15  4  6  5  18  22  -4  18
11 Konyaspor               15  4  5  6  14  21  -7  17
12 İst.Büyükşehir Bld.Spor 15  4  4  7  12  21  -9  16
13 Gençlerbirliği          15  3  5  7  17  23  -6  14
14 Denizlispor             15  4  2  9  21  30  -9  14
15 MKE Ankaragücü          15  3  5  7  13  22  -9  14
16 Antalyaspor AŞ          15  2  6  7  15  23  -8  12
17 Hacettepespor           15  2  3 10   9  23 -14   9
18 Kocaelispor             15  2  3 10  19  35 -16   9

Bu sayfalar Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI