FENERBAHÇE'NİN 2008-2009 SEZONU 13.HAFTA ANALİZİ

Fenerbahçe'den tam isabet: 2-1

Turkcell Süper Lig'de oynanan derbi maçta Fenerbahçe, sahasında ağırladığı Beşiktaş'ı 2-1'le geçti. Sarı-lacivertli takım bu sonuçla puanını 23'e yükselterek liderle arasındaki farkı 5'e indirirken, Beşiktaş 25 puanda kaldı.

Sarı-lacivertli takım maça Selçuk'un golüyle önde başladı. Nobre'nin beraberlik golünü, Güiza harika aşırtmasıyla yanıtladı. Ancak Güiza iki yüzde yüz golü atamadı. Cisse'nin kırmızı kartı ev sahibini rahatlattı, oyunu rölantiye alarak üç puanı kaptı.

Fotoğraflar için tıklayınız.

İLK YARI

DAKİKA 3: Ekrem Dağ'ın soldan ortasında ceza yayı üzerinde Serdar Özkan topa iyi vuramayınca, meşin yuvarlak farklı bir biçimde yandan auta gitti.

DAKİKA 10: Sağdan ceza alanına giren Güiza'nın yerden vuruşunda, kaleci Rüştü'den dönen topu savunma uzaklaştırdı.

GOL DAKİKA 10: Alex'in soldan kullandığı köşe atışında, ön direkte iyi yükselen Selçuk, İbrahim Toraman'ın üzerinden topa kafayı vurarak, meşin yuvarlağı filelere gönderdi: 1-0

DAKİKA 13: İbrahim Üzülmez'in soldan ortasında ceza alanında Zapotocny'nin vuruşunda, üst direkten dönen topa altıpasta Cisse ile birlikte yükselen Selçuk'un ters kafa vuruşunda, kaleci Volkan Demirel topu kontrol etti.

DAKİKA 18: Delgado'nun soldan kullandığı köşe atışında, kaleci Volkan Demirel'in yumruğuyla uzaklaştırmak istediği top altıpasta Gökhan Zan'ın önünde kaldı. Bu futbolcunun vuruşunda, top üstten auta çıktı.

GOL DAKİKA 20: Soldan ceza alanına giren Ekrem Dağ'ın yerden ortasında, ön direkte Nobre düzgün bir vuruşla topu ağlara göndererek beraberliği sağladı: 1-1

GOL DAKİKA 26: Kaleci Volkan Demirel'in uzun pasında Beşiktaş savunmasında Zapotocny'nın müdahale edemediği topu savunmanın arkasında bulan Güiza, aşırtma bir vuruşla topu kaleci Rüştü'nün üzerinden filelere gönderdi: 2-1.

DAKİKA 29: Ekrem'in soldan ortasında ceza alanında topla buluşan Nobre'nin vuruşunda, top yandan auta çıktı.

DAKİKA 30: Serdar Özkan'ın ceza alanı dışından sert şutunda, top yandan auta gitti.

DAKİKA 32: Sağdan ceza alanına giren Güiza'nın sağ çaprazda kaleci Rüştü ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda vuruşunda, Rüştü'yü geçen top auta giderken, Gökhan Zan topu uzaklaştırdı.

DAKİKA 33: Ceza alanı hemen dışından sağ çaprazdan Delgado'nun kullandığı serbest vuruşta, top yandan auta çıktı.

DAKİKA 40: Soldan ceza alanına giren Roberto Carlos'un yerden ortasında, arka direkte uygun durumda topla buluşan Güiza'nın topuğuna çarpan top, boş kale yerine ceza alanının dışına gitti ve Fenerbahçe çok önemli bir gol pozisyonunu değerlendiremedi.

DAKİKA 45: Uğur'un ceza alanı dışından sert şutunda, top yandan az farkla auta çıktı ve karşılaşmanın ilk yarısı 2-1 Fenerbahçe'nin üstünlüğüyle sona erdi.

İKİNCİ YARI

DAKİKA 50: Deivid'in sağ kanattan ortasında ceza alanında kaleci Rüştü'nün dokunamadığı topu Güiza sol çaprazda kontrol etmeye çalışırken, meşin yuvarlak auta çıktı.

DAKİKA 55: Uğur Boral'ın ceza yayı üzerinden kötü vuruşunda, top yandan auta gitti. Aynı dakikada soldan Uğur Boral'ın ortasında ceza alanında kafasını uzatan Güiza'nın dokunamadığı top, taca çıktı.

DAKİKA 61: Sivok'un soldan ortasında ceza yayı üzerinden Ekrem Dağ'ın vuruşunda, top kaleci Volkan Demirel'de kaldı.

DAKİKA 62: Sağdan ceza alanına giren Güiza'nın ortasında penaltı noktası üzerinde Deivid'in yarım vole vuruşunda, kaleci Rüştü son anda dokunarak topu üstten kornere attı.

DAKİKA 67: Soldan ceza alanına giren İbrahim Üzülmez'in ortasında kaleci Volkan Demirel, uzanarak Nobre'den önce topu kontrol etti.

DAKİKA 71: Delgado'nun ceza alanı dışından sol çaprazdan sert şutunda, top uzak direğin yanından auta çıktı.

DAKİKA 73: Ceza alanı dışından sağ çaprazdan serbest atış kullanan Vederson'un şutunda, top yandan auta gitti.

DAKİKA 76: Fenerbahçeli futbolcuların uzaklaştırmak istediği top Ekrem Dağ'a çarparak sol çaprazda Holosko'nun önünde kaldı. Bu futbolcunun yerden vuruşunda, meşin yuvarlak yandan auta çıktı.

DAKİKA 77: Ceza alanında Güiza'nın kafayla indirdiği topa sol çaprazda Vederson'un sert vuruşunda, bu futbolcunun önüne yatan İbrahim Toraman'a çarpan top, ceza alanı dışına dek uzaklaştı.

DAKİKA 82: Ceza alanında topla buluşan Güiza'nın vuruşunda, meşin yuvarlak yandan auta gitti. Aynı dakikada Kazım'ın sağdan ortasında arka direkte Deivid'in gelişine sert vuruşunda, yan direkten dönen topa altıpasta Güiza vuramayınca, Beşiktaş kalesi önemli bir gol tehlikesini atlattı.

DAKİKA 85: Uğur İnceman'ın arapasında kaleci Volkan Demirel, Holosko'dan önce topu ayaklarıyla uzaklaştırdı.

DAKİKA 86: Ceza yayı üzerinden Bobo'nun sert şutunda, top yandan auta çıktı.

Fenerbahçe, derbi maçta ezeli rakibi Beşiktaş'ı 2-1 yendi.

JOSE LUIS ARAGONES SUAREZ MARTINEZ'in açıklaması

Fenerbahçe Teknik Direktörü Luis Aragones, derbi maçın ardından düzenlediği basın toplantısında, rakiplerinin 10 kişi kalmasını iyi değerlendiremediklerini kaydetti.
Beşiktaş karşısında takımının eksik olan yönünün topsuz oyun olduğunu ifade eden Aragones, "Beşiktaş gibi büyük bir takım karşısında oynadık. 11'e 11 oynanırken tabii ki daha iyilerdi. Belki ilk yarıyı 3-1, 4-1 gibi çok daha farklı skorla bitebilirdi. İkinci yarıda kontratağı çok başarılı yapamadık. Sayıca üstün olsak da değerlendiremedik. 3'e 2, 5'e 2 bulduğumuz kimi pozisyonları iyi değerlendiremedik. Eksik olan şey topsuz oyundu. Topu çok kolay kaybettik ve gerekli koşuları yapamadık. Bu da top kayıplarına yol açtı. Beşiktaş gibi büyük bir takım karşısında biz belki biraz daha iyiydik diyebiliriz" dedi.
Fenerbahçe'nin, çok pozisyona girmesine karşın az gol attığı ve bu sorunun nasıl aşılacağı sorusuna Aragones, "Fenerbahçe ve Galatasaray, ligde en fazla gol atan iki takım. Yakaladığımız pozisyonlar var. Önemli olan burada belki de pozisyon bulmak. Değerlendirememek zaman zaman olabilir. Güiza, 2-1'de dokunabilse 3-1 olacaktı. Altını çizmek gerekirse pozisyonları bulmak da bir göstergedir bizim için. Bu gösterge bizim için önemli. Yakalanan pozisyonlar golle sonuçlansa maç 5-3 gibi bir skorla da bitebilirdi" diye konuştu.
Alex'in ikinci yarıda oyundan alınmasıyla ilgili Aragones, "Sakatlıktan sonra yüzde yüz görmediğimiz değişikliğe gittik. Alex orta alandaki bütün oyunumuzu yönlendiren oyuncumuzdur. O dakikalarda yorgun olduğunu gördüğümüz için böyle bir karar verdik" dedi.
Bir soru üzerine de motivasyon sorunu yaşamadıklarını ifade eden İspanyol çalıştırıcı, mücadele ettikleri kulvarların atmosferinin birbirinden farklı olduğunu kaydetti.
Takım kurgusunun diğer maçlara göre farklı olduğu ifade edilerek yöneltilen bir soru üzerine de Aragones, "Takımımda 27 futbolcum var. Her zaman hepsinden yararlanabilirim. Bugün 4-1-4-1 gibi bir dizilimle oynadık. Ama bu tip konular her zaman teknik direktörün kararıdır. O anda kendi perspektifimden baktığımda hangi kadro iyi olacaksa ona karar verdim" diye konuştu.

MUSTAFA DENİZLİ'nin açıklaması

Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, derbiye yakışan bir mücadele olduğunu, ancak yenildikleri için üzgün olduklarını söyledi.
Mustafa Denizli maç sonrası düzenlediği basın toplantısında, "Hem Fenerbahçe için, hem bizim için zor bir maçtı. Bir puan dahi avantajımızı devam ettirecekti. Sayısal olarak eksik kalınca, normal şartlarda düşündüğümüz değişiklikleri yapamadık" diye konuştu.
İkinci yarıda oyunu lehlerine çevirmeye çalıştıklarını ifade eden Denizli, "Biz özellikle oyunun ikinci yarısında risk aldık. Bire bir oyun anlayışını ortaya koyduk. Çok uzun süre gerçekleştirilecek bir strateji değildi. Bugün hatalarımız sadece yediğimiz gollerde olmadı. Özellikle iyi çıktığımız ataklarda ya vuruşta, ya da final paslarında yine eksikliğimiz vardı. Ama bunları mutlaka her geçen hafta en azından pozisyon olarak çoğaltmak durumundayız. Kolay değil. Uzun bir süre güçlü bir ekibe karşı eksik mücadele ettik. Riskli bir oyun anlayışını göze alınca hem pozisyon üretme açısından avantajımız vardı, hem de böyle pozisyonları rakibe verme durumu oluştu. Neticede kaybedilen bir maç oldu" dedi.
Denizli, en fazla çalıştıkları konuda gol yediklerini bunun da üzücü olduğunu dile getirdi.
Futbolun hatalar oyunu olduğunu vurgulayan siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, "Tello'nun sakatlığı nedeniyle birkaç pozisyonda değişiklik yapmak zorunda kaldık. Dün belki 50'nin üzerinde çalıştığımız konuda gol yememiz üzücü. Bu 50 ortanın hiç birisi de gol olmamıştı, ancak burada oldu. Takım olarak en fazla çalıştığımız şekillerde kalemizde gol görmemiz nedeniyle hem futbolcularım, hem benim üzüntüm katlanarak devam ediyor" dedi.
İkinci golde de bir anlık gaflet yaşadıklarını kaydeden Denizli, "İki futbolcumuzun bir anda düşüncelerini birbirlerine aktarmaları sonrası alakası olmayan bir pozisyonun golle sonuçlanmasına neden oldu. Neticede şu an önemli bir puan farkı olmadan yarış devam ediyor. Bu haftalar az da olsa önemli takımlar için avantaj sağlayacak haftalar. Henüz ligin yarısına gelmedik. Avantaj sağlayan takımın olmadığını düşünürsek, Fenerbahçe'nin şampiyonluk yarışı içinde olduğunu görmemiz lazım" diye konuştu.
Kalecilerin attığı topların gol olması nedeniyle derbiye yakışan bir maç olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Mustafa Denizli, "Kaleci paslarıyla dünyanın her yerinde gol oluyor. Tek topla gole giden pozisyonlarda önemli hatalar vardır. Bizim olsun, rakibin olsun birinci topa müdahale ve yerden olsun, havadan olsun defansın özellikleri arasında olması gerekiyor" dedi.
Fenerbahçe karşısında önemli hatalar yapan ve daha önce Metalist maçında da aynı hataları gerçekleştiren Zapotocny konusundaki soruyu yanıtlayan Denizli, "Bazı pozisyonlarda geç karar veriyor olabilir. Sivasspor maçında da yaşadık. Futbolcunun inisiyatifi çok önemli. İkinci golde Gökhan ile yakın olması, Gökhan'ın müdahale edebileceğini düşünmüş olabilir. Futbol hatalar oyuncu. Neticede her futbolcumuz önemli hatalar yapıyor. Zapotocny yapınca dikkat çekiyor" diye konuştu.
Denizli, Fenerbahçe taraftarlarının kendisini iyi karşılaması, ancak Rüştü ile Nobre'ye aynı ilgiyi göstermemeleri konusundaki soruyu ise, "Neticede benim gibi onlar da o camiaya hizmet vermiş insanlar. Ben duymadım, görmedim. Yapmasalardı daha iyi olurdu. Bizler her kulüpte görev yapabiliriz. Uzun yıllar görev yapmış insanlar, özellikle Rüştü. Üzüldüm. Tamamının yaptığını zannetmiyorum. Maç içinde bazen insanlar duygularını kontrol edemiyor. Keyifsiz bir derbi olmadı. Herhangi bir taşkınlık olmadı. Böyle bir derbi rekabetinde rakip takımın başında bulunan bir insanın daha iyi irdelendiği zaman bu kulüpte de iyi izler bıraktığı manası çıkarılır. Diğer oyuncular da terlerini akıtmış oyunculardır. Gün gelir bazen rakip olursunuz. Üçümüze de aynı sevgiyi desteği gösterselerdi daha memnun olurduk" diye yanıtladı.
Denizli, Delgado'nun performansı konusundaki soru üzerine, "Burada eğer oyunu önde götürseydik eleştiriler doğru olabilirdi. Alınması gereken bir maç kaliteli ayaklarla daha kolay olabilir. Delgado, her an oyunu atacağı bir şutla, pasla kurtarabilecek bir oyuncu. Benim istediğim oyun çizgisine ulaşmadı. Bunların hepsini aşacağız" dedi.

MAÇIN ADAMI: Selçuk Şahin (Fenerbahçe)

Fenerbahçe’de çok sivrilen oyuncu yoktu. Ancak Selçuk istikrarı ile ön plana çıktı. Özellikle ilk yarıda çok zorlandı, çoğu zaman yalnız kaldı. Ama ikinci 45 dakikada biraz daha rahatladı ve disiplinli oynayarak geriye desteğini bırakmadı, birçok pozisyonda da kritik müdahaleler yaptı.

MAÇIN HAKEMİ: Vasatı geçemedi

Sivok'un attığı golün, yardımcı hakem Cem Satman tarafından ofsayt gerekçesiyle iptali doğruydu. Top Fenerbahçeli oyunculara çarparak gelse de Nobre topa temas ettiğinde Sivok ofsayt pozisyonundaydı.
Fenerbahçe'nin ikinci golü öncesi Volkan'ın uzun vuruşunda Güiza'nın pozisyonu kritikti. Oyuncu ofsayttan kurtulmak için kendi sahasına koşuyordu. Yardımcı hakem Serkan Ok, hizada olduğu için devam kararı verdi.
Bünyamin Gezer ilk yarının ortalarından itibaren oyundaki kontrolü kaybetmek üzereyken devre imdadına yetişti.
Lugano, Nobre'ye arkadan kontrolsüz hareketle faul yaptı, ancak kart göstermedi. Pozisyona yakın olmasına rağmen, Güiza'nın eline çarptı diye verdiği karar hatalıydı. Önemli bir Fenerbahçe akınını engelledi.
Cisse-Uğur Boral mücadelesinde gösterdiği ikinci sarı karttan kırmızı kart doğruydu.
Pozisyonların içinde kalıp, iyi yer alamadığından kendisine çarpan toplar, iki takım için de gol olabilecek tehlikeli akınları oluşturdu. Kale alanı içinde Roberto Carlos'un vuruşunda, direkten dönen topta boş kaleye topu tamamlayacak olan Güiza'nın vuruşunu engelleyen Gökhan Zan'ın hareketini devam ettirerek, tartışmalı bir karara imza attı.
Uzatmada Holosko'nun attığı golün ofsayt gerekçesiyle iptali doğruydu. İkinci yarıdaki yönetimiyle kart ve faul kararlarında standardını sağlayamadığından vasatı geçemedi.

NOTLAR

Roberto Carlos: "Derbiler yetmez"
Roberto Carlos, yalnızca derbileri değil, diğer maçları da kazanmaları gerektiğini söyledi. Galatasaray ve Beşiktaş gibi rakiplere karşı daha iyi oynadıklarını ifade eden Brezilyalı yıldız, “Diğer ekipler karşımıza çıktığında daha fazla savunmayı ve marke etmeyi düşünüyorlar” diye konuştu.

Selçuk Şahin: "Farklı kazanabilirdik"
Turkcell Süper Lig'deki derbi karşılaşmada Beşiktaş'ı 2-1 yenen Fenerbahçe'de, futbolculardan Selçuk, "Gol pozisyonlarında daha becerikli olsaydık daha rahat ve daha farklı skorlu bir galibiyet alabilirdik" dedi.
Selçuk, maçtan sonra yaptığı açıklamada, yan toplarda genelde teknik direktörünün isteğiyle ön direğe gittiğini anlatarak, "İyi toplar geldiğinde, ben de iyi pozisyon aldığımda bazen böyle goller atabiliyorum. Bu sezon 3 gol attım ve 3'ü de bu şekilde ön direkte duran toplarda oldu. Bu gollerden 2'sini de derbilerde atmış olmam, benim için büyük mutluluk. Bu golle kazanmamızda pay sahibi oldum. Bunun için de ayrıca mutluyum" diye konuştu.
Oynadığı mevkinin sorumluluk gerektiğini dile getiren Selçuk, şunları kaydetti: "Çok kritik bir bölgede oynuyorum. Savunmaya yardım etmek gibi önemli bir görevin yanında hücuma da katkı yapıp zaman zaman ileriye sürpriz çıkışlar yaparak sonra bir de geri dönmem gerekiyor. Bu sene hocamız her maçta görev veriyor bana. Sürekli oynadığım için form tuttuğumu düşünüyorum. Bu, bütün oyuncular için böyledir. 2 maç oynayıp 1 maç yedek kalan oyuncu zor form tutar. Bugün de iyi oynadığımı düşünüyorum. Zaman zaman yanımda Josico da oynuyor ve işimi kolaylaştırıyor. Bugün gol pozisyonlarında daha becerikli olsaydık daha rahat ve daha farklı skorlu bir galibiyet alabilirdik."
Selçuk, Beşiktaş karşısında çok şut attıklarını vurgulayarak, "Şut çekmezseniz golü bulamazsınız. Bize karşı oynayan takımlar çok agresif ve kritik bölgede çok kapalı oynuyorlar. Çok fazla şut pozisyonu bulamıyoruz. Ama şimdiye kadar 3 tane duran toptan gol attım. Bundan sonra da uzaktan atmaya çalışacağım" dedi.

Uğur Boral: "Derbi sıkıntımız yok"
Turkcell Süper Lig'de Beşiktaş'ı 2-1 yenen Fenerbahçe'de, futbolculardan Uğur, derbi maçlarla ilgili bir sıkıntılarının olmadığını söyledi.
Uğur, maçtan sonra yaptığı açıklamada, önemli maçlara daha iyi motive olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Beşiktaş'ın, üzerimize geleceğini ve kontraya çıkabileceğimizi biliyorduk. Onlar da iyi mücadele ettiler. Kapanmadılar ama daha iyi oynayan tarafın biz olduğunu düşünüyorum. Bugün daha rahat bir skor alabilirdik. Benim, Güiza'nın, Kazım'ın, Deivid'in pozisyonları var. Yine bir derbi maçı kazandık ve derbilerde 2'de 2 yaptık. Zaten bizim derbilerle ilgili bir sıkıntımız yok. Umarım diğer maçları da derbiler gibi kazanıp bu başarıyı bir seri haline getirebiliriz. Bundan sonra Denizlispor ile yapacağımız maçı da kazanmak istiyoruz."

Lugano: "Şampiyonluk istiyoruz"
Fenerbahçeli futbolcu Lugano, Beşiktaş'ı 2-1 yendikleri derbi karşılaşmadan aldıkları galibiyetin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
Lugano, maçtan sonra yaptığı açıklamada, şampiyonluğu hedeflediklerini dile getirerek, şunları kaydetti: "Bizim için özellikle bu derbi maçtan galibiyetle ayrılmak çok önemliydi. Üst sıraları ve şampiyonluğu hedefliyorsak, üzerimizde olan takımlarla oynadığımız maçları kazanmamız lazım. Biz şampiyonluk istiyoruz ve bunun da yolu bu maçı kazanmaktan geçiyordu. Biz de bunu başardık ve üst sıralara tırmanışımızı sürdürdük."
Karşılaşmaya iyi hazırlandıklarını anlatan Lugano, "Biz elbette her maça aynı biçimde çıkmak istiyoruz ama büyük futbolcular büyük maçlarda gösterdiği performanslarla daha da büyür. Bizim için önemli olan lig şampiyonluğudur. Bunun için de önümüze gelen rakipleri özellikle evimizde yenmemiz gerekir. Bu maç da bu hedef için kritik bir virajdı. Biz de buradan 3 puan çıkarmayı başardık" diye konuştu.
Uruguaylı futbolcu, oğlunun kendisinden her maçta gol atmasını istediğini ifade ederek, "Çocuğa laf anlatmak zor oluyor. Oğlum benden her zaman gol atmamı istiyor. Ben de ona her zaman asıl görevimin savunmayı dengelemek ve takımımın gol yememesini sağlamak olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Arada sırada gol attığım zaman da elbette hem oğlumu, hem camiamızı hem de kendimi çok mutlu ediyorum" dedi.

Daniel Gonzalez Güiza: "Şans yanımda değildi"
Daniel Güiza maç sonrası yaptığı açıklamada, gol attığı için mutlu olduğunu dile getirirken, "Ben, saha içinde her zaman elimden gelenin en iyisi yapmaya çalışıyorum. Bugün güzel bir gol attım ama birçok fırsatı da kaçırdım. Şans yanımda değildi" dedi.
Güiza, yaşadığı şanssızlığın tüm golcülerin başına gelebileceğini ifade ederek, "Önemli olan, önemli golleri atmak. Maçın sonucuna baktığımızda da kazanmamız gereken bir maçı kazandık. Bu galibiyet, takımımızın sıralamada yükselmesi için çok önemliydi" diye konuştu.
Attığı golün ardından FB Şükrü Saracoğlu Stadı'nda yapılan, "Hoşgeldin Güiza" anonsu için teşekkür eden İspanyol oyuncu, sözleşmesinin sonuna dek Fenerbahçe'de kalmak istediğini söyledi.
Kendisine verilen destekten ötürü Fenerbahçe camiasına ve taraftarlara minnettar olduğunu ifade eden Güiza, "Benim Fenerbahçe'den ayrılmak istediğim yönünde basına yansıyan haberler doğru değil. Benim burada 4 yıllık sözleşmem var ve sonuna dek burada kalmak istiyorum" dedi.

İbrahim Toraman: "İlk golde hata benim"
İbrahim Toraman, Beşiktaş'ın Fenerbahçe'ye 2-1 yenildiği maç sonrasında yaptığı açıklamada, yenilen gollerde hataları olduğunu belirterek, "Yenilen ilk golde Selçuk'u benim tutmam gerekiyordu. Benim adamımdı ama bir anlaşmazlık oldu. Rüştü ağabey de bu pozisyonda topa hamle yaptı. Bu pozisyonu defalarca çalışmıştık" dedi.
FB Şükrü Saracoğlu Stadı'na kazanmak için geldiklerini, ancak istedikleri oyunu sahaya yansıtamadıklarını ifade eden milli futbolcu, "Cisse atılınca ikinci 45 dakikayı 10 kişi oynadık ve bu da bizi etkiledi. Maça 11'e 11 devam edebilseydik, kazanabilirdik. Yediğimiz goller bizim hatalarımızdan dolayı oldu. Girdiğimiz pozisyonlarda daha etkili olsaydık yine de gol atabilirdik. Sonuçta çok üzgünüz. Moral bozukluğu olacaktır ama lig uzun maraton. İlerleyen maçlarda telafi edeceğiz" diye konuştu.

Mert Nobre: "Her zaman iyi oynayan galip gelemiyor"
Beşiktaşlı futbolcu Nobre de, Fenerbahçe'ye 2-1 yenildikleri derbide galibiyeti hakeden tarafın kendileri olduğunu söyledi. Nobre, karşılaşma sonrası yaptığı açıklamada, tüm takım arkadaşlarının iyi oynadıklarını ifade ederek, "Galibiyeti hakettik ama futbolda her zaman iyi oynayan galip gelecek diye birşey yok. Derbiler herşeye açık. Bundan sonraki maçta aynı şeyin yinelenmemesi için çalışacağız" diye konuştu.

Cisse'nin kırmızı kart isyanı
Beşiktaş'ın Fenerbahçe'ye 2-1 mağlup olduğu karşılaşmanın 40. dakikasında ikinci sarı karttan kırmızı kart görerek oyun dışı kalan Cisse, mücadelenin ardından kırmızı kartı hakketmeğini söyledi.
Fransız futbolcu derbi karşılaşmalarında sertliklerin her zaman olabileceğini, ancak kendisinin kırmızı kart görecek şekilde bir futbol oynamadığını ifade etti. Siyah beyazlı futbolcu, maçın hakemi Bünyamin Gezer'in kendisine gösterdiği iki sarı karttan sadece birinin doğru olduğunun altını çizerek, "Ben kırmızı kart görecek bir faul yapmadım. Orta sahada oynadığım için hem rakip savunmayla hem de hücum oyuncularıyla sürekli mücadele halinde olmam gerekiyor. Ama daha mücadelenin ilk yarısında kırmızı kart görecek kadar bir sertlikte oynamadım. Bana gösterilen sarı kartlardan sadece ilki doğruydu. Böyle derbi maçlarda bu kadar kolay kırmızı kart gösterilmez. Hakem bana göre yanlış bir karar verdi. Takımımı yalnız bırakmam hem benim hem de takım arkadaşlarım açısından çok kötü oldu. Eğer ikinci yarıda sahada kalsaydım ve maçı onbire onbir oynamaya devam etseydik sahadan 3 puanla ayrılan taraf biz olurduk."

Güiza golü hatırladı
Turkcell Süper Lig'de Beşiktaş'ı 2-1 yenen Fenerbahçe'de, sarı-lacivertli takımın ikinci golüne imzasını atan Güiza ligde 6 maç aradan sonra golle buluştu.
Fenerbahçe'de gol atamadığı için sıkça eleştirilen İspanyol forvet Daniel Güiza, Beşiktaş maçında suskunluğunu bozdu.
Ligde bundan önce 7. haftadaki Kocaelispor maçında gol atan Güiza, 6 hafta aradan sonra derbide golle buluştu.
Bu sezon ligde Gençlerbirliği ve Kocaelispor maçlarında gol atan Güiza, derbide 3. golünü kaydetti.
Guiza, ilk yarıda 40. dakikadaki Fenerbahçe atağında uygun pozisyonda boş kaleye vuramayıp topu ayağının altından kaçırarak takımını mutlak bir golden eti.

Alex hastalandı
Fenerbahçeli futbolcu Alex’in, Beşiktaş karşısında özveride bulunduğu, hasta hasta oynadığı öğrenildi. Brezilyalı futbolcunun, ağır bir gribal enfeksiyon geçirdiği ve bu nedenle maçta oyundan alındığı bildirildi.

İlk kez milli oldular!
İki takım teknik direktörünün sahaya sürdüğü 11'lerde ilk kez bir Fenerbahçe- Beşiktaş derbisi heyecanı yaşayan 4 futbolcu vardı. Kanarya'da Güiza, ilk Beşiktaş maçında gol atma mutluluğu yaşarken, Siyah-Beyazlı ekipte Zapotocny, Sivok ve Ekrem de bir Fenerbahçe derbisinde ilk kez forma giydi. Fenerbahçe'de ayrıca Kaptan Alex'in yerine oyuna dahil olan Josico da, ilk kez Beşiktaş derbisi yaşadı.

Rüştü Kadıköy'de
Yıllarca Sarı-Lacivertli formayı giyen Rüştü Reçber, Kadıköy'de dün gece ilk kez eski takımına karşı mücadele etti. Beşiktaş'ta ikinci sezonunu yaşayan tecrübeli file bekçisi, geçen sezonun başında Almanya'da oynanan Süper Kupa maçında sakatlığı nedeniyle oynayamamış, Kadıköy'deki lig mücadelesinde ise Hakan'ın arkasında yedek beklemişti. Rüştü, İnönü'deki karşılaşmada ise kaleyi korumuştu.

Rüştü'yü ıslıkladılar
Fenerbahçe taraftarı kendi futbolcularına büyük bir destek verip motivasyonlarının artmasını sağlarken, Beşiktaşlı oyuncular ise protesto yağmurundan nasibini aldı. Sarı-Lacivertli tribünlerin eski Fenerbahçe kalecisi ve kaptanı Rüştü'ye verdiği tepki ise dikkat çekiciydi. Deneyimli file bekçisi Fenerbahçe tribünlerinin önemli bir bölümü tarafından ıslıklandı.

Sahaya top yağdı
Karşılaşma boyunca, top toplayıcıların sürekli hata yapması ve tribünlerden sahaya top atılması maça damgasını vurdu. İlk yarıda Beşiktaş atağında sahaya atılan top, Sarı-Lacivertli filelerle buluştu. İkinci 45 dakikada da durum farklı değildi... Maç oynanırken, yeşil sahaya iki kez daha top atıldı ve oyun durdu.

Medyanın ilgisi büyük
Süper Lig'in zirvesini yakından ilgilendiren zorlu Fenerbahçe-Beşiktaş karşılaşmasına, basın mensupları büyük ilgi gösterdi. Şükrü Saracoğlu'ndaki zorlu karşılaşmayı, İslam Çupi Basın Tribünü'nde 175 medya mensubu takip etti. Saha içerisinde de 75 foto muhabirinin görev yaptığı dile getirildi.

Deniz 5 maç sonra 18'de
Teknik direktör Aragones'in, Şampiyonlar Ligi kadrosuna almadığı, ligde de çok az süre verdiği Deniz Barış, 5 hafta sonra yeniden kadroya girmenin mutluluğunu yaşadı. Son olarak 7. haftadaki Kocaeli deplasmanında 21 dakika forma giyen tecrübeli oyuncu, dünü yedek kulübesinde geçirdi. İspanyol hoca, Emre'yi de aynı şekilde yanında oturttu.

Lugano çocuklarıyla
Takımlar seramoniye çıktığında, Fenerbahçe'nin savunmadaki başarılı ismi Lugano'nun çocuklarıyla birlikte olduğu görüldü. İki küçük çocuğuyla seramoniye katılan Uruguaylı futbolcu, daha sonra onları tribündeki eşinin yanına gönderip, sahaya döndü.

7 oyuncu sınırdaydı
Karşılaşmanın başlama düdüğü öncesinde iki takımda 7 futbolcu ceza sınırında bulunuyordu. Ev sahibi takımda Edu, Lugano, Roberto Carlos ve Ali Bilgin, konuk ekipte ise Cisse, Nobre ve Serdar Özkan, derbide sarı kart görmeleri halinde cezalı duruma düşecek ve önümüzdeki hafta forma giyemeyecekti. Bu oyunculardan Cisse, çift sarı karttan kırmızı kartla oyundan atılırken, diğerleri maçı kazasız tamamladı.

Kontenjan kurbanı
Kadrosunda 8'er yabancı bulunan iki takımdan Fenerbahçe 6, Beşiktaş ise 4 yabancısına ilk 11'de yer verdi. Kanarya'da Lugano, Edu, Carlos, Alex, Güiza ve Deivid; Kartal'da ise Sivok, Zapotocny, Delgado ile Cisse 11'de mücadele etti. Fenerbahçe'de Josico kontenjana takılırken, Maldonado 18'e alınmadı. Beşiktaş'ta ise Bobo, Holosko, Seriç ve Tello yedek soyundu.

Deivid'in üzüntüsü!
4-1'lik Galatasaray galibiyetinde kapanışı yapan Deivid, Beşiktaş karşısında gol atamamanın üzüntüsünü yaşadı. Geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi'nde Inter'e attığı gole benzer bir vole yapan Brezilyalı yıldız Rüştü'ye takıldı. Yıldız oyuncu maç sonunda, gol atamasa da kazanmanın mükemmel bir duygu olduğunu söyledi.

Tesislerde tadilat
Fenerbahçe Sosyal Tesisleri'nde tadilata gidiliyor. Tesislerdeki oyun ve dinlenme salonları, 3 Aralık'ta bakıma alınacak. Yapılacak düzenlemeyle üst kat TV ve okuma odası, alt katı ise oyun ve dinlenme salonu olarak düzenlenecek. Tesisler 2.5 ay sonra yeniden hizmet vermeye başlayacak.

Fenerium patladı!
Sarı-Lacivertli taraftarlar derbi atmosferini tüm gün yaşadı... Özellikle Anadolu yakasındaki Feneriumlar'a büyük bir ilgi olurken, stattaki mağazada ise kelimenin tam anlamıyla bir satış patlaması yaşandı. Mevsim sebebiyle kışlık ürünlere ilginin arttığı dikkat çekerken, Galatasaray maçından sonra özel olarak üretilen 'El Clasico' t-shirtlerinin de tükendiği öğrenildi.

Fenerbahçe derbilerde gülüyor
Fenerbahçe, ezeli rakiplerine karşı son yıllarda lig derbilerindeki üstünlüğünü sürdürdü. Fenerbahçe, Galatasaray ile yaptığı son 8 lig maçından 7'sini kazanıp, 1'ini yitirirken, Beşiktaş ile karşılaştığı son 7 lig derbisinden 5'ini galip bitirdi, 2'sinde berabere kaldı.
Ezeli rakipleriyle yaptığı son 15 lig maçında 12 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 yenilgi alan sarı-lacivertliler, bu maçlarda rakip fileleri toplam 27 kez havalandırıp, kalesinde 10 gol gördü.

Bu sezon ikide iki yaptı
Fenerbahçe, bu sezon çıktığı 2. derbi maçı da kazanmasını bildi. Ligin 10. haftasında Galatasaray'ı Kadıköy'de 4-1'lik skorla yenen Fenerbahçe, Beşiktaş karşısında da 2-1'lik skorla galibiyete ulaştı.
İspanyol teknik direktör Luis Aragones, ezeli rakipleri Galatasaray ve Beşiktaş maçlarında sezonun ilk yarısındaki iki maçta da takımını galibiyete taşıdı.
Fenerbahçe, Beşiktaş galibiyetiyle bu sezon iç saha maçlarında 6. kez kazandı. Sarı-lacivertliler, Kadıköy'de 4-1 yenildiği Kayserispor maçının dışındaki tüm maçlarından galibiyetle ayrıldı.
Sarı-lacivertli ekibe derbi maçlarda alınan galibiyetler büyük moral oldu. Kötü sonuçların ardından Galatasaray galibiyetiyle hava yakalayan Fenerbahçe, Avrupa Şampiyonlar Ligi'ndeki FC Porto yenilgisinin ardından da Beşiktaş'ı yenerek sevindi.

Fenerbahçe son 5 maçı da kazandı
Fenerbahçe, ezeli rakibi Beşiktaş ile yaptığı son 5 maçtan da galip ayrıldı. Bu galibiyetle birlikte son 5 maçı kazanan sarı-lacivertli takım, son 4 galibiyeti de 2-1'lik sonuçlarla elde etti.
Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında yapılan son 5 maçta alınan sonuçlar şöyle:

05.05.2007 Lig BJK İnönü 0 - 1
05.08.2007 TFF Süper Kupa Köln Rhein Energie 1 - 2
03.11.2007 Lig FB Şükrü Saracoğlu 1 - 2
29.03.2008 Lig BJK İnönü 1 - 2
29.11.2008 Lig FB Şükrü Saracoğlu 1 - 2

FENERBAHÇE-BEŞİKTAŞ

Tarih

Stat

(FB-BJK)

18.09.2005

BJK İnönü

2 - 1

26.02.2006

FB Şükrü Saracoğlu

2 - 2

19.11.2006

FB Şükrü Saracoğlu

0 - 0

05.05.2007

BJK İnönü

1 - 0

03.11.2007

FB Şükrü Saracoğlu

2 - 1

29.03.2008

BJK İnönü

2 - 1

29.11.2008

FB Şükrü Saracoğlu

2 - 1

FENERBAHÇE-GALATASARAY

Tarih

Stat

(FB-GS)

22.05.2005

FB Şükrü Saracoğlu

1 - 0

27.11.2005

Ali Sami Yen

1 - 0

22.04.2006

FB Şükrü Saracoğlu

4 - 0

03.12.2006

FB Şükrü Saracoğlu

2 - 1

19.05.2007

Ali Sami Yen

2 - 1

08.12.2007

FB Şükrü Saracoğlu

2 - 0

27.04.2008

Ali Sami Yen

0 - 1

09.11.2008

FB Şükrü Saracoğlu

4 - 1

Batuhan farkı: 4-1
PAF Ligi maçında Beşiktaş fırtınası esti, siyah-beyazlı gençler Fenerbahçe'yi 4-1 yendi. Kartal, 10, 35 ve 71. dakikalarda Batuhan, 17. dakikada da Saim ile goller bulurken, sarı-lacivertlilerin tek golünü ise 44'te penaltıdan Yasin kaydetti.

İstatistik: Kaleye şut
Beşiktaş'ın kaleye attığı şutlar: Edouard Leopold Cisse 3, Serdar Özkan 3, Deyvison Rogerio Da Silva "Bobo" 2, Gökhan Zan 2, Mert Nobre 2, Ekrem Hayyam Dağ 1, Filip Holosko 1, Tomas Zapotocny 1
TOPLAM: 15

İstatistik: Kaleye isabetli şut
Beşiktaş'ın kaleye attığı şutlar: Deyvison Rogerio Da Silva "Bobo" 1, Edouard Leopold Cisse 1, Mert Nobre 1, Tomas Zapotocny 1
TOPLAM: 4

Fotoğraflar için tıklayınız.

Futbolcu Attığı şut İsabetli şut Top kaybı Top kapma Attığı korner Ofsayt Yaptığı Faul Yapılan faul Gol pozisyonu
Volkan Demirel                  
Gökhan Gönül     2 2     2 2  
Eduardo Luiz Abonizio De Souza     1 5     2 1  
Diego Alfredo Lugano Moreno     1 2     3 1  
Roberto Carlos Da Silva Rocha     1 2       2  
Colin Kazım Richards 2   1 1   1 1 1  
Selçuk Şahin 1 1 3 6     3 2 1
Deivid De Souza 2     5     1 4 1
Uğur Boral 1 1 1 1 1   1 1  
Alexsandro De Souza     2   2     1  
Daniel Gonzalez Güiza 6 3 5 1   1 1 2 5
José Joaquín Moreno Verdú "Josico"                  
Gökçek Vederson 2       1        
Ali Bilgin                  
TOPLAM 14 5 17 25 4 2 14 17 7

TARİH: 29 Kasım 2008
STAT: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı
SEYİRCİ: 48.000 kişi
HAKEMLER: Bünyamin Gezer (6), Serkan Ok (7), Cem Satman (7), 4.Hakem: Hakan Özkan
GÖZLEMCİ: Sabri Çelik
FENERBAHÇE: Volkan Demirel (7), Gökhan Gönül (7), Eduardo Luiz Abonizio de Souza (6), Diego Alfredo Lugano Moreno (6), Roberto Carlos Da Silva Rocha (7), Colin Kazım Richards (4), Selçuk Şahin (7), Deivid De Souza (5) (Dk.83 Ali Bilgin), Uğur Boral (5) (Dk.68 Gökçek Vederson) (5), Alexsandro De Souza (Kaptan) (5) (Dk.59 José Joaquín Moreno Verdú "Josico") (5), Daniel Gonzalez Güiza (6)
YEDEKLER: Volkan Babacan, Önder Turacı, Deniz Barış, Emre Belözoğlu
TEKNİK DİREKTÖR: José Luis Aragonés Suárez Martínez
BEŞİKTAŞ: Rüştü Reçber (5), İbrahim Toraman (4), Gökhan Zan (4), Tomas Zapotocny (4) (Dk.70 Filip Holosko) (5), İbrahim Üzülmez (6), Serdar Özkan (6), Tomas Sivok (5), Edouard Leopold Cisse (4), Ekrem Hayyam Dağ (7) (Dk.83 Uğur İnceman), Matias Emilio Delgado (Kaptan) (5), Mert Nobre (5) (Dk.74 Deyvison Rogerio Da Silva "Bobo") (4)
YEDEKLER: Hakan Arıkan, Serdar Kurutluş, Anthony Seric, Rodrigo Alvaro Tello Valenzuela
TEKNİK DİREKTÖR: Mustafa Denizli
GOLLER: (Dk.10) Selçuk Şahin (kafa, pas Alexsandro De Souza), (Dk.26) Daniel Gonzalez Güiza (sağ ayak, pas Volkan Demirel) (Fenerbahçe) ; (Dk.20) Mert Nobre (sağ ayak, pas Ekrem Hayyam Dağ) (Beşiktaş)
SARI KARTLAR: (Dk.86) İbrahim Toraman (Beşiktaş)
KIRMIZI KART: (Dk.41) Edouard Leopold Cisse (ikinci sarı karttan, ilk sarı kart Dk.31) (Beşiktaş)
MAÇMETRE
FENERBAHÇE   BEŞİKTAŞ
14 Şut 15
5 Kaleyi bulan şut 4
23 Serbest atış 17
0 Penaltı 0
4 Korner 5
18 Taç 19
14 Faul 17
2 Ofsayt 5
7 Gol pozisyonu 4
0 Sarı kart 1
0 Kırmızı kart 0
% 52 Topla oynama oranı % 48
1 Direğe çarpan top 1
2 Atılan goller 1
 TURKCELL SÜPER LİG 13.HAFTA PUAN DURUMU

Takım                 O  G  B  M   A   Y  Av  P
 1 Trabzonspor             13  8  4  1  19  10  +9  28
 2 Beşiktaş                13  7  4  2  23  11 +12  25
 3 Sivasspor               13  7  4  2  21  10 +11  25
 4 Galatasaray             13  7  3  3  28  16 +12  24
 5 Fenerbahçe              13  7  2  4  26  17  +9  23
 6 Ankaraspor              13  7  2  4  18  10  +8  23
 7 Kayserispor             13  5  5  3  12   7  +5  20
 8 Bursaspor               13  5  3  5  19  21  -2  18
 9 Gaziantepspor           13  5  3  5  16  19  -3  18
10 Eskişehirspor           13  4  4  5  18  22  -4  16
11 İst.Büyükşehir Bld.Spor 13  4  4  5  12  16  -4  16
12 Konyaspor               13  4  3  6  14  21  -7  15
13 MKE Ankaragücü          13  3  5  5  13  18  -5  14
14 Denizlispor             13  4  2  7  21  27  -6  14
15 Antalyaspor AŞ          13  2  5  6  15  21  -6  11
16 Gençlerbirliği          13  2  5  6  13  20  -7  11
17 Hacettepespor           13  2  3  8   8  18 -10   9
18 Kocaelispor             13  2  3  8  16  28 -12   9

Bu sayfalar Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI