FENERBAHÇE'NİN 2005-2006 SEZONU ŞAMPİYONLAR LİGİ 1.TUR 3.MAÇ ANALİZİ

Zaferi ıskaladık: 3-3
Fenerbahce: 3 - FC Schalke 04: 3

F.Bahçe, Luciano ile öne geçti. İkinci yarı yağmurla birlikte Schalke uyandı. Lincoln'ün 2 golü şok etti. Nobre eşitliği sağladı. Büyük hatayı Kuranyi affetmedi. Bir puanı Appiah'ın nefis golü getirdi.

Müthiş bir maç, müthiş bir geceydi. Her anı, her dakikası dolu dolu geçti. Şampiyonlar Ligi'ne yakıştı. Gol düellosundan galibiyet çıkmadı ama 6 gol ve dişediş bir mücadele izlendi. Fenerbahçe ayağına gelen fırsatı tepti. 1-0 öne geçtiği maçta, ilk yarıyı en az üç farkla kapatması gerekirken, ikinci yarıda inanılmaz hatalar yapıp iki kez geriye düştü. Volkan affedilmez bir hata yaptı. Alex kırmızı kart gördü. Son 8 dakikada 10 kişi oynayan Kanarya, bir puana rağmen alkışlanarak soyunma odasına gitti.
Fenerbahçe 14. dakikada, klasiğiyle, Alex'in şahane serbest vuruşu ve Luciano'nun kafasıyla golü bulduğunda önünde kocaman bir kontr denizi açılmıştı. Yerleşikken bile açık veren bir savunma ve bütün yatırımlara rağmen gol yollarında sıkıntılı bir hücum hattı. Fenerbahçe'nin önündeki Schalke işte buydu. Bu dakikaya kadar tam 6 kez sol kanadından elini kolunu sallayarak çizgiye inen Kobiashvili ve Daum'un sezon başında ısrarla istediği Krstajic'e sağ kanat da eklendi. Milli oyuncuya, Rafinha da yardım ediyordu. Yani iki stoper dışında tam takım yüklendiler. Fenerbahçe de hemen pozisyonu buldu. 17'de Anelka soldan inip harika bıraktı Nobre'ye. Ama o karşı karşıya da içeri yollayamadı. Lorke Nobre, 41'de bu kez Alex'in harika pasında karşı karşıya da golü kaçırdığında, ne olduğunu ne kendisi ve kaleci Rost da anlamıştır herhalde. Yani Fenerbahçe aslında ihtiyacı olduğu kadar net pozisyonu buluyor, ama beceremiyordu.
Buna karşılık sert oyunun dozunu yüksek tuttular. İlk yarıda çoğu ceza sahası çevresinde 18 faul yapmaları, Lincoln'un, Sand ve Larsen'in olduğu bir takıma karşı büyük hataydı. Ama Volkan, Luciano ve özellikle Önder'in iyi karşılaması Fener'i ayakta tuttu. 20'de Poulsen'in kafasını çıkaran Volkan'ın bu hareketi tam kurtarıcılıktı. Ama onlara Daum yardım etmedi. Devre arasında gümbür gümbür inen yağmurun ağırlaştırdığı zemine rağmen Nobre'yi ve kırmızı kartın sürekli yanında gezen, çekingenleştikçe orta sahayı oyundan düşüren Aurelio'yu oyunda tutması büyük riskti. Halbuki adres belliydi. Tüm hatlarıyla çıkan, - Kuranyi'nin de girmesiyle iki Almanlı olan - Almanları Anelka'nın dışında bir oyuncuyla daha tehdit etmek gerekiyordu. Bu hem pozisyon zenginliği hem de onların fütursuzluğuna engel olacak bir hamleydi. "Yani Tuncay'ı oyuna sürmek" şarttı. Daum seyretti. Schalke de yapmayı en sevdiği şeyi yaptı. Tam takım yığıldılar. Fenerbahçe nefes alamıyordu. Bağıra bağıra geldi gol 58'de. Onların Alex'i Lincoln önce nefis bir 'ters bakış pas' verdi aldı vurdu: 1-1. Fenerbahçe çıkmaya niyetlenince, öyle aksak kaldılar ki, bu kez kontrayı onlar yedi. 3 dakika sonra Lincoln 2'yi buldu. Daum hâlâ bakıyordu olup bitene. Gol takımı iyice düşürdü Çıkamadılar. Tuncay-Marco değişikliği 67'de geldi. Nihayet. Oyunun şekli değişmedi, ama maneviyatı değişti. Bir yüklendi, ikincisinde gol pasını verdi Nobre'ye. O da Daum'un kumarının ikramiyesini verdi 73'de.
Maç çığrından böyle çıktı. 76'da Volkan kendisinden çoktandır bekleneni yapıp topu ıskaladı. Burada bitmedi. 2 dakika sonra da Appiah bonservisinden bekleneni yapıp, muhteşem golle kalecisini kurtardı. 3-3. Başka ne dram olabilir diye düşünüyordum: Alex atıldı. Hani burası tiyatro değil diye bir tezahürat var ya. Dünkü bir maçtan çok, güzel bir piyesti.

Diğer fotoğrafların 1.bölümü için tıklayınız.

Diğer fotoğrafların 2.bölümü için tıklayınız.

İLK YARI

DAKİKA 1: Ceza alanı içinde Sand'ın kafa vuruşunda, top kaleci Volkan'ın ellerinde kaldı.

DAKİKA 13: Larsen'in pasıyla sol çaprazdan ceza alanına giren Sand'ın vuruşunda, savunmaya çarpan topu kaleci Volkan kontrol etti.

Fenerbahce: 3 - FC Schalke 04: 3 GOL DAKİKA 14: Alex'in sağdan ceza alanına uzak bir noktadan kullandığı serbest vuruşta, altıpasta topa iyi yükselen Luciano, kafayla meşin yuvarlağı kaleci Rost'un üzerinden filelere göndererek takımını 1-0 öne geçirdi.

DAKİKA 17: Anelka'nın sağdan ortasında, ceza alanı içinde penaltı noktası üzerinde kaleciyle karşı karşıya kalan Nobre'nin yatarak vuruşunda, top yandan auta gitti.

DAKİKA 21: Kobiashvili'nin sağdan kullandığı korner atışında, ceza alanı içinde Poulsen kafayı vurdu. Kaleci Volkan'dan dönen topu savunma uzaklaştırdı.

DAKİKA 41: Fenerbahçe, çok önemli bir gol pozisyonundan yararlanamadı. Bu dakikada Alex'in ara pasında, savunmanın arkasında ceza alanı içinde topla buluşan Nobre'nin, kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda vuruşunda, kaleci Rost topu kontrol etti.

Karşılaşmanın ilk yarısı Fenerbahçe'nin 1-0 üstünlüğüyle son erdi.

İKİNCİ YARI

GOL DAKİKA 58: Kobiashvili'nin soldan ortasında, savunmanın uzaklaştıramadığı topu ceza alanında kontrol eden Lincoln'un vuruşunda meşin yuvarlak filelere gitti: 1-1

GOL DAKİKA 61: Sağdan ceza alanına giren Larsen'in içeriye çıkardığı topu penaltı noktası üzerinde kontrol eden Lincoln, düzgün bir vuruşla meşin yuvarlağı ağlara göndererek, takımını 2-1 öne geçirdi.

DAKİKA 68: Ceza alanı dışından sağ çaprazdan Hamit'in sert şutunda, kaleci Volkan topu yumruklayarak uzaklaştırdı.

DAKİKA 71: Sol çaprazdan ceza alanına giren Ümit'in vuruşunda, kaleci Rost topu kornere çeldi.

Fenerbahce: 3 - FC Schalke 04: 3 GOL DAKİKA 72: Soldan Alex'in kullandığı korner atışında, savunmanın uzaklaştırmak istediği topu Tuncay kafayla yine ceza alanına gönderdi. Topa iyi yükselen Nobre, kafayla meşin yuvarlağı ağlara göndererek, karşılaşmada eşitliği sağladı: 2-2

GOL DAKİKA 76: Orta sahadan atılan uzun pasta öne çıkan Volkan, ceza alanı çizgisi üzerinde topu ıskalayınca meşin yuvarlağı takip eden Kuranyi, boş kaleye topu göndererek, takımını 3-2 öne geçirdi.

GOL DAKİKA 78: Alex'in sağdan kullandığı serbest vuruşta, savunmanın uzaklaştırmak istediği topu ceza alanı içinde önünde bulan Appiah, aşırtma bir vuruşla meşin yuvarlağı ağlara göndererek, yeniden beraberliği sağladı: 3-3

DAKİKA 90: sağdan Anelka'nın ortasında, altıpasta Nobre topa dokunamayınca, savunma meşin yuvarlağı uzaklaştırdı ve karşılaşma 3-3 berabere sona erdi.

CHRISTOPH DAUM'un açıklaması

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, 3-3 sona eren Schalke 04 maçının ardından yaptığı açıklamada, "Dilediğimiz sonuç bu değildi" dedi.
Christoph Daum, büyük bir hata yapan kaleci Volkan'ı, bir maçlık hatası nedeniyle değiştirmeyeceğini söyledi.
Alman teknik adam, Alex'in yokluğunda Almanya deplasmanında daha farklı bir sistemle oynayacaklarını ve amaçlarının kazanmak olduğunu söyledi. Daum, grupta oluşan puan durumu ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise, "Milan'ın diğer takımlara üstünlük sağlamasını bekliyorduk. Şimdi baktığımızda, grupta her şey olabilir" şeklinde görüş belirtti.
Christoph Daum, Schalke maçının ilk yarısında girdikleri pozisyonları değerlendiremediklerini ifade ederek, "İkinci yarıda, nedenini açıklayamadığım bir şekilde geriye çekildik ve kontratağa kalkmaya çalıştık, ancak ne yazık ki bunu da yapamadık. Rakibin üzerimizde kurduğu baskı beraberliği getirdi, ardından öne geçtiler. Geriye düştükten sonra takım olarak hareket ettik ve beraberliği yakaladık. Sonra rakibe bir gol hediye ettik. Yine toparlanıp beraberliğe ulaştık. Dilediğimiz sonuç bu değildi" dedi.
Alman teknik adam, rövanş maçında Schalke 04'ün saha avantajı bulunacağını belirterek, "Rakibimiz burada istediği sonucu aldı ve Almanya'daki maçta saha avantajını değerlendirmek isteyecek. Biz de ise duran topları iyi kullanan ve maçın kaderini değiştirebilecek oyuncu olan Alex yok. Alex tipinde başka bir oyuncuya da sahip değiliz. Bu yüzden orada daha farklı bir sistemle oynayacağız. Biz de orada istediğimiz sonucu almak istiyoruz. Amacımız kazanmak" diye konuştu.
Grupta sinirlerine hakim olan takımların başarılı olacağını vurgulayan Daum, "Şu anda her şey bizim elimizde. Milan'ın berabere kalması, bizim için avantaj olmadı. Milan'ın diğer takımlara üstünlük sağlamasını bekliyorduk. Şimdi baktığımızda, grupta her şey olabilir. Milan, deplasmanda çok iyi mücadele etmiyor. PSV Eindhoven deplasmanındaki maç da berabere bitebilir. Biz de Almanya'dan beraberlik çıkarırsak, bu kez biz avantajlı oluruz. Puanlar eşit olursa, takımların maçlarına bakıldığında buradaki 3-3'lük sonuç Schalke'nin avantajı olabilir" şeklinde konuştu.
Christoph Daum, yedikleri 3. golde büyük bir hata yapan kaleci Volkan'ı, bir maçlık hatasıyla değiştirmeyeceğini söyledi.
Bir gazetecinin, "Volkan'ın bu hatasına rağmen O'nunla devam edecek misiniz?" sorusuna Daum, "Bu oyuncunun daha önceki performansına bakınca, bir hatadan dolayı böyle bir sonuç acımasız olur. Takım içinde 4, 5 hata yapan oyuncular var. Onlar için de aynı sonuç olabilir. O hatayı takım olarak telafi etmesini bildik. Belki de Volkan için, takım olarak verdiğimiz mücadeleyle beraberlik golünü bulduk. Volkan'ın hatasını takım olarak telafi ettik" yanıtını verdi.
Alman çalıştırıcı, oyuncularını basın önünde eleştirmeyeceğini, kendi aralarındaki toplantılarda net bazı uyarılar yapacağını sözlerine ekledi.
Daum, 'Frankfurter Allgemeine Zeitung' gazetesindeki röportajında 'F.Bahçe'de mutluyum, ancak eleştirilere katlanıp katlanamayacağımı düşünüyorum. A.Madrid gibi bir takımın başında R.Madrid ve Barcelona gibi takımları geride bırakıp şampiyon olmak isterdim. Dünya Kupası'nda bir takımın başında yer almak konusunda Noel'e dek karar vermek istemiyorum' diye konuştu.

RALF RANGNICK'in açıklaması

Schalke 04 Teknik Direktörü Ralf Rangnick, İstanbul'a puan almak için geldiklerini belirterek, 'Oyunun hakimi bizdik. İki kez öne geçtik. Oyundan memnunum ama sonuçtan değil' dedi. Rövanş maçında F.Bahçe'de, Alex gibi duran toplarda başarılı bir oyuncusun olmamasının, kendilerine avantaj sağlayacağını ifade eden Rangnick, 'Bu oyuncunun yokluğuna kesinlikle üzülmeyeceğim. Duran toplarda ne kadar etkili olduğunu biliyoruz. Bunu Daum düşünecek. Sahamızdaki iki maçı da kazanmalıyız' diye konuştu.

MAÇIN HAKEMİ: Vasattı

Lüksemburglu hakem, tribünlerden çok tepki aldı. Bazı faul pozisyonlarında hata da yaptı. Ama ıslıklanacak kadar skora etkili olmadı.

MAÇIN ADAMI: ÖNDER TURACI (Fenerbahçe)

Fenerbahçe defansında duvar gibi dikildi. Her topa ayağını soktu. Birçok hamle ile tehlikeyi önledi. Sahanın dikkati çeken en önemli ismi oldu.

NOTLAR

Nihat Özdemir: "8 puan bile yetebilir"
Fenerbahçe Kulübü İkinci Başkanı Nihat Özdemir, hatalı gol yiyen kaleci Volkan'a sahip çıktı ve gruptan çıkabileceklerini söyledi. Özdemir, "Schalke maçından 3 puan alsaydık çok büyük avantaj sağlayacaktık, ama kalan 3 maçtan da puanlar alabilecek ve gruptan çıkabilecek güçteyiz" dedi.
Özdemir, FC Schalke 04'ün ikinci yarıda çok iyi pres yaptığını belirterek, "İkinci yarıda bir anda 2-1 öne geçtiler, ama takımımız iki kez geriye düşmesine rağmen mücadeleyi bırakmadı ve beraberliği sağladı" dedi.
Grupta, kesin favori bir takımın bulunmadığını ifade eden Nihat Özdemir, "Grubun favorisi gösterilen AC Milan, bizim 3-0 yendiğimiz PSV Eindhoven'ı yenemedi. Grupta son haftaya kadar mücadele devam edecek. FC Schalke 04 maçından 3 puan alsaydık çok büyük avantaj sağlayacaktık, ama Fenerbahçe, önündeki 3 maçtan da puanlar alabilecek ve gruptan çıkabilecek güçte" diye konuştu.
Nihat Özdemir, 3. golde büyük bir hata yapan kaleci Volkan'a destek vererek, her kalecinin zaman zaman böyle hatalar yapabileceğini ifade etti. "Dünyanın en iyi kalecileri dahi böyle goller yiyebilir" diyen Özdemir, "Bu çok normal. Volkan dün o pozisyon hariç maçın başından sonuna kadar gerçekten iyiydi. Artık daha dikkatli olmalı. Demek ki kalecinin hiç hata yapma şansı yok. Maç berabere bitince biraz morali yerine gelmiştir" şeklinde konuştu.
Savunma oyuncuları Luciano ve Önder'in çok iyi mücadele ettiğini söyleyen Özdemir, Nobre'nin ilk yarıda kaçırdığı iki önemli gol pozisyonuyla ilgili olarak da "Her pozisyonu gol yapan futbolcu yoktur. Nobre ikinci yarıda çok zor bir gol attı. Appiah'ın golü de çok güzeldi. Takım geriye düştüğü andan itibaren daha iyi motive oldu ve çok güzel goller buldu" dedi.
Bulundukları grubun Şampiyonlar Ligi'nin en zor gruplarından biri olduğunu, 4 takımın da iddiasının bulunduğunu kaydeden Nihat Özdemir, "Bundan sonra iki deplasman maçımız var. Biz deplasmanda daha iyi, daha akıllı oynuyoruz. Dün galip gelmiş olsaydık lider olacaktık. AC Milan, PSV Eindhoven'i yenseydi bizim için daha iyi olurdu. PSV Eindhoven da iyi takım. Biz onları 3-0 yendik, ama grubun en güçlü takımlardan biri. Milan ile berabere kalınca, bizim aldığımız 3-0'lık galibiyet daha iyi anlaşıldı. Şimdi önümüzdeki FC Schalke 04 maçında stadın yarısı bizi destekleyecektir. Bize 5 bin civarında yer ayrılmış, ama Fenerbahçelisi, Galatasaraylısı, Beşiktaşlısı ve Trabzonsporlusu gelip, bize destek verecektir. Alex'in olmayışı dezavantaj, ama kadromuz geniş ve arkadaşları onu aratmayacaktır. Geçen sezon 9 puan almış, gruptan çıkamamıştık. Diğer takımların alacağı sonuçlara bağlı olarak bu sezon 8 puan bile belki bizi gruptan çıkarabilir" dedi.

Almanya'da puan almalıyız
Fenerbahçe Asbaşkanı ve Amatör Şubelerden sorumlu yönetici Mahmut Uslu, Fenerbahçeli futbolcuların mücadelesini beğendiğini belirtti ve şunları söyledi: "Bence skor şanssızlık değildi. 1-0 kendi sahamızda öndeyken, Nobre ile iki tane net gol kaçırdık. Nobre o pozisyonlarda yanındakine pas verse yürüyerek gol atacaktık. Bir tanesi gol olsa maç 4-0 olurdu. Fakat olmadı.
İki talihsiz gol yedik. İki tane de çok değerli gol attık. Bu maçı kazansak büyük şansımız olacaktı. Şimdi Almanya'da galip gelmemiz gerekiyor. Mücadeleyi çok beğendim her şeye rağmen futbolcularımız çok iyi mücadele ettiler. Umarım orada gidip puanı alacağız. Bizim sahamızda halen Milan maçımız var. PSV maçından da puan alabileceğimizi umuyorum. Ama öncelikle bu maçın telafisini Almanya'da yapacağımıza inanıyorum.
Alex'in cezalı duruma düşmesi kötü oldu. Lüksemburglu hakemi 2 sene önceki Leverkusen maçından tanıyoruz.. Yine aynı hakem bütün ikili mücadeleleri aleyhimize verdi. Yani bizim ev sahibi dururumuz yoktu. Kötü bir maç yönetti."

"Biz Bu Gruptan Çıkarız"
Schalke 04 ile 3-3 berabere kalan oyuncular maç sonrası iddialı konuştu. Volkan, Tuncay ve Önder yaptıkları açıklamalarda "Fenerbahçe gruptan çıkabilecek kalitede bir takım. Biz bu beraberliği unutup önümüzdeki maçlara bakacağız ve gruptan çıkacağız" dedi.

Erdoğan buruk
Schalke 04 maçının en önemli konuğu Recep Tayyip Erdoğan'dı. Başbakan olduktan sonra ilk kez taraftarı olduğu takımının maçına gelen Erdoğan, Şükrü Saracoğlu Stadı maraton tribününün altında bulunan Fenerbahçe Müzesi'nin açılışını yaptı. Başlama düdüğüne 25 dakika kala stada gelen Erdoğan'ı, kapıda Başkan Aziz Yıldırım karşıladı. Erdoğan'ın sarı - lacivert kravatı dikkat çekti. Başbakan'ın gelişi nedeniyle stat kapılarından seyirci alınmadı. Protokol tribününde maçı izleyen Erdoğan alınan beraberliğe sevinemedi.

Hamit, Fener'e şans vermedi
Schalke'nin Türk yıldızı Hamit Altıntop'un kramponlarındaki ay yıldız dikkat çekerken, genç oyuncu şunları söyledi: '3-3 bitmesi bizim için bir şanssızlıktı. Türkiye'de olmaktan dolayı çok mutlu oluyorum. Maç sonunda Önder ve Tuncay'ın formalarını aldım. 3 büyük kulüp yöneticileri geldi. Onlarla hiçbir zaman detayları konuşmadım. Daum kaliteli bir hoca. Gruptan 1. Milan çıkar. İkiyi ise F.Bahçe ile Schalke arasında olur. Evimizde yeneceğimize inanıyorum. Orada şansımız da yanımızda olacak.'

Hamit örnek oldu
Türk bayraklı ayakkabısıyla sahaya çıkan, Schalke için varını, yoğunu ortaya koyan Hamit, "Türkler'e başka gözle bakıyorlardı. Bu nedenle iyi oynamam gerekiyordu" dedi.
Schalke 04 formasıyla Fenerbahçe karşısına çıkan Hamit Altıntop, rövanşta galip gelmeleri durumunda sarı - lacivertlilerin şansının kalmayacağını söyledi.
Maçın 3-3 bitmesinin şanssızlık olduğunu vurgulayan milli futbolcu, bir Türk olarak, Fenerbahçe karşısında neden galip gelmek istediğini ise şöyle açıkladı: "Almanya'da Türkler'e karşı başka gözle bakıyorlar. Bu nedenle İstanbul'da iyi oynayıp, galip gelmemizi istiyordum."
Ayakkabılarında Türk bayrağı bulunan Hamit, "Türk olmakla gurur duyuyorum. Ancak futbol kariyerim açısından İstanbul'a gelmeyi düşünmüyorum" ifadesini kullandı.
İkinci yarıda kendilerinin daha iyi oynadığını ileri süren milli futbolcu, şu değerlendirmede bulundu: "Fenerbahçe'nin bu yarıda bir tane gol pozisyonu vardı. Orada da hatayı ben yapmıştım. Ama ikinci yarıda Avrupa futbolunu gösterdik. Savunmayı önde kurarak, kısa paslarla baskı kurduk ve goller attık. Gruptan çıkanlardan biri Milan olacak. İkincilik mücadelesi Fenerbahçe ile aramızda geçecek. Evimizde kazanırsak, Fener'in de şansı kalmayacak. Bence yeneriz. Bugün şansızdık ama umarım evimizde daha şanslı olup, kazanırız." Kramponlarında Türk bayrağı olduğunu dile getiren Hamit, "Ben Türk'üm. Volkan olsun, Serkan olsun milli takımdaki arkadaşlarıma karşı oynadım. İster istemez, kendi takım arkadaşlarıma da Türkiye'nin iyi olduğunu göstermek istiyorum. Çünkü Almanya'da başka gözle bakıyorlar. Burada oynamak bu nedenle çok iyiydi. Yenseydik daha iyi olacaktı. Maç sonrasında Önder ve Tuncay'ın formalarını aldım. Tuncay'la A Genç Milli Takım'ından beri Ay - Yıldızlı forma altında birlikteyiz ve sürekli kontak halindeyiz" diye konuştu.
Transfer için Christoph Daum ile birkaç kez görüştüğünü itiraf eden başarılı futbolcu, yetiştiği dönemde sürekli Galatasaray'ın başarılarını izlediğini, bundan dolayı da Cim-Bom'a sevgi beslediğini söyledi. Alman Milli Takımı'nın hocası Klinssman'ın yardımcısı Löw de maçı izledi. Löw, bir dönem sarı - lacivertlilerin çalıştırıcılığını da yapmıştı.

Başkan Rehberg: Hamit'i satmayız
Schalke Başkanı Gerhard Rehberg 90 dakika bitiminde çarpıcı açıklamalar yaptı. Hamit için hiçbir takımdan transfer teklifi gelmediğini ifade eden Rehberg, "Hamit'i göndermemiz söz konusu değil. Grupta mücadele yeni başlıyor. Milan-PSV maçı da berabere bitince bütün hesaplar karıştı. Kartlar yeniden dağıtıldı. Fenerbahçe ne kadar kaliteli bir ekip olduğunu kanıtladı. Schalke-Fenerbahçe karşılaşması için, konuk ekip taraftarlarına 3 bin bilet vermeyi planlıyoruz" dedi.

Volkan: "Keşke çıkmasaydım"
Yediği hatalı golle dikkatleri üzerine çeken Volkan, 'Sahanın azizliğine uğradım. Yerimde kalsaydım belki de topa sahip olacaktım. Bir konsantre eksikliği yaşadım' dedi.
F.Bahçe kalecisi Volkan, 77. dakikada yaptığı hatanın golle sonuçlanmasıyla büyük bir üzüntü yaşadı. Karşılaşmanın 79. dakikasında Appiah'ın maçta 3-3 eşitliği sağlayan golünün ardından, kaleci Volkan'a koşan sarı lacivertli futbolcular, takım arkadaşlarını teselli etmeye çalıştı. Büyük hatanın başrol oyuncusu milli kaleci, maçtan sonra oldukça üzüntülü olduğunu söylerken, şöyle konuştu: 'Kazanmamız gereken bir maçtı. Ama buna da şükretmeliyiz. Zemin ve şartlar her iki takım için geçerliydi.
Sahanın azizliğine uğradım. Yerimde kalsaydım belki de topa sahip olacaktım. Bir konsantre eksikliği yaşadım. O pozisyonda zeminin de kaygan olması beni yanılttı. Yağmurun bozduğu zemin topun yönünü değiştirdi. Yapacak bir şey yok. İkinci yarının başında yediğimiz gol takımı etkiledi. Arkadaşlarım karşılaşma sırasında ve sonunda moral verdiler. Taraftara da teşekkür ediyorum. En azından kaybetmedik, bu da benim için bir teselli oldu.'

Kadroda tek Alman
Alman takımı Schalke 04'ün dünkü ilk on birinde sadece tek bir Alman vardı. Kaleci Rost dışındaki 10 oyuncu Türk, Danimarkalı, Gürcü, Brezilyalı, Arjantinli ve Sırp'tı.

Alex kart cezalısı
F.Bahçe'nin en büyük kozu Alex, karşılaşmanın 87. dakikasında rakibine arkadan sert girince çift sarı karttan kırmızı kartla oyun dışı kaldı.
F.Bahçe taraftarının anılarında hiç de iyi bir yeri olmayan Lüksemburglu hakem Alain Hamer, dün de iyi bir yönetim göstermedi. Hamer, ilk yarının sonunda Volkan'a yapılan faulü vermeyip Schalke'ye frikik attırınca seyirciden büyük tepki gördü. Hamer 2001-2002 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde F.Bahçe'nin 2-1 kaybettiği Leverkusen maçını yönetmiş ve Johnson'ı haksız yere oyundan atmıştı. Hamer bu kez de Alex'i çift sarı karttan oyun dışı bıraktı. Alex de Souza, Fenerbahçe kariyerindeki ilk kırmızı kartını gördü. Daha önce forma giydiği 55 maçta hiç kızarmayan Sambacı yıldız, Schalke 04 ile 1 Kasım'da Auf Arena Stadı'nda oynanacak rövanşta oynamayacak.

Ne yaptın Nobre!
73. dakikada Fenerbahçe'ye beraberliği getiren Brezilyalı oyuncu, takımı 1-0 öndeyken 2 pozisyondan yararlanamayarak tepki çekti.
Daum'un, "Galip takım bozulmaz" prensibiyle ilk 11'de sahaya sürdüğü Nobre ilk yarıda saç baş yoldurdu. F.Bahçe 1-0 öne geçtikten sonra Anelka'nın sağdan ortasına ayak koyamayan Brezilyalı, daha sonra ise kaleciyle karşı karşıya kaldığı bir pozisyonu değerlendiremedi.
Nobre o golleri atsaydı Fenerbahçe çok rahatlayacak, maçı koparacaktı. Nobre, 63. dakikada Tuncay'ın kafayla ceza sahasına aşırttığı topu kafayla ağlara gönderdi, biraz olsun kendini affettirdi. Brezilyalı oyuncu yine de istekli futboluyla Daum'dan alkış aldı.

Luciano yine golünü attı
Öte yandan Fenerbahçe defansının göbeğinde görev yapan Luciano, Ankaragücü'nden sonra Schalke ağlarını da havalandırmayı başardı. Sık sık ileri çıkarak pozisyon kovalayan Luciano, geçen sezon 7 kritik gol atarak F.Bahçe'nin şampiyonluğunda büyük pay sahibi olmuştu. Fenerbahçe seyircisi Luciano'ya golden sonra büyük sevgi gösterisinde bulundu.

Kalecilere destek
Karşılaşma öncesi ısınmak için sahaya çıkan Fenerbahçeli futbolcular, tribünlerden büyük destek aldı. Oyuncuları tek tek tribüne çağıran taraftarlar, en büyük ilgiyi ise iki kaleci; Rüştü ve Volkan'a gösterdi. 'Rüştü-Volkan el ele' tezahüratı üzerine iki futbolcu, el ele tutuşarak tribünlere gitti ve taraftarı selamlayarak alkışladı. Bu arada dünkü maçta oynayanlar, bugün saat 11:00'de regenerasyon idmanı yaparken, yedekler Samandıra'da saat 12:00'de Maltepe ile özel maçta karşı karşıya gelecek.

Yıldırım teftiş!
Fenerbahçe için hayati önem taşıyan Schalke maçı öncesi Başkan Aziz Yıldırım yine teftişteydi. Karşılaşmadan saatler önce Şükrü Saracoğlu Stadı'na giderek, maç öncesi hazırlıkları bizzat kontrol eden Sarı-Lacivertliler'in patronu, 90 dakikanın başlamasına kısa bir süre kala sahaya indi. Tribünlerin önünde tur atan Aziz Yıldırım, stadın dolup dolmadığını kontrol etti. Taraftarın maça ilgisinin bir hayli fazla olduğunu gören Yıldırım'ın durumdan memnun kaldığı gözlendi.

Hep destek tam destek
Şükrü Saracoğlu Stadı'nı tamamen dolduran Fenerbahçeli taraftarlar görevlerini eksiksiz yerine getirdiler, 1 puanın mimarı oldular.
Fenerbahçe taraftarı, Schalke karşılaşmasında tam anlamıyla şov yaptı... İlk yarıyı önde tamamlayan takımlarına kucak açan Sarı-Lacivertli seyirciler, ikinci 45 dakikada gelen Schalke gollerine rağmen desteklerini sürdürdüler ve Fenerbahçe'yi ateşlediler. Schalke'li futbolcular ilk şoku, sahaya çıkarken yaşadı. Maraton alt tribününün çıkış tüneline "Halle" (cehennem) yazılmıştı. Tünelin sağ tarafına ise alev okları yapılmıştı.
Sarı-Lacivertli ekibin eski teknik direktörü Joachim Löw de mücadeleyi izleyenler arasındaydı. Şükrü Saracoğlu'nun yeni halini öve öve bitiremeyen tecrübeli çalıştırıcı, "Müthiş bir stat yapılmış. Avrupa'da böylesi çok az. İnanılmaz bir atmosferi var. Fenerbahçe de çok iyi bir kadro kurmuş. Benim bıraktığım Fenerbahçe ile bugünkü arasında anlatılmayacak kadar fark var" ifadesini kullandı. Bu arada maç öncesinde "Republic of Fenerbahçe" ve "Herkes haddini bilecek" pankartları açıldı.

Schalke yalnız kalmadı
İstanbul'dan altın değerinde 1 puanla dönen Schalke'yi taraftarları yalnız bırakmadı. Alman seyirciler, dev mücadele için Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki yerlerini almıştı. Yaklaşık 500 kadar Schalke taraftarı tribünde kendileri için ayrılan yerde takımlarını desteklediler. Alman seyirciler, tribün parmaklıklarını Lacivert-Beyazlı pankartlarla süslediler.

Rakamlarda geri koşuyor
Sarı lacivertliler, Schalke önünde Milan ve PSV maçlarına göre daha az topa sahip oldu (%41). Rakip kaleyi daha az yokladı (11). Neredeyse ilk iki maçındaki faullerin toplamı kadar sertliğe başvurdu. Sadece 1 korner attı. Fenerbahçe, Schalke karşısında rakamlarla 3-1 yenildiği Milan maçından bile kötü performans sergiledi. Bu sezon Şampiyon Ligi'ndeki en sert maçını Schalke önünde oynayan sarı lacivertliler, faullerde daha ilk yarıda Milan ve PSV maçlarının 90 dakikasında yaptığı faul sayısına ulaştı.
Milan maçında toplam 18 faul (ilk yarı 9), PSV maçında 20 faul (ilk yarı 12) yapan sarı lacivertliler dün gece Schalke'yi durdurmak için daha ilk yarıda 18, toplamda 29 kez sertliğe başvurdu. Schalke ise 11 kez faul yaptı.

Sadece 1 korner attı
İlk 2 maçta 2 sarı kart gören F.Bahçeli futbolculara dün ilk yarıda 2 sarı kart (toplamda 4) çıktı. Alex, Alman takımı önünde ikinci sarı karttan kırmızı kart görüp bu sezon F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nde kırmızı kart gören ilk futbolcusu oldu. Schalke'ye ise 3 sarı kart çıktı. Schalke 10 korner atarken, F.Bahçe sadece 1 korner kullandı ve bu istatistikte de Milan ve PSV maçlarının (7'şer) çok gerisinde kaldı.
Milan maçında 8'i ilk yarıda 15 şut çeken, PSV karşısında 9'u ilk yarıda 22 kez kaleyi yoklayan F.Bahçe, Schalke önünde ilk 45 dakika 4 kez toplamda da 11 kez rakip kaleye şut attı. Schalke ise 7'si kaleyi bulan 16 şut çıkardı. Milan maçında % 49, PSV karşısında % 51 oranında topa sahip olan sarı lacivertliler Alman rakibi önünde % 41 ile oynadı.

Bahiste % 70 F.Bahçe
F.Bahçe dün geceki maçta bahis oynayanların favorisiydi. 'iddaa'da F.Bahçe-Schalke maçına bahis oynayanların % 70'i 1'e 2 veren F.Bahçe'nin galibiyetini seçti. Bu maçta bahis oynayanların % 25'i, 1'e 3.20 veren Schalke galibiyetini, % 5'i de 1'e 2.90 veren beraberlik tercihini yaptı.

Almanlara karşı yine galibiyet yok
Avrupa kupalarında bugüne dek Alman takımlarıyla yaptığı maçlarda galibiyet elde edemeyen Fenerbahçe, galibiyete Schalke 04 maçında da uzanamadı.
Daha önce Şampiyon Kulüpler Kupasında 1961-1962 sezonunda 1. turda FC Nurnberg'e, aynı kupada 1970-71 sezonunda 1. turda FC Carl Zeiss Jena'ya ve 2001-2002 sezonunda Şampiyonlar Ligi grup maçında Bayer Leverkusen'e iki maçta da yenilen sarı-lacivertliler, Schalke 04takımına karşı elde ettiği 3-3'lük beraberlikle, Alman ekipler karşısında bugüne kadarki en iyi sonucu elde etti.
Fenerbahçe'nin savunma oyuncusu Luciano, bu akşam attığı golle, takımı adına Avrupa kupalarında ilk golüne imzasını attı. Luciano Turkcell Süper Ligi'nde ise ilk golünü geçen hafta Ankaragücü maçında kaydetmişti.
Karşılaşmanın ikinci yarısı sağanak yağış altında oynandı.
Sarı-lacivertliler, FC Schalke 04 karşısında aldıkları beraberlikle, 250 bin İsviçre Frangı kazandı.

Milano'da gol yok
F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligi E Grubu'ndaki rakipleri Milan ile PSV Eindhoven'ı Milano'da karşı karşıya getiren karşılaşmada gol sesi çıkmadı: 0-0. Guiseppe Meazza'da yaklaşık 45 bin futbolseverin izlediği mücadelede ev sahibi Milan atak bir futbol sergilerken, rakibinin savunma kilidini çözemeyince gol sevinci yaşayamadı. İtalyan ekibi bu sonuçla, puanını 5'e yükselterek temsilcimiz Fenerbahçe'nin önünde zirvedeki yerini korudu. PSV Eindhoven ise 4 puan ve averajla 3. sırada kaldı.
İkinci devrenin hemen başında Shevchenko'nun sakatlanarak, oyundan çıkması Milan'ın hücum gücünü biraz olsun etkiledi. Ukraynalı yıldızın yerine oyuna giren Filippo Inzaghi pek etkili olamadı. İkinci devre de Milan, PSV kalesine yüklendi. Maç boyunca kaleye 12'si isabetli olmak üzere 25 şut atan Kırmızı - Siyahlılar karşısında iyi direnen PSV zorlu deplasmandan bir puan çıkardı. Bu beraberlik Fener'in de işine gelirken, gruptaki denge de bozulmadı.

Kanarya'nın da artık 'Avrupalı' müzesi var
Real Madrid, Barcelona, Manchester United'ı örnek alarak oluşturulan F.Bahçe Müzesi'ni dün Başbakan Tayyip Erdoğan açtı.
F.Bahçe, Avrupa standartlarındaki müzesine dün resmen kavuştu. Real Madrid, Barcelona, Manchester United gibi dev kulüplerini örnek alarak oluşturulan ve Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın maraton tribünü altında yer alan müzenin açılışını da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Schalke ile dün akşam oynanan Şampiyonlar Ligi mücadelesi öncesi gerçekleştirilen açılışa İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, başkan Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.
Erdoğan "F.Bahçe camiasına hayırlı olsun. Gerçekten güzel bir müze çalışması olmuş" derken, açılış sırasında olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Tören bitimine dek maraton tribününe taraftarların girişine izin verilmezken, bu durum kapılarda yığılmalara neden oldu. Karşılaşmayı izlemek için Kadıköy'e gelen F.Bahçe'nin eski hocası Sivasspor Teknik Direktörü Werner Lorant da stada girebilmek için açılışın bitmesini bekledi.

İstatistik: Kaleye şut
FC Schalke 04'ün kaleye attığı şutlar: Ebbe Sand 3, Lincoln 3, Christian Poulsen 2, Levan Kobiashvili 2, Darío Rodríguez 1, Hamit Altıntop 1, Marcelo Bordon 1, Marcio Rafael Ferreira de Souza (Rafinha) 1, Mladen Krstajic 1, Søren Larsen 1
TOPLAM: 16

İstatistik: Kaleye isabetli şut
FC Schalke 04'ün kaleye attığı şutlar: Lincoln 2, Christian Poulsen 1, Ebbe Sand 1, Hamit Altıntop 1, Levan Kobiashvili 1, Søren Larsen 1
TOPLAM: 7

E GRUBU PUAN DURUMU

Takımlar O G B M A Y P
AC Milan 3 1 2 0 5 3 5
Fenerbahçe 3 1 1 1 7 6 4
PSV Eindhoven 3 1 1 1 1 3 4
FC Schalke 04 3 0 2 1 5 6 2

Diğer fotoğrafların 1.bölümü için tıklayınız.

Diğer fotoğrafların 2.bölümü için tıklayınız.

Futbolcu Attığı şut İsabetli şut Top kaybı Top kapma Attığı korner Ofsayt Yaptığı Faul Yapılan faul Gol pozisyonu
Volkan Demirel                  
Serkan Balcı     2 4     5    
Fabio Luciano 1 1   2     3 1 1
Önder Turacı 1     7     1 3  
Ümit Özat 1 1   4     2   1
Selçuk Şahin 1 1 1 5     3    
Marco Aurelio Brito Dos Prazeres 1 1 2 4     3    
Stephen Appiah 2 1 3 3     4 1  
Márcio Ferreira Nobre 2 2 3     1 5 4 3
Alexsandro De Souza 1   5 2 3   2    
Nicolas Sebastien Anelka 1   2     5 1 1  
Tuncay Şanlı     2 2       2  
TOPLAM 11 7 20 33 3 6 29 12 5

TARİH: 19 Ekim 2005
STAT: Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı
SEYİRCİ: 38.118 kişi
HAKEMLER: Alain Hamer (3) (Lüksemburg), Francis Crelo (5) (Lüksemburg), Jean-Philippe Izzo (5) (Fransa), 4.Hakem: Stéphane Lannoy (Fransa)
UEFA DELEGESİ: Ralazs Makray
HAKEM GÖZLEMCİSİ: Manuel Lopez Fernandez
FENERBAHÇE: Volkan Demirel (4), Serkan Balcı (7), Fabio Luciano (6), Önder Turacı (6), Ümit Özat (Kaptan) (6), Marco Aurelio Brito Dos Prazeres (6) (Dk.66 Tuncay Şanlı) (8), Selçuk Şahin (6), Stephen Appiah (8), Alexsandro De Souza (6), Márcio Ferreira Nobre (6), Nicolas Sebastien Anelka (6)
YEDEKLER: Rüştü Reçber, Servet Çetin, Can Arat, Kemal Aslan, Olcan Adın, Mehmet Yozgatlı
TEKNİK DİREKTÖR: Christoph Daum
FC SCHALKE 04: Frank Rost (4), Hamit Altıntop (5), Christian Poulsen (6), Marcelo Bordon (6), Levan Kobiashvili (6), Lincoln (8), Ebbe Sand (Kaptan) (6) (Dk.46 Kevin Kuranyi) (6), Darío Rodríguez (6), Marcio Rafael Ferreira de Souza (Rafinha) (6), Søren Larsen (6), Mladen Krstajic (6)
YEDEKLER: Christofer Heimeroth, Thomas Klasener, Fabian Ernst, Tomasz Waldoch, Gustavo Varela, Zlatan Bajramovic
TEKNİK DİREKTÖR: Ralf Rangnick
GOLLER: (Dk.14) Fabio Luciano (kafa, Alexsandro De Souza), (Dk.72) Márcio Ferreira Nobre (kafa, pas Tuncay Şanlı), (Dk.78) Stephen Appiah (sağ ayak, ceza sahası dışından) (Fenerbahçe) ; (Dk.58) Lincoln (sol ayak), (Dk.61) Lincoln (sol ayak, pas Søren Larsen), (Dk.76) Kevin Kuranyi (sağ ayak, pas Levan Kobiashvili) (FC Schalke 04)
SARI KARTLAR: (Dk.21) Marco Aurelio Brito Dos Prazeres, (Dk.82) Fabio Luciano (Fenerbahçe) ; (Dk.77) Levan Kobiashvili, (Dk.79) Marcio Rafael Ferreira de Souza (Rafinha), (Dk.84) Darío Rodríguez (FC Schalke 04)
KIRMIZI KART: (Dk.87) Alexsandro De Souza (ikinci sarı karttan, ilk sarı kart Dk.37)
MAÇMETRE
FENERBAHÇE   FC SCHALKE 04
11 Şut 16
7 Kaleyi bulan şut 7
16 Serbest atış 35
0 Penaltı 0
3 Korner 10
17 Taç 26
29 Faul 12
6 Ofsayt 4
5 Gol pozisyonu 5
2 Sarı kart 3
1 Kırmızı kart 0
% 41 Topla oynama oranı % 59
3 Atılan goller 3

Bu sayfalar Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI