BASIN BİLDİRİSİ: 1 NİSAN 2002

Tüm Basın Bildirileri için tıklayınız .

Bildiri Tarihi: 1 Nisan 2002
Konu Başlığı: Bu sezon Muhittin Boşat-Fenerbahçe ilişkisi
Denk Geldiği Dönem: 2001-2002 sezonu 29.Hafta sonu

Beşiktaş-Fenerbahçe maçının hakemi olarak belirlenen Muhittin Boşat, bu sezon Fenerbahçe'nin sadece 1 maçını yönetti. Ligin 19.haftasındaki 2-0 kazandığımz Fenerbahçe-İstanbulspor AŞ maçını yöneten Boşat, bu maçta Fenerbahçeli futbolculara 2 (Ümit Özat, Niyazi Serhat Akın), İstanbulspor AŞ'li futbolculara 3 sarı kart gösterdi. Fenerbahçe'ye 17, İstanbulspor AŞ'ye 18 faul düdüğü çalan Boşat, hiç penaltı atışı vermedi.

Muhittin Boşat 19.haftadaki rahat maçı tartışılacak düdükler çalmadan bitirdi. Yardımcılarıyla uyumluydu ancak avantaj kurallarını tam olarak uygulayamadı. Üst düzey olmasa da sonuca etki etmeyecek, maçın temposunu yukseltmeye yönelik kararlar verdi. Yaptığı kural hatası ise affedilmezdi.

KURAL HATASI NASIL OLUŞTU ? :

Maçın hakemi Muhittin Boşat, karşılaşmanın 25. dakikasında kural hatası yaptı. Bu dakikada Cenk ile girdiği mücadelede burnuna darbe alan Ümit Özat, tedavisini yaptırmak için saha dışına çıktı. Fenerbahçeli futbolcu, tedavisinin ardından izin almadan sahaya girince hakem Muhittin Boşat oyunu durdurup, Ümit'e sarı kart gösterdi. Muhittin Boşat daha sonra oyunu hava atışıyla başlatınca kural hatasi yapmış oldu. Zira kurallara göre oyuna hava atışıyla değil, İstanbulspor AŞ lehine endirekt serbest vuruşla başlanması gerekiyordu. Hakem hocaları, Futbol Federasyonu'nun bu gibi durumlarda Merkez Hakem Komitesi'nden (MHK) görüş istediğini, MHK'nin ise sonuca tesir edici nitelikte olmadığı için bu pozisyonları "hakem hatası" olarak yorumladığını söylediler.

Spor kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımla.

http://turkfutbolu.cjb.net

ALPER DURUK - alperduruk@hotmail.com


Copyright © 1998-2002 Alper Duruk
alperduruk@hotmail.com

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI